Twitter wraca do Rosji. Serwis został udostępniony dzięki „ciemnej stronie” internetu

Twitter wraca do Rosji. Serwis został udostępniony dzięki „ciemnej stronie” internetu

Po tym, jak Rosja zablokowała dostęp do Twittera, serwis został uruchomiony ponownie – tym razem w sieci Tor. Jest to tzw. „dark web”, umożliwiający ominięcie cenzury i zapewniający użytkownikowi anonimowość.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni z Rosji zniknęły wszystkie wolne media i zachodnie platformy społecznościowe, które – zdaniem rosyjskiego rządu – „nieprawidłowo relacjonują wojnę w Ukrainie”. Z kraju agresora usunięto już takie serwisy jak Facebook, TikTok czy Twitter. Okazuje się, że ten ostatni znalazł jednak sposób, aby ponownie dać Rosjanom dostęp do newsów, które nie są przesiąknięte kremlowską propagandą. Serwis został uruchomiony w sieci Tor, dzięki czemu może funkcjonować w kraju nawet, jeśli został tam całkowicie zablokowany.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Tor (The Onion Router) to oprogramowanie open source, które utrudnia śledzenie aktywności użytkownika i zapewnia mu anonimowość w sieci. Choć zapisał się w świadomości wielu internautów jako „ciemna strona internetu” i nieraz kojarzony jest z działalnością przestępczą, jego autorzy podkreślają, że z oprogramowanie powstało w słusznym celu. Facebook i BBC już kilka lat temu udostępniły swoje platformy za pośrednictwem sieci Tor, a prace nad „nową” wersją Twittera rozpoczęły się jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Informacje o uruchomieniu serwisu w „podziemiach internetu” przekazał Alec Muffett, specjalista ds. bezpieczeństwa w sieci, który przyczynił się do powstania projektu.

– To najprawdopodobniej najważniejszy i najdłużej wyczekiwany tweet, jaki kiedykolwiek stworzyłem – napisał Muffett na Twitterze.

Odtąd Twitter może być ponownie obsługiwany nie tylko w Rosji, ale także w innych krajach, które zablokowały dostęp do serwisu – m.in. w Chinach, Korei Północnej czy Iranie.

PS
W związku z wojną w Ukrainie Twitter i Facebook udostępniły specjalne funkcje bezpieczeństwa dla ukraińskich użytkowników

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij