Czy, co i jak publikować na Facebooku (poradnik dla początkujących)

Czy, co i jak publikować na Facebooku (poradnik dla początkujących)

Publikujesz treści na Facebooku i zastanawiasz się, czy robisz to dobrze? Może dopiero zaczynasz swoją przygodę z social media i nie wiesz, czy Facebook jest dla Ciebie? Oto kilka podstawowych informacji, które mogą Ci się przydać.

Czy publikować na Facebooku?

Odpowiedź jest dość oczywista. Jeśli prowadzisz jakieś działania komercyjne bądź niekomercyjne, o których chciałbyś poinformować innych ludzi, powinieneś posiadać stronę na Facebooku i publikować na niej treści. Z tego medium regularnie korzysta 14 milionów Polaków, więc z ogromnym prawdopodobieństwem jest tam także Twoja grupa docelowa.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Co publikować?

Udostępniaj treści adekwatne do tematyki swojej strony. Masz firmę sprzedającą ubrania? Pisz o modzie. Staraj się, aby były to wpisy, które będą interesujące dla potencjalnych odbiorców strony. Ludzie lubią tych, którzy pomagają innym, czy potrafią ich rozbawić, a mniej tych, którzy budują z nimi relacje tylko po to, żeby coś sprzedać. To samo dotyczy marek. Publikuj linki do ofert, informuj o promocjach dostępnych w Twoim sklepie, ale staraj się tworzyć również inne treści mogące być przydatne Twoim odbiorcom (poradniki, informacje i nowości ze świata mody). Nie zarzucaj użytkowników jedynie ofertami, twórz ciekawe i przydatne treści. Jeśli reprezentujesz markę, która ma swoją strategię komunikacyjną, aktywność na Facebooku powinna się w nią wpisywać. Eksperymentuj z treściami, aby przekonać się, co generuje największe zaangażowanie odbiorców.

Jak publikować na Facebooku?

Masz już stronę na Facebooku i pojawia się kluczowe pytanie – jak publikować, aby dotrzeć do największej możliwej liczby odbiorców? Jak często publikować, jakie są najlepsze godziny postowania, jaka forma postów będzie najbardziej odpowiednia? Po pierwsze, musisz wiedzieć w jaki sposób Facebook wyświetla treści swoim użytkownikom.

Tak działa news feed

Przeciętny użytkownik Facebooka ma wielu znajomych, obserwuje wiele stron i grup tematycznych. W związku z tym Facebook wprowadził mechanizm dobierający treści tak, aby użytkownik otrzymywał te najbardziej dla niego wartościowe – wyświetlenie wszystkich treści byłoby niemożliwe, bądź mało komfortowe dla odbiorców. Potocznie ten algorytm zwany jest edge rankiem. Oto zmienne, które Facebook bierze pod uwagę, decydując o tym czy wyświetlić Ci daną treść:

Autor wpisu – im częściej wchodzisz w interakcje z daną stroną/użytkownikiem, tym większe prawdopodobieństwo, że post tej strony/użytkownika pojawi się w Twoim news feedzie. Typ treści – im chętniej wchodzisz w interakcje z danym typem treści, tym większa szansa, że będą wyświetlać Ci się posty tego typu. Liczba interakcji z konkretnym postem – jeśli pod postem jest dużo aktywności, z większym prawdopodobieństwem trafi on do większej liczby użytkowników. Czas publikacji – im nowszy post, tym bardziej prawdopodobne, że wyświetli się na Twoim news feedzie.

Czym jest zasięg?

W zawiązku z tym, że liczba lubiących dany profil facebookowy (czyli tych, którzy zadeklarowali chęć otrzymywania treści z tej strony) nie pokrywa się zwykle z liczbą użytkowników widzących dany post, posługujemy się pojęciem zasięgu. Jest to liczba osób, do których dotarła treść danej strony. Zwykle zasięgi są dużo mniejsze od liczby fanów danego profilu. Rzadziej bywa, że zasięg przekracza liczbę fanów – dzieje się tak wtedy, gdy na daną treść reaguje duża liczba użytkowników, ponieważ każde udostępnienie, komentarz czy polubienie posta zwiększają zasięg organiczny. Wówczas Twoje posty docierają nawet do tych, którzy nie polubili Twojej strony, a widzą je dzięki aktywności Twoich znajomych. Do tego właśnie powinieneś dążyć – twórz na tyle interesujące treści, aby ludzie chcieli się nimi dzielić i przez to zwiększać zasięg Twojej strony na Facebooku.

Częstotliwość publikacji

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu i dobrych treści do publikacji, możesz to robić codziennie. Oczywiście nie zawsze ma to sens – chociażby w przypadku stron cyklicznych wydarzeń, odbywających się na przykład raz w roku, nie jest to zawsze celowe. W przypadku, gdy nie masz odpowiednich zasobów, warto zastanowić się nad ograniczeniem częstotliwości dodawania treści. Wystarczy publikować 2-3 razy w tygodniu, za to w sposób przemyślany i interesujący. Dobrze także zastanowić się nad promocją bardziej atrakcyjnych treści. W przypadku większych marek płatna promocja treści jest wręcz konieczna, aby dotrzymać kroku konkurencji.

Godziny i dni publikacji

Nie ma uniwersalnych reguł dotyczących tego, o której godzinie i w jakich dniach publikować. Dlatego musisz jak najwięcej eksperymentować i sprawdzać, które godziny są najskuteczniejsze w przypadku Twojej strony. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że większość marek postuje w ciągu dnia, stąd wskazane są próby z publikowaniem w godzinach wieczornych. Należy również pamiętać, że odbiorcy różnych stron mogą przebywać na Facebooku w różnych godzinach, dlatego wypada zaglądać do zakładki “statystyki” na administrowanym profilu, aby sprawdzić w jakich godzinach Twoi fani są online. Bardzo pomocne może być też sprawdzanie kiedy użytkownicy angażują się na stronach konkurencji. Poniższa grafika pokazuje najbardziej angażujące godziny publikacji na profilach największych marek z branży telekomunikacyjnej w kwietniu. Użytkownicy najchętniej wchodzili w interakcję z tymi stronami o 17 oraz o 12 (niebieska linia obrazuje Engagement Rate, czyli miarę zaangażowania. Kolorami odzwierciedlona jest liczba postów na poszczególnych stronach w określonych godzinach).

Typy postów

Posty na Facebooku można podzielić ze względu na typy: statusy (posty tekstowe), posty ze zdjęciem, posty z linkiem oraz filmy. Jeśli chodzi o zasięgi, w ostatnim czasie Facebook wyraźnie faworyzuje filmy (w tym nową ich wersję – transmisje na żywo). Co prawda można mówić o korelacjach między typem posta i jego zasięgiem organicznym, jednak i w tym przypadku z perspektywy indywidualnego administratora strony nie ma żelaznych reguł. Tak jak w przypadku godzin postowania, również i tutaj należy eksperymentować, mierzyć efekty i kontynuować działania, które są skuteczne.

Co ciekawe, zależności między typem posta, a zaangażowaniem użytkowników można sprawdzać również dla profili konkurencyjnych. Warto wiedzieć, jakie są dane dla wielu profili oraz dla dłuższych okresów, aby móc zaobserwować istotne statystycznie tendencje. Poniższy wykres pokazuje jakie zaangażowanie wywołały określone typy postów na głównych profilach z branży telekomunikacyjnej w kwietniu.

Odpowiedź na pytanie “jak publikować na Facebooku?” wydaje się dość prosta – musisz przekonać się sam. Poznaj swoją facebookową publiczność, eksperymentuj z postami, dostarczaj wartościowe treści, odpowiednio dobrane do Twojej grupy odbiorców. Powielaj działania przynoszące efekt i rezygnuj z tych, które nie wywołują zaangażowania i nie zwiększają zasięgów. Śledź działania konkurencji, porównuj i sprawdzaj na jakie treści odbiorcy reagują najchętniej.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij