Powstaje BanBye.pl – „polski YouTube" bez politycznej cenzury

Powstaje BanBye.pl – „polski YouTube

Marcin Rola, twórca prawicowego kanału wRealu24, jest jednym z pomysłodawców nowej platformy o nazwie BanBye.pl. Czy pomysł podzieli losy Albicli?

Na platformie YouTube prawie od sześciu lat działa prawicowa telewizja internetowa wRealu24, która została założona przez byłego dziennikarza Superstacji, Polsatu i tygodnika „Do Rzeczy", Marcina Rolę.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Kanał cieszy się sporą popularnością (527 tys. subskrybentów), ale jest jedna rzecz, która nie pozwala się mu rozwijać w taki sposób, jaki chcieliby jego twórcy. Chodzi mianowicie o liczne blokady nakładane na profile kojarzone z prawicą i na sam kanał wRealu24, które stosuje sam YouTube – powodem banów jest według popularnej platformy szerzenie mowy nienawiści i naruszanie standardów platformy. Przykład takich działań? W 2019 r. Marsz Równości w Białymstoku został przez dziennikarzy stacji nazwany „sfingowanym wydarzeniem", a w komentarzach pojawiły się niemoderowane przez nikogo komentarze, w którym padają słowa o holokauście społeczności LGBT. 

Jednak dziennikarze wRealu24 odbierają te blokady jako zamach na wolność słowa i cenzurę polityczną. Aby zapobiec podobnym zdarzeniom, a jednocześnie nie rezygnować z autorskich treści, które są odbiciem poglądów twórców kanału (najczęściej bardzo kontrowersyjne, dotyczące muzułmanów, feministek, osób LGBT+ czy pandemii COVID-19), Marcin Rola zdecydował się na stworzenie własnej platformy, na której będzie miał pełną dowolność w publikowanych przez siebie materiałach.

– Naszą misją jest patriotyzm, ochrona religii katolickiej oraz rodziny. Stąd pomysł zrzeszenia wszystkich twórców prawicowych, którzy są nagminnie uciszani przez lewicowy YouTube – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Rola, twórca prawicowego kanału wRealu24 i jeden z pomysłodawców BanBye.pl, nowej platformy medialnej.

Podgląd prototypu polskiego odpowiednika YouTuba pojawił się niedawno na profilach Dariusza Mateckiego (przewodniczącego Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim i prezes Fundacji o nazwie Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu). Jak widzimy struktura serwisu jest zbliżona do pierwowzoru – w centrum mamy główne okno z wideo, a po lewej stronie pasek z sekcjami m.in. Główna, Subskrypcje, Polecane, Najnowsze.

Serwis jest już podobno testowany przez pierwszych użytkowników, którzy mogą na nim obejrzeć filmy sygnowane twarzami polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, a tytuły zdradzają, że możemy się spodziewać treści o charakterze politycznym, antysemickim i antyszczepionkowym (pojawiają się hasła typu: „kto zdradza Polskę", „Niedzielski będzie siedzieć", „żydowski rozbiór Polski", „nielegalne maseczki" i „Polexit").

fot. dariuszmatecki Na Tiktoku

Czy portal BanBay zyska większą popularność niż Albicla, która ostatecznie okazała się porażką w świecie social mediów? Z uwagi na to, że w Polsce rośnie zainteresowanie prawicowymi treściami, jest duża szansa, że portal znajdzie swoje wierne grono odbiorców. Jak duże ono będzie, przekonamy się wkrótce (planowo pierwsza połowa grudnia), gdy serwis ruszy pełną parą. 

PS

Czy Albicla mogła być konkurencją dla tak wielkiej korporacji, jaką stał się na przestrzeni lat Facebook? Czym Albicla miała się wyróżniać od innych tego typu portali o światowych zasięgach?

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij