Wśród ogromnej ilości otaczających nas marek są takie, które możemy nazwać kultowymi. Dlaczego? Niekoniecznie musimy zapamiętać daną firmę, np. dzięki wysokiej jakości produktów. Chodzi przede wszystkim o stosunek, relacje czy skojarzenia, jakie mamy z marką jako konsumenci. Niektórzy tak bardzo utożsamiają się z danymi firmami, że posiadanie przedmiotów z ich logo staje się „stylem życia”.
Między innymi o tym, jakie czynniki decydują o trwałym sukcesie kultowych marek, rozmawialiśmy z Aliną Sztoch, CEO i co-founder w Kubocie.
Zobacz również
– W marketingu chodzi przede wszystkim o propozycję wartości, a propozycja wartości w przypadku marek, z którymi wiążą się mocne wspomnienia również powinna być mocna. Od nas, marketerów, którzy reaktywują marki, zależy jak sobie z tą wartością poradzą. Jednak mamy coś, o co marketerzy się zabijają, walczą latami, czyli wspomnienia – mówi Alina Sztoch.
„Stara” marka na nowym rynku
Powroty nie zawsze są łatwe. Nie wystarczy być jedynie marką znaną „z nazwy”. Potrzeby konsumentów ulegają dynamicznym zmianom. Reaktywacja kultowych marek może być czasami tak wymagająca, jak wprowadzenie nowego brandu na rynek.
– Marketing wymaga segmentacji. To jest naturalne. Trzeba stosować inne wyróżniki, inny tone of voice. Musieliśmy mierzyć się z niewielkimi kryzysami marketingowymi, bo byliśmy przez niektórych niezrozumiani. Teraz wydaje mi się, że dobrze segmentujemy i dobieramy taktyki do segmentów – komentuje Alina Sztoch.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
– Produkt mocno ewoluował od naszego powrotu. Zmieniają się produkty, komunikacja. Jednak nasz core jest wspólny dla całej marki – dodaje.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jakie czynniki decydują o trwałym sukcesie kultowych marek?
– Myślę, że wspomniana propozycja wartości, ale też wielka kreatywność w jej ukontekstowieniu. To jest duże wyzwanie w przypadku kultowych marek, że mają duże skojarzenia, do których przyzwyczajają się klienci, więc my musimy być czujni, żeby się nie zasiedzieć oraz żeby kultowość nie była wartością samą w sobie, ponad wszystko. Nie możemy zapominać o tym, że świat wokół nas się zmienił i my też się zmieniliśmy. Balansowanie między nowym i starym, szukanie kontekstów, redefiniowanie pewnych rzeczy to jest ta czujność, wymagana od każdej kultowej marki – mówi Alina Sztoch.
Kultura organizacyjna to fundament dobrze funkcjonującej marki
– W naszą kulturę organizacyjną wpisana jest inkluzywność. Oczywiście, cały czas się jej uczymy. Jeśli chodzi o polskie marki to jest nowe pojęcie. Stosunkowo w niewielu organizacjach inkluzywność jest wpisana w kulturę organizacyjną, więc nie ma, np. spisanych zasad. Jeśli chodzi o inne wartości to na pewno szczerość, odpowiedzialność, odpowiednia komunikacja. Najwięcej trudności sprawia nowym osobom (w Kubocie) właśnie szczerość, co wiąże się z poprzednimi miejscami pracy. A to bardzo otwiera osoby w firmie, buduje fajną atmosferę pracy, ale i tolerancji – mówi Alina Sztoch.
PS MAGDALENA URBANIAK: Branża rolna potrzebuje osób, które wyjdą poza schematy
Jak różnią się odbiorcy w branżach nietypowych od pozostałych „typowych” branż? Czy „kupują” wszechobecny marketingowy „bullshit” czy są bardziej wymagający? O tym rozmawiamy z Magdaleną Urbaniak – założycielką agencji MaxTractor.
PS 2 Łukasz Matyński i Paweł Świerczewski (Media Choice): Analityka internetowa nie przechodzi rewolucji, ale cały czas ewoluuje
Czy istnieje przepis na skuteczną kampanię? Czy nieodłącznym elementem każdej kampanii powinny być twarde dane? Na jakim etapie uwzględnić analitykę w budowaniu strategii marki? Na te i inne pytania dotyczące analityki internetowej odpowiadają Łukasz Matyński i Paweł Świerczewski z Media Choice.