Najnowsze globalne badanie Lumen i Teads: bezpośrednia korelacja między uwagą a wynikami biznesowymi marki

Najnowsze globalne badanie Lumen i Teads: bezpośrednia korelacja między uwagą a wynikami biznesowymi marki

Wyniki badania wykazują bezpośrednią korelację między uwagą użytkowników, a wynikami biznesowymi działań reklamowych. Dłuższy czas zaangażowania użytkownika oglądającego kreację reklamową przekłada się na lepsze efekty marki, również na ostatnim etapie lejka marketingowego. Uwaga, czyli Attention, stanowi też silniejszy wskaźnik prognostyczny dla celów efektywnościowych, bardziej niż viewability (widoczność).

Analiza podkreśla, że to właśnie uwaga (Attention) jest kluczowym czynnikiem, na którym reklamodawcy powinni się skupić, by zwiększać efektywność wydatków reklamowych i skutecznie zarządzać budżetami swoich marek.

Teads oraz globalna firma technologiczna Lumen Research, prezentują wyniki swojej międzynarodowej metaanalizy, pt. "Unveiling the Connection: Attention & Outcomes". To największe badanie*, które łączy zewnętrzne dane (third-party) dotyczące uwagi użytkowników – Attention, z pomiarami wzrostu rozpoznawalności marki. Potwierdza ono, że pomiar uwagi stanowi kluczowy czynnik efektywnego wydatkowania budżetu reklamowego, ograniczając marnowanie zasobów potrzebnych na prowadzenie kampanii.

Od ubiegłego roku Teads i Lumen wspólnie rozwijają badania pomiaru uwagi, aby reklamodawcy mogli uwzględniać te metryki w planowaniu i optymalizacji swoich działań.  Dzięki wykorzystaniu danych od dwóch niezależnych dostawców: Lumen Attention Measurement Platform (LAMP) i Dynata, uzyskiwane wyniki są w pełni transparentne i porównywalne. 

Najnowsza metaanaliza tych danych przyniosła trzy kluczowe wnioski. Pierwszy z nich wskazuje, że istnieje wyraźna korelacja pomiędzy uwagą użytkowników, a wynikami kampanii reklamowych - są one zdecydowanie lepsze na każdym etapie lejka marketingowego, przy dłuższym czasie zaangażowania użytkowników. Badanie wskazało, że utrzymanie jakościowej uwagi użytkownika przez co najmniej 10 sekund, przekłada się na 30% wyższe wyniki w ostatnim etapie lejka.

Caroline Hugonenc, Senior Vice President, Research & Insights w Teads, podkreśla: "Nasza analiza to krok milowy w badaniach nad różnorodnymi wskaźnikami efektywności marketingowej opartymi na pomiarze uwagi za pomocą LAMP. Jest to najnowszy dowód na to, że uwaga jest silniejszym czynnikiem od viewability, co wpływa bezpośrednio na wyniki kampanii.”

Kolejne ważne spostrzeżenie płynące z badania to fakt, że uwaga jest głównym czynnikiem wpływającym na wyniki w dolnych etapach lejka sprzedażowego. Już ponad 8 sekund zaangażowania uwagi użytkownika przekłada się na istotny wpływ odpowiednio na etapie rozważania i zamiaru zakupu. Oznacza to, że początkowe etapy lejka sprzedażowego, w którym reklama została obejrzana z uwagą, a przez to zapamiętana, są kluczowe dla predykcji wyników w kolejnych jego etapach.  

Ben Flux, Group Investment Director w Starcom, komentuje: "Nasi klienci byli pod wrażeniem ilości uwagi, jaką przyciągały kampanie Teads vs konkurencji, ale nie mieli jasności, co to naprawdę oznacza. Zapotrzebowanie na to, aby wykorzystać i intepretować uwagę w sposób bardziej mierzalny i namacalny, było zatem ogromne. Dzięki badaniu wiemy, jaki poziom uwagi potrzebny jest do osiągnięcia określonego wyniku. Jest to kluczowy czynnik w strategicznym i logicznym podejściu do projektowania kampanii”.

„To przełomowe badanie, ponieważ może pomóc określić najlepsze praktyki dla kampanii z uwzględnieniem uwagi, pokazując, dlaczego kontekst, kreatywność i czas spędzony z reklamą są bezpośrednio skorelowane z zaangażowaniem użytkownika i konwersją" – mówi Mike Follett, CEO Lumen Research. „Oprócz tego, że nasz raport jednoznacznie dowodzi, że czas interakcji z reklamą jest jedną z kluczowych i najważniejszych metryk dotyczącą uwagi w kontekście efektywności kampanii, to widzimy również, że uwaga to bardzo złożone zagadnienie, które wymaga zaawansowanego modelowania i planowania mediów, by zapewnić wzrost świadomości marki w oczach użytkownika” – podkreśla.

Trzecim ważnym wnioskiem płynącym z badania jest umocnienie uwagi jako znacznie silniejszego wskaźnika prognostycznego dla wyników biznesowych niż viewability. Analiza nie tylko podkreśla holistyczną wartość metryk uwagi, ale także potwierdza wyniki wcześniejszych badań prowadzonych w tym zakresie. 

Pełny raport dostępny jest po tym linkiem.

*Metaanaliza przeprowadzona przez Teads i Lumen obejmowała wybrany zestaw 16 kampanii z udziałem 14 reklamodawców. Badania przeprowadzono na bazie kampanii prowadzonych regionalnie w Ameryce Północnej, Azji i Pacyfiku oraz w Europie, uwzględniając różne marki z różnych kategorii, takie jak produkty z branży FMCG, usługi finansowe, podróże, organizacje charytatywne, moda, uroda, elektronika, itd. 

Teads

Teads, globalna platforma mediowa, która w ramach jednego rozwiązania pozwala reklamodawcom łączyć się z najlepszymi wydawcami na świecie i docierać co miesiąc do ponad 1,9 miliarda ludzi. Rozwiązania reklamowe Teads stworzone pod kątem urządzeń mobilnych zapewniają najlepsze na rynku połączenie możliwości uzyskania szerokiego zasięgu ze 100% brand safety. Kompleksowa platforma Teads zapewnia zrównoważony ekosystem reklamowy, który łączy marki z konsumentami. Technologia stworzona przez Teads pozwala angażować konsumentów, gwarantuje markom osiągnięcie bardzo dobrych wyników, a także dostarcza wydawcom lepszych rozwiązań do monetyzacji ich treści w celu finansowania wysokiej jakości dziennikarstwa. Teads współpracuje z wiodącymi markami, agencjami i wydawcami w 35 krajach na świecie, z zespołem liczącym ponad 1500 osób.

Lumen

Lumen to międzynarodowy lider w dziedzinie technologii pomiaru uwagi. Swoje badania prowadzi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a okresowo również na wielu globalnych rynkach. Technologia eye-trackingu opracowana przez Lumen przekształca kamerę internetową na telefonie lub komputerze użytkownika w zaawansowaną kamerę śledzenia wzroku, rejestrując nie tylko to, co użytkownicy widzieli, ale także to, na co w rzeczywistości patrzyli. Badania te są prowadzone w sposób reprezentatywny dla danej nacji i w pełni zgodne z RODO.

Artykuł reklamowy powstały przy współpracy z Teads.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij