Magdalena Kuflińska (Blog Roku i Video Roku 2015): Świat mediów, w tym zwłaszcza Internetu, bardzo dynamicznie ewoluuje

Magdalena Kuflińska (Blog Roku i Video Roku 2015): Świat mediów, w tym zwłaszcza Internetu, bardzo dynamicznie ewoluuje

O konkursie na Blog Roku i Video Roku, blogerach, vlogerach, blogosferze i vlogosferze rozmawiamy z Magdaleną Kuflińską, Product Managerem w Grupie Onet oraz koordynatorem projektu Gala Twórców - Blog Roku i Video Roku 2015.

Dlaczego twórcy internetowi powinni wziąć udział w konkursie na Blog Roku? Jakie mogą mieć z tego korzyści? Czy blogi, które zdobyły nagrody w zeszłym roku są obecnie bardziej popularne, mają więcej reklamodawców? 

Zwycięstwo w konkursie jest szansą na dotarcie do nowych odbiorców i wyróżnienie się. Twórcy internetowi nie mają jednakowej siły przebicia, niektórzy z nich potrzebują możliwości, aby zostać odkrytymi. Wśród twórców jest wiele bardzo utalentowanych osób, które tworzą świetne jakościowo treści, a jedyne czego im brakuje, to trampolina, którą może stać się dla nich udział w konkursie. Nawet jeśli finalnie nie wygrają, mają szansę zmierzyć się z innymi, sprawdzić swoje siły, a poza tym… dobrze bawić się!

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Wielu laureatów konkursu doskonale radzi sobie w blogosferze, wystarczy wymienić chociaż kilku z nich: Michał Szafrański i Jak oszczędzać pieniądze, który jest ekspertem w swojej dziedzinie, uznawanym i cenionym przez bardzo szerokie grono odbiorców i specjalistów.  Konrad Kruczkowski z Halo Ziemia, który zajął się zawodowo publicystyką czy Marta Dymek z Jadłonomii, która oprócz wydanej książki (książkę wydał każdy z wymienionych tu laureatów), prowadzi autorski program w telewizji. Każda z tych osób żyje teraz ze swojej pasji.

Co roku dużo głosów krytycznych słyszy się na temat formuły głosowania przez smsy. Nie przejmujecie się tym? Nie myśleliście o zmianie zasad? Czy taka formuła nie sprawia, że wiele dobrych, ale niszowych blogów nie ma szansy się przebić? 

Dotychczas nikt nie stworzył bardziej uczciwego i przejrzystego systemu głosowania, natomiast każdy głos oddany w konkursie, to głos poparcia dla danego twórcy. Głos SMS stanowi wyraz podziękowania za twórczość, gdzie odbiorca treści (czytelnik bloga lub widz kanału video) może go w sposób łatwy i bezpośredni wyrazić, mając ku temu okazję. Ponadto, oddając głos SMS, czytelnik czy widz pomaga także zrealizować cel charytatywny, który zawsze towarzyszy konkursowi. W tym roku dzięki głosom SMS chcemy spełnić konkretne marzenia podopiecznych Fundacji Dziecięca Fantazja. Dzieci nieuleczalnie i poważnie chorych, które podobnie do naszych twórców, mają bardzo jasno sprecyzowane marzenia, ale aby mogły się one ziścić, potrzebne są głosy SMS.

Jak pokazuje doświadczenie, głosy SMS często pozwalają się przebić właśnie tym niszowym twórcom, którzy zmobilizowani są w stanie skutecznie zaangażować swoich odbiorców i dzięki nim, przechodzą do kolejnego etapu konkursu.

Widać, że bardzo dbacie o ciekawe osoby w jury. W jaki sposób wybieracie jurorów? Kogo zobaczymy w tym roku w jury? 

Znane nazwiska w jury, ciekawe osobowości, związane z daną kategorią, blogowaniem czy – po raz pierwszy w tym roku – video, to nieodłączny element konkursu. Zależy nam na autorytetach, osobach cenionych za to, czego dokonały zawodowo lub prywatnie. Zawsze poszukujemy jurorów według właśnie tego klucza, bo dla zwycięzcy – oprócz faktu wygranej, nagród rzeczowych i prestiżu konkursu – niezwykle istotne jest, z czyich rąk odbierze nagrodę.

W tym roku wśród jurorów znajdą się takie nazwiska jak: Mela Koteluk, Dorota Wellman, Robert Biedroń, Tomasz Raczek, Patryka Vega, Katarzyna Kwiatkowska, Wojciech Modest Amaro, Anna Dereszowska, Marcin Momot, Jarosław Kuźniar, Huber Urbański, Paweł Zielewski, Urszula Chincz oraz Karol Wójcicki. 

Jakie kryteria stanowią o tym, że blog jest dobry? Czy można to w ogóle obiektywnie ocenić?

Jurorzy, podczas oceny zgłoszeń, będą brać pod uwagę dobór tematów, sposób prezentacji, nieszablonowość i język. Ponadto zgodność z tematyką bloga/kanału video i sposób ujęcia tej tematyki na blogu/kanale video. Na pewno zwrócą także uwagę na ogólny wygląd bloga/kanału video – jego estetykę i spójność.

Są to dość uniwersalne zasady w ocenie twórczości internetowej i dlatego będą brane pod uwagę przez naszą kapitułę. Na pewno zależy nam na tym, aby konkurs wyłonił twórców, którzy wyróżnią się na tle innych, zwrócą uwagę jurorów i zyskają ich sympatię oraz uznanie, dzięki temu, w jaki sposób wyrażają siebie w Internecie.

Dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach nie będą to oceny obiektywne, tylko subiektywne wybory jurorów w tych kategoriach. Dlatego – jak wspomniałam wcześniej – tak starannie podchodzimy do kwestii doboru jurorów w konkursie.

Natomiast - w przypadku trzech nagród głównych, dla Bloga Roku, Twórcy Video Roku i Twórcy Roku - kapituła będzie w kilkunastoosobowym gronie decydowała o zwycięstwie, dyskutując między sobą, wymieniając się argumentami i finalnie, większością głosów, wybierając możliwie obiektywnie laureatów. Dodatkowo, przy nagrodzie głównej dla Twórcy Roku 2015, kapituła konkursu weźmie pod uwagę także całokształt obecności nominowanych twórców blogów i video w social media, doceniając zwycięzcę za skuteczność angażowania swoich odbiorców.

To są kryteria konkursowe, a ja mogę dodać od siebie, nie będąc w jury, że dla mnie dobry blog to blog, którego autor jest świadomym i dojrzałym twórcą. Wie, co robi i dlaczego to robi. Ale to już zdecydowanie pozakonkursowa opinia :)

Jakie kategorie w konkursie cieszą się największą popularnością? Od czego to zależy?

Trudno jest stworzyć bardzo wąskie kategorie w konkursie, które pozwoliłyby każdemu twórcy na dołączenie i rywalizowanie w gronie tylko sobie podobnych. Internet i tematyka treści tam publikowanych, są bardzo szerokie. Co roku staramy się dobierać kategorie według naszej najlepszej wiedzy. Na pewno „Styl Życia” oraz „Pasje i twórczość” to kategorie najszersze i tam znajdziemy najwięcej zgłoszeń. Jednak z roku na rok widać coraz większą popularność kategorii „Specjalistyczne”, z prostej przyczyny – blogi coraz bardziej profesjonalizują się, a do tej kategorii mogą się zgłosić blogi o dowolnej tematyce, jeśli ich autorzy są w niej ekspertami i zajmują się nią zawodowo.

Rozwijacie formułę konkursu? Zobaczymy jakieś różnice w stosunku do zeszłego roku?

W tym roku po raz pierwszy otwieramy się w pełni na twórców video. Mogą oni przystąpić do konkursu na tych samych zasadach, na jakich dotychczas zgłaszali się blogerzy. Podobnie jak blogerzy, mają do dyspozycji 6 kategorii kanałów video oraz pojedyncze video (w przypadku blogerów jest to tekst). Podjęliśmy tę decyzję ze względu na fakt, że video nigdy wcześniej nie było wykorzystywane w komunikacji na tak dużą skalę, mimo że jest od dawna zakorzenione w Internecie. Media dają bardzo wiele możliwości w tym zakresie, a twórcą video może stać się każdy, publikując mniej lub bardziej profesjonalne materiały, opracowywane w postprodukcji lub publikowane zupełnie na żywo, co dodaje im autentyczności i buduje bezpośredni kontakt oraz więź z widzami.

Dodatkowo, po raz pierwszy w historii konkursu, podczas tej 11 edycji, chcemy docenić twórców za posługiwanie się mediami społecznościowymi i wręczyć nagrodę Twórcy Roku. Biorąc pod uwagę dynamikę, z jaką rozwijają się social media i jak istotnym kanałem komunikacji są dla twórców internetowych, nie chcemy pominąć tej silnie zaznaczonej już aktywności w Internecie.

Czy blogi są nadal tak ważne , jak np. 3 lata temu? Czy nie wypierają ich pomału kanały social media – profile na Facebooku, Snapchacie, Instagramie? 

Dyskusje na ten temat toczą się od dłuższego czasu i – mimo że wielu wróżyło blogom śmierć – one nadal mają się bardzo dobrze :) To, co zmienia się na pewno, to jakość blogów. Wśród milionów blogów, które są w blogosferze, tylko część z nich rozwija się, profesjonalizuje, specjalizuje. Często blogerzy sięgają dalej, tworząc własne marki, rozszerzając swoją blogową działalność o mainstream, wydając książki. Jednak to nie oznacza zarzucenia blogowania. Ten świat, jak i w ogóle świat mediów, w tym zwłaszcza Internetu, bardzo dynamicznie ewoluuje. I tego na pewno nie da się nie zauważyć na blogach. Facebook, Instagram, Snapchat czy na przykład Vine, to kolejne środki przekazu. Jedni od nich zaczynają i na nich się skupiają, jednak blogerzy zwykle po prostu dywersyfikują swoją twórczość na dostępne kanały. Korzystają z tego, co jest w danym momencie na topie albo w czym się odnajdują i dostosowują do tego swoje treści. 

Coraz więcej mówi się o ekspansji video. Czy tradycyjne blogi mogą czuć się zagrożone? 

W moim odczuciu nie. Na pewno twórcy video są o wiele bardziej zasięgowi, jednak – jak sami podkreślają – ich odbiorcy, widzowie na YouTube, są zdecydowanie częściej anonimowi i przypadkowi. Blogerzy mają zwykle węższe, ale bardziej lojalne grono odbiorców swoich treści. I choć video jest teraz na wyciągnięcie ręki, dzięki dostępnym narzędziom i możliwościom szybkiego, samodzielnego przyswojenia wiedzy związanej z tworzeniem video, nie każdy twórca się w tym odnajdzie. Są blogerzy, którzy rozwijają swoją twórczość o video, ale są także tacy, którzy prawdopodobnie nigdy nie sięgną po ten środek przekazu. Nie oznacza to zastoju, po prostu każdy twórca korzysta z takich środków ekspresji, w których dobrze się czuje. Daleka jestem też od używania sformułowania „blogi tradycyjne”, bo dzisiejszy blog jest często zupełnie czym innym niż blog tworzony kilka lat temu. Może nie zmieniać się forma bloga – pisanego czy foto – ale twórca nierzadko odnajduje się na nowych płaszczyznach, w tym na tej biznesowej. Wystarczy wymienić tu takie blogi jak Black Dresses Moniki Kamińskiej, Style Digger Joanny Głogazy, czy Jestem Kasia - Kasi Szymków. Każda z tych blogerek stworzyła własną markę produktów i prawdopodobnie nie stałoby się to, gdyby nie ich wcześniejsze doświadczenie blogowe.

Marzeniem wielu osób jest życie z bloga. Niewielu się to jednak udaje. Jakie czynniki mogą stanowić o takim sukcesie – czas założenia bloga, tematyka, niestandardowe podejście do tematu, własny produkt?

Nie ma jednej recepty na sukces, która sprawdzi się w każdym przypadku. Internet jest dość nieprzewidywalnym środowiskiem. Poza tym to, co mogło pomóc komuś wybić się kilka lat temu, może być zupełnie niewystarczające dzisiaj. Na pewno są czynniki, które mogą stanowić o sukcesie (ale nie gwarantować go), a są wśród nich oryginalny pomysł na siebie, samoświadomość, charyzma (zwłaszcza w przypadku twórców video), systematyczność, wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu. Biorąc pod uwagę liczbę powstających blogów i kanałów video, wydaje się to bardzo nieosiągalne. Z drugiej strony, Internet jest miejscem niczym nieograniczonym i otwartym na wyjątkowych twórców, którzy przykują uwagę. Tak jak nigdy prawdopodobnie nie wyczerpie się miejsce dla innych twórców: pisarzy, aktorów, muzyków. Trzeba „tylko” znaleźć swoją drogę i zdecydowanie nią podążać. I pamiętać o jednym – aby nie zbłądzić i nie zatracić się w tej pogoni za sukcesem, a pielęgnować w sobie i rozwijać pasję, która doprowadziła nas w to miejsce, w którym znaleźliśmy się.

Dziękuję za rozmowę!

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij