Była pracownica Facebooka ujawniła niepokojące fakty na temat działania serwisu

Była pracownica Facebooka ujawniła niepokojące fakty na temat działania serwisu

Amerykańska prasa otrzymywała dokumenty Facebooka, które wskazywały na szkodliwy wpływ serwisu na zdrowie psychiczne dzieci i problemy społeczne. Anonimowym nadawcą materiałów okazała się Frances Haugen. Kobieta ujawniła swoją tożsamość w wywiadzie telewizyjnym.

 „Wybór zysku nad bezpieczeństwem” – z takim zarzutem spotkał się Facebook ze strony Frances Haugen. Kobieta anonimowo przekazywała wewnętrzne dokumenty Facebooka do „The Wall Street Journal”. W materiałach znajdowały się dowody na to, że Facebook miał świadomość, jak szkodliwe są jego produkty dla młodych osób.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Po miesiącach anonimowego przekazywania informacji o Facebooku, Haugen ujawniła światu swoją tożsamość w niedzielę, kiedy pojawiła się w programie „60 Minutes”.

Francis Haugen pracowała m.in. w Google jako zastępca kierownika projektu, następnie dla platformy Pinterest, a w 2019 roku dołączyła do zespołu Facebooka jako product manager. Niedawno kobieta wyznała, że zaniepokoiły ją wybory, jakich dokonywała firma, która „przedkładała zyski nad bezpieczeństwo publiczne”. Zdaniem 37-latki Facebook i Instagram pogłębiają polaryzację polityczną w Ameryce, prowadzą do problemów społecznych i szkodzą nastolatkom poprzez wpływ na ich zdrowie psychiczne.

Widziałam wiele serwisów społecznościowych, a na Facebooku było znacznie gorzej niż w poprzednich. Facebook pokazuje, że przedkłada zysk nad bezpieczeństwo – powiedziała Haugen.

W wywiadzie dla „60 Minutes” wyjaśniła, że algorytmy Facebooka optymalizują treści tak, by spotykały się z jak największą liczbą reakcji, a użytkownicy najczęściej reagują na materiały, które wywołują gniew. W wywiadzie opowiedziała też o tym, że podsycanie gniewu w mediach społecznościowych przyczyniło się do ataków politycznych – takich jak atak na Kapitol w styczniu 2021 roku.

– Im więcej treści ludzie konsumują, tym więcej zarabia Facebook. Im więcej gniewu, na który są narażeni, im więcej wchodzą w interakcje, tym więcej konsumują – podsumowała Haugen.

Dokumenty, które Haugen udostępniła prasie, zaalarmowały wielu ustawodawców. Kobieta złożyła zeznania przed podkomisją Senatu USA ds. Ochrony Konsumentów, Bezpieczeństwa Produktów i Bezpieczeństwa Danych. Przesłuchanie zostało nazwane „Ochrona dzieci online: zeznanie informatora Facebooka”. W odpowiedzi na oskarżenia, wiceprezes ds. polityki i spraw globalnych, Nick Clegg zaprzeczył, że Facebook i Instagram są szkodliwe dla nastolatków. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij