Hashtagi i zakupy: Jak social media rewolucjonizują e-commerce [WEBINAR]

Hashtagi i zakupy: Jak social media rewolucjonizują e-commerce [WEBINAR]

Hashtagi i zakupy: Jak social media rewolucjonizują e-commerce [WEBINAR]

Dowiedz się, jakie narzędzia pomogą Ci w rozwinięciu strategii sprzedażowej – od tworzenia contentu, aż po moderację – i jakie procesy można zautomatyzować.

WEŹ UDZIAŁ

Wyniki badania „Gender Factor – męskie branże w kobiecych rękach”

Produkty finansowe, nieruchomości, ubezpieczenia, erotyka i alkohole na czele branż, których komunikacja marketingowa nie przemawia do kobiet. Najbardziej kobiece marki to Avon, Dove i Vichy.
O autorze
2 min czytania 2015-05-20

Tak wynika z raportu „Gender Factor męskie branże w kobiecych rękach”, który właśnie ukazał się na rynku jako wspólny projekt Beauty Management PR & Marketing to Women, Mobile Institute i Glossy Media.

Celem badania było sprawdzenie, jak poszczególne branże postrzegane są przez kobiety i mężczyzn, jak oceniana jest ich komunikacja marketingowa i jak to przekłada się na decyzje zakupowe. Wyniki, które zostały zaprezentowane w raporcie, wskazują na znaczące różnice pomiędzy płciami i wciąż silne stereotypy, które nami rządzą.

Era: Zosi Samosi i Modnych Wrażliwców

Współczesna Polka w wieku 25-34 lata to Zosia Samosia, której towarzyszy Modny Wrażliwiec. Ona – jest decydentką – dokonuje zakupów i samodzielnych decyzji w większej ilości kategorii produktów niż mężczyzna. Jednocześnie, coraz więcej zarabia i stawia na ciągłą edukację, co w przyszłości może jeszcze bardziej wzmocnić jej siłę zakupową i decyzyjną. Modny Wrażliwiec – to współczesny mężczyzna z pokolenia Millenials – jak sam o sobie mówi, jest wrażliwy i skoncentrowany na tym, żeby modnie i dobrze wyglądać, co potwierdzają jego zainteresowania i aktywność zakupowa w obszarze mody, sportu oraz zdrowego stylu życia. Modny Wrażliwiec jest podatny na zakupy impulsowe i robi je pod wpływem mody.

Komunikacja marketingowa wciąż stereotypowa

Obie płcie zgadzają się ze stwierdzeniem, że producenci kosmetyków kierują swój przekaz głównie do kobiet, zaś producenci samochodów głównie do mężczyzn. Do kobiet nie przemawia komunikacja produktów finansowych (32%), nieruchomości (29%), ubezpieczeń (28%), alkoholu (24%) i erotyki (28%). Co ciekawe, komunikacja branży motoryzacyjnej, która jest stereotypowo męską domeną, nie przemawia do 19 % kobiet, co przy wyżej wskazanych wynikach pozostałych „męskich” branż wydaje się wskaźnikiem niedużym. Z kolei branżą, której komunikacja w największym stopniu nie przemawia do mężczyzn – okazały się produkty dla dzieci (24%). 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Mapa kobiecych marek

Wśród marek postrzeganych jako kobiece znalazły się Dove, Avon i Vichy, na które wskazały zarówno kobiety jak i mężczyźni. Na tym jednak wspólna percepcja w tym obszarze się kończy. Panowie jako kobiece marki wskazali te, które kojarzą się z produktami chemii gospodarczej – Vanish, Rossman, ale także takie, które oprócz oferty dla mężczyzn mają produkty dla kobiet – Paco Rabanne i Gillette. Kobiece wskazania bliższe są produktom premium i dominują w nich marki z sektora mody i urody np. L’Oreal, Giorgio Armanii, Sephora, czy Zara.

Całość raportu można pobrać ze strony.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

O raporcie:

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Raport „Gender Factor. Męskie branże w kobiecych rękach” powstał w oparciu o największe w Polsce badanie dotyczące preferencji zakupowych kobiet i mężczyzn i tego, jak oceniają oni komunikację marketingową poszczególnych branż. Badanie zrealizowano na grupie 2500 internautów metodą CAWI i CAMI czyli responsywnych ankiet elektronicznych publikowanych na stronach internetowych, m.in. strategicznego partnera mediowego raportu – Glossy Media oraz w targetowanej wysyłce mailowej.