Roberto Ruju (Google): Nadal szukamy najlepszej drogi do zaangażowania użytkowników mobilnych

Roberto Ruju (Google): Nadal szukamy najlepszej drogi do zaangażowania użytkowników mobilnych

Na temat Programmatic Direct oraz rozwoju rynku reklamy mobile i displayowej rozmawiamy z jednym z prelegentów Digital Marketing Heroes 2015, Roberto Ruju z Google.

„Programmatic Direct: potrójne zwycięstwo” to tytuł Pana wystąpienia na DMH2015. Czy może nam Pan powiedzieć, o jaki dokładnie rodzaj zwycięstwa chodzi?

Poprzez potrójne zwycięstwo rozumiem proces zakupu i sprzedaży reklamy cyfrowej, gdzie wszystkie trzy kluczowe postacie zaangażowane w ten proces odnoszą korzyści:

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse
  • Wydawcy premium zwiększają swój całkowity zysk poprzez większe otwarcie swojej przestrzeni reklamowej dla większej liczby kupujących i nowych budżetów, jednocześnie mając ścisłą kontrolę nad jakością oraz ceną, a także zabezpieczając swoją markę i istniejące relacje
  • Reklamodawcy mają możliwość łatwiejszego dostępu do branżowego, bezpiecznego środowiska premium, znalezienia w nim wyjątkowego miejsca na platformie, w aplikacji mobilnej czy wideo, a także wykorzystania danych do zoptymalizowania i zdobycia kompleksowej wiedzy na temat każdego aspektu prowadzonej kampanii.
  • Kupujący mogą wykorzystać wyższy priorytet w dostępie do przestrzeni reklamowej i plików cookies oraz użyć danych uzyskanych od wydawcy do wyróżnienia się na rynku, poprzez dopasowanie konkretnych grup odbiorców, które bardziej odpowiadają celom ich kampanii i przynoszą lepsze efekty.

Przez ponad 14 lat był Pan związany z przemysłem reklamowym. Pracuje Pan z branżą mobile praktycznie od jej początku. Jakie wg Pana są największe sukcesy i porażki tej dziedziny reklamy?

Korzystanie ze smarfona w zawrotnym tempie zastępuje korzystanie z urządzeń dekstopowych. Z punktu widzenia branży uważam, że sprawiedliwe jest stwierdzenie, że nadal szukamy najlepszej drogi do zaangażowania użytkowników mobilnych, korzystając ze wszystkich możliwości tych urządzeń (dotyk, interaktywność, lokalizacja itd.), jednocześnie zapewniając użytkowników o tym, że rozumiemy i szanujemy to, że mobile jest bardzo osobistą sferą.

Mamy wiele przykładów wydawców, których użytkownicy mobile generują większe zaangażowanie i zyski niż na urządzeniach desktopowych, zatem jest już wiele sukcesów. Reklama natywna jest oczywistym sukcesem, który nadal ewoluuje, ale nawet od samego początku, możliwości reklamy na urządzeniach mobilnych, mające na celu doprowadzenie do pobrania aplikacji, miały istotny wpływ na rozwój sklepów z aplikacjami mobilnymi oraz całego ekosystemu mobile, który tak dziś cenimy, zatem reklama na urządzeniach mobilnych jest już wielkim sukcesem na poziomie branży.

Co do każdej innej technologii, która rozwinęła się równie szybko, po drodze pojawiały się różne trudności, ale nie możemy mówić o porażkach. Możliwe, że jako branża zobaczyliśmy potencjał, ale określiliśmy nasze oczekiwania zbyt wysoko i zbyt wcześnie, wyobrażając sobie możliwości geotargetowania reklam połączonego z precyzyjną segmentacją i kontekstem, od samego początku. Osiągamy ten poziom teraz, ale trwało to dłużej niż niektórzy zakładali.

Jakie są obecnie największe wyzwania reklamy displayowej?

Dziś jednym z największych wyzwań jest pomoc naszym partnerom w ekosystemie cyfrowym w zrozumieniu i jak najlepszym wykorzystaniu dostępnych technologii. Ekosystem technologiczny stał się wyjątkowo zaawansowany i skomplikowany i łatwo zapomnieć, że wielu reklamodawców i wydawców jest dopiero na początku swojej przygody z reklamą cyfrową, więc technologia może odstraszać i nawet bardziej doświadczeni użytkownicy skorzystają z pomocy w tym zakresie, aby upewnić się, że maksymalizują zyski ze swoich działań.

Naszym kluczowym priorytetem w Google jest zapewnienie, że nasze rozwiązania są łatwe w użyciu, a także oferowanie pomocy wszystkim naszym partnerom – we wszystkich sektorach, na różnych etapach rozwoju – w zrozumieniu w jak najprostszy sposób, jak technologia programmatic może pomóc im w osiągnięciu i przewyższeniu ich celów w bardziej efektywny sposób, często określając nowe możliwości, wcześniej dla nich niedostępne.

Na pewno obserwuje Pan rozwój nowych technologii związanych z reklamą i urządzeniami mobilnymi. Które z nich wg Pana mogą mieć wkrótce znaczący wpływ na nasze życie?

Jeśli spojrzymy na to, jak dużo i jakiej technologii wpływa na nasze życie dzisiaj, mogliśmy to przewidzieć 10 lat temu, ale teraz nasze prognozy na 10 lat wprzód, najprawdopodobniej będą daleko od tego, co nastąpi.

Uważam, że samochody są bardzo interesującym obszarem do obserwacji. Spędzamy w nich bardzo dużo czasu, a dla wielu z nas są prawie taką samą osobistą sferą jak smartfony. Jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ ciągle aktywnych połączeń internetowych na drogach, wprowadzanie nowych rozwiązań smart w samochodach oraz zaawansowany interfejs użytkownika dostosowany do środowiska samochodowego, uważam, że nawet nie zaczęliśmy wyobrażać sobie możliwości – zarówno dla użytkowników jak i firm – które mogą sprawić, że nasze życie w podróży będzie bardziej produktywne, bezpieczne i interesujące. Rozważni marketingowcy zrozumieją jak wprowadzić firmę w ten mix, tak aby zyskali na tym użytkownicy i aby przyniosło to wysokie zyski w przyszłości.

 

O rozmówcy:

Roberto Ruju jest odpowiedzialny za regionalną strategię wdrażania produktów Google w platformach wydawców programmatic w regionie EMEA. Do roku 2012, również w strukturach Google, był odpowiedzialny za współpracę reklamową w obszarze mobile w tym regionie.

The original version of the interview is available here.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij