YouTube usuwa filmy z fałszywymi informacjami o szczepionkach – nie tylko przeciw COVID-19

YouTube usuwa filmy z fałszywymi informacjami o szczepionkach – nie tylko przeciw COVID-19

Serwis już kilka miesięcy temu ogłosił, że wprowadza zakaz udostępniania filmów szerzących dezinformację na temat szczepionek przeciw COVID-19. Teraz pod uwagę bierze też preparaty chroniące przed innymi chorobami.

Wraz z mnożącymi się dyskusjami i fałszywymi informacjami na YouTube, serwis wprowadził działania, które miały zapobiegać rozprzestrzenianiu się dezinformacji na temat szczepionek przeciw COVID-19. W sieci zaczęły jednak coraz częściej pojawiać się nieprawdziwe dane odnoszące się także do innych szczepionek stosowanych na całym świecie. Serwis podjął więc decyzję o walce z dezinformacją na temat wielu popularnych szczepień ochronnych.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Stale zauważaliśmy, jak fałszywe twierdzenia na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi przeradzają się w dezinformację na temat szczepionek w ogóle. Teraz jesteśmy w punkcie, w którym ważniejsze niż kiedykolwiek jest rozszerzenie pracy na rzecz innych szczepionek, którą rozpoczęliśmy w związku z COVID-19 – podkreśla YouTube na swoim oficjalnym blogu

Które informacje są uznawane za fałszywe?

YouTube wyjaśnia, że usuwa filmy, w których pojawiają się informacje o tym, że szczepionki są niebezpieczne, powodują autyzm, nowotwory lub niepłodność oraz o fałszywych informacjach na temat składów preparatów. Dodatkowo do usunięcia z platformy kwalifikują się materiały mówiące o śledzeniu ludzi przez chipy zawarte w szczepionkach.

Użytkownicy nadal mogą udostępniać filmy, w których poruszają temat szczepień. Odtąd jednak muszą liczyć się z tym, że serwis usunie treści, które powodują u innych ludzi „wahania w podjęciu decyzji o szczepieniu”.

– Biorąc pod uwagę znaczenie publicznej dyskusji i debaty dla procesu naukowego, będziemy nadal zezwalać na publikowanie na YouTube treści dotyczących polityki szczepionkowej, nowych badań nad szczepionkami oraz historycznych sukcesów lub porażek w zakresie szczepień. Będzie też można publikować osobiste relacje dotyczące doświadczeń ze szczepionkami, pod warunkiem, że takie filmy nie będą naruszać innych wytycznych dla społeczności – twierdzą przedstawiciele YouTube.

Podjęte działania

– Od dawna usuwamy treści, które zachęcają do korzystania ze szkodliwych leków, na przykład sugerujących, że picie terpentyny leczy różne choroby. Z początkiem pandemii COVID-19 we współpracy z ekspertami z zakresu medycyny opracowaliśmy 10 nowych zasad dotyczących COVID-19 i nieprawdziwych informacji – dodaje serwis.

O tym, że YouTube nie rzuca słów na wiatr, świadczą podjęte już kroki w walce z dezinformacją. Serwis usunął w tym roku ponad 130 tys. filmów niezgodnych z przyjętą „Polityką dotyczącą dezinformacji COVID-19”. Zablokowano też popularne konta prowadzone przez antyszczepionkowców takich jak Joseph Mercola, Erin Elizabeth, Sherri Tenpenny czy organizację ochrony zdrowia dzieci Roberta F Kennedy'ego Jr.

YouTube podkreśla, że szybkie usunięcie kont i filmów mających na celu zniechęcanie do różnych szczepień ochronnych nie będzie łatwe. Podobnych treści w serwisie wciąż przybywa, więc wyeliminowanie ich z dnia na dzień nie jest możliwe.

PS
Z tzw. ruchem antyszczepionkowców w 2019 roku postanowił walczyć także Facebook.

PS 2
Viralowa akcja fikcyjnego domu pogrzebowego z hasłem „Nie daj się zaszczepić” w rzeczywistości niosła przesłanie propagujące szczepienia.

PS 3
W jednej z warszawskich restauracji od 1 października dania będą serwowane tylko dla zaszczepionych przeciwko COVID-19 i dla tych, którzy posiadają negatywny wynik testu na wirusa. 

PS 4
Czy boimy się kolejnej fali koronawirusa? – badanie SW Research na zlecenie BISAF.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij