Upoluj bilet na AI Creative Fest [KONKURS]

Upoluj bilet na AI Creative Fest [KONKURS]

Upoluj bilet na AI Creative Fest [KONKURS]

Sprawdź, jak wygrać bilet do przyszłości, czyli na AI Creative Fest, gdzie AI spotyka kreatywność (i zmieniają zasady gry).

SPRAWDZAM

Były Olimpijczyk z Sochi rozbił samolot dla zwiększenia odsłon na YouTube. Grozi mu więzienie

Były Olimpijczyk z Sochi rozbił samolot dla zwiększenia odsłon na YouTube. Grozi mu więzienie
29-letni youtuber Trevor Jacob został oskarżony przez amerykańską prokuraturę za to, że w 2021 roku umyślnie doprowadził do katastrofy małego samolotu, aby…zdobyć więcej wyświetleń na YouTubie. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności.
O autorze
2 min czytania 2023-12-06

Źródło: YouTube

Trevor Jacob, atleta i uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sochi, który na swoim kanale na YouTubie prezentował treści związane z jazdą na snowboardzie, aerodynamiką i awiacją, został postawiony w stan oskarżenia przez amerykańską prokuraturę. 

Chodzi o sprawę z 24 listopada 2021 roku, kiedy na terenie kalifornijskiego parku narodowego Los Padres doszło do katastrofy małego samolotu. Odpowiedzialny był za nią właśnie Trevor, który feralnego listopadowego dnia wystartował swoją awionetką z lotniska w Santa Barbara (Kalifornia). Po 35 minutach lotu maszyna rozbiła się w lasach Los Padres National Forest, co było związane z awarią silnika. Trevor zdążył ewakuować się przy pomocy spadochronu, a przy okazji nagrać całą akcję dzięki kamerom zamontowanym przy samolocie oraz selfie stickowi, który zabrał ze sobą. 

 – Nie zamierzał dotrzeć do miejsca docelowego, ale zamiast tego planował wyskoczyć ze swojego samolotu podczas lotu i sfilmować siebie spadającego ze spadochronem na ziemię i swój samolot, podczas opadania i rozbijania się  – przekazało biuro prokuratora z Centralnego Dystryktu Kalifornii. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Na trwającym blisko 13 minut nagraniu, które do tej pory zostało wyświetlone przez ponad 3,2 mln użytkowników widać, jak mężczyzna pilotuje maszyną i z uśmiechem na twarzy podziwia roztaczające się wokół widoki. Następnie pokazane jest, jak przygotowuje się do opuszczenia pokładu, aż w końcu nadchodzi moment otwarcia drzwi i skoku ze spadochronem. Samolot natomiast leci dalej, stopniowo tracąc prędkość i wysokość.

Z doniesień dziennika The Guardian wynika, iż Jacob później przekazał śledczym, że „maszyna z niewiadomych przyczyn traciła moc”, a on chcąc ratować swoje życie, musiał opuścić pokład. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Po czasie ustalono jednak, że nie próbował ponownie uruchomić silnika, a także nie skontaktował się z wieżą kontroli ruchu lotniczego. Nie szukał również odpowiedniego miejsca do bezpiecznego lądowania. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Widzowie także nie pozostali obojętni i wskazywali na liczne kontrowersje związane z opublikowanym przez Trevora nagraniem. Przede wszystkim miał na sobie kostium do szybowania i spadochron – ze względu na małe wymiary maszyny, nie jest to ubiór, który normalnie założyłby pilot takiego samolotu. Śledczy badający sprawę zwrócili uwagę również na to, że mężczyzna nie przeprowadził żadnych procedur awaryjnych, takich jak chociażby restart silnika. Wszystko to doprowadziło do postawienia Jacoba przed sądem i oskarżenia go o celowe spowodowanie katastrofy. 

Z początku Trevor zaprzeczał stawianym mu zarzutom, ale ostatecznie przyznał, że celowo rozbił samolot, aby zyskać więcej wyświetleń na YouTubie i w ten sposób pozyskać dodatkowych sponsorów. Oświadczył również, że okłamał śledczych, podając im fałszywe dane dotyczące przebiegu lotu, a także celowo utrudniał prowadzenie dochodzenia poprzez ukrycie wraku maszyny w hangarze i pocięcie jej na części. Zrobił to mimo wcześniejszych zapewnień, że nie wie, gdzie rozbił się jego samolot. 

Mężczyźnie groziła kara 20 lat pozbawienia wolności, ale ze względu na to, że przyznał się do winy, 4 grudnia 2023 roku sąd zdecydował, że Jacob zostanie skazany na 6 miesięcy więzienia. Dodatkowo utracił licencję pilota i przez jakiś czas nie będzie mógł ubiegać się o jej przywrócenie. 

Cała sytuacja to przykład na to, że chęć zdobycia sławy staje się realnym zagrożeniem w chwili, gdy zaczyna przyćmiewać zdrowy rozsądek. 

PS Kolejni influencerzy tracą współprace. Bank Millenium rezygnuje z umowy z Gimperem

Afera Pandora Gate sprawiła, że internauci są bardziej czujni niż zwykle. Kolejny raz doszło do tego, że odnaleziono archiwalne materiały, w których żartowano z nadużyć seksualnych wobec dzieci. Tym razem chodzi o Gimpera, znanego polskiego twórcę wideo.

PS2 Znany influencer, były uczestnik „Top Model” oskarżony o napaść seksualną

Michał G., znany z telewizyjnego programu „Top Model” oraz internetowego show „Team X”, został postawiony w stan oskarżenia za przestępstwo seksualne. Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności.