Ministerstwo Kultury organizuje kampanię „Puste Ramy", która przypomina o zagrabionych polskich dziełach sztuki

Ministerstwo Kultury organizuje kampanię „Puste Ramy

Ministerstwo Kultury przypomina o dobrach utraconych przez Polskę w czasie II wojny światowej. Celem jest popularyzacji tematyki strat wojennych i odnalezienie skradzionych prac, które powinny wrócić do swoich ram.

Co by było, gdyby do muzeów wróciły wszystkie skradzione w czasie II wojny światowej dzieła sztuki? Ministerstwo Kultury stawia takie pytanie w swojej kampanii „Puste ramy", która odbywa się dzisiaj w kilkunastu polskich muzeach: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Na czym polega akcja? W wymienionych wyżej muzeach umieszczono tablice, przypominające o polskich stratach wojennych w dziedzinie kultury. Ministerstwo przypomina, że w wyniku II wojny światowej z polskich zbiorów publicznych, prywatnych oraz kościelnych zaginęło kilkaset tysięcy dzieł sztuki i dóbr kultury. Część z nich przepadła bezpowrotnie, zniszczona na skutek działań wojennych. Pozostałe padły ofiarą systematycznej grabieży, prowadzonej zarówno przez wyspecjalizowane grupy działające w szeregach okupacyjnej armii niemieckiej oraz w Armii Czerwonej, jak i zwykłych żołnierzy czy pospolitych złodziei.

Utracony obraz Stanisława Wyspiańskiego „Główka dziecka" (ok. 1900 r.)

– Już w 1942 roku oceniano, że w samych zasobach muzealnych wyniosły one 50 procent stanu przedwojennego. Szacunki powojenne mówiły o ponad 516 tysiącach zrabowanych bądź zniszczonych dzieł sztuki, wycenianych łącznie na kilkadziesiąt miliardów ówczesnych dolarów. Puste ramy, pozostawione w niektórych muzeach, to symbol tych strat – mówi Piotr Gliński, wicepremier, szef MKiDN, który dodatkowo przekazał Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej.

Celem akcji jest nie tylko rozpoznanie i odnalezienie prac, których miejsce jest na ścianach polskich muzeów, ale także popularyzacja tematyki strat wojennych w dziedzinie kultury.

PS 

Kontakt z kulturą wyzwala wyobraźnię i inspiruje, a kultura jest dla wszystkich. Kampania PGE jest również wyrazem podejścia marki do mecenatu kultury, w którym największa Grupa Energetyczna w Polsce chce uczestniczyć w sposób aktywny i angażujący.

PS 2

Muzeum Van Gogha współpracowało z brytyjską wytwórnią Floral Street – celem było stworzenie wspólnej kolekcji tematycznych zapachów. 

 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij