Nie zdążyłeś się pożegnać w ważną dla ciebie osobą, zanim umarła? A może tęsknisz za kimś, kogo nie widziałeś już od dawna, ale z jakiegoś powodu wasze spotkanie nie jest możliwe? Nic straconego! W Chinach sztuczna inteligencja umożliwia już kontakt z awatarami do złudzenia przypominającymi dowolnie wybranych ludzi.
Z tego niecodziennego unowocześnienia korzystają przede wszystkim dwie grupy użytkowników:
Zobacz również
- jedni chcą jeszcze raz „spotkać się” z bliskimi zmarłymi, za którymi tęsknią lub zabrakło im czasu na ważną rozmowę,
- drudzy to ci, którzy z rozmaitych powodów utracili kontakt na przykład z partnerem lub partnerką, przyjacielem sprzed lat, albo kimś, kto postanowił zerwać z nimi relację.
Serial Netflixa staje się faktem?
Aby jak najdokładniej odwzorować wybrane osoby dzięki AI, technologia kopiuje nie tylko ich wygląd czy tembr głosu, ale także sposób poruszania się. Jak tłumaczy Seakoo Wu, jeden z uczestników nowatorskiego projektu, każdy awatar może zostać doskonale dopasowany do oczekiwań użytkowników, a także zostać wyposażony w cechy charakterystyczne dla swojego ludzkiego odpowiednika. Wu dodaje, że stworzony przez AI awatar jego przedwcześnie zmarłego syna został wyposażony w umiejętność rozpoznawania mężczyzny jako rodzica.
Awatar powstał na podstawie zdjęć, nagrań video i materiałów głosowych zgromadzonych przez Wu, a całość pochłonęła nie tylko wiele czasu specjalistów ds. nowych technologii, ale także tysiące dolarów.
Bardzo podobny scenariusz wykorzystali w jednym z odcinków twórcy kontrowersyjnego serialu „Czarne lustro”, dostępnego na platformie Netflix. Choć wspomniany odcinek pt. „Zaraz wracam” został wyprodukowany już w 2013 roku, to patrząc na świat dziś, można odnieść wrażenie, że był niejako zapowiedzią tego, co następuje obecnie.
Jak marki wspierają ochronę zdrowia psychicznego w Polsce [PRZEGLĄD]
Chińczycy gotowi na technologiczno — społeczną rewolucję
Jak się okazuje, wśród osób „przywróconych do życia” mogą być nie tylko faktycznie zmarli, ale także ci, z którymi z różnych powodów utraciliśmy kontakt w realnym świecie. Na chińskim rynku funkcjonują już firmy wyspecjalizowane w cyfryzacji dowolnie wybranej osoby. Jedną z nich jest Super Brain, która na stworzenie awatara potrzebuje 20 dni.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Pomysł na biznes firmy Super Brain i innych tego typu firm w Chinach opiera się na idei metaverse — czyli alternatywnego, cyfrowego świata tworzonego przy pomocy technologii AR i VR. Z podobnych rozwiązań korzysta już m.in. Meta, udowadniając, że współistnienie realnego świata i cyfrowej rzeczywistości to już nie tyle kwestia czasu, ile fakt.
Zdjęcie główne: Unsplash/KAL VISUALS
PS Meta uczy sztuczną inteligencję wielozadaniowości i tworzy najszybszy komputer AI
Meta opracowała algorytm, dzięki któremu sztuczna inteligencja uczy się za pośrednictwem różnych treści – obrazów, mowy i tekstu. Firma tworzy również superkomputer, który określiła jako „najszybszy na świecie”.
PS2 AliExpress wykupiło domenę temu.pl
Platforma internetowa Temu dopuściła do tego, by AliExpress wykupiło polską domenę internetową (temu.pl), co może przełożyć się na wyniki sprzedażowe.