Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Jakie są najważniejsze aspekty polityki korzystania z narzędzi Gen AI przez agencje i marki? W jaki sposób agencje mogą zapewnić etyczne wykorzystanie Gen AI w swoich kampaniach?

SPRAWDZAM

ByteDance planuje masowe zwolnienia. Czy dotkną także polskiego oddziału TikToka?

ByteDance planuje masowe zwolnienia. Czy dotkną także polskiego oddziału TikToka?
ByteDance, jedna z największych firm technologicznych w Chinach, planuje w tym roku zwolnić co najmniej 10 000 osób. Zmiany dotkną również polskie biuro TikToka.
O autorze
2 min czytania 2023-02-24

Firmy z branży technologicznej dotyka ostatnio fala zwolnień. Przed chwilą Buzzfeed, a teraz ByteDance ogłosił, że planuje zwolnić tysiące swoich pracowników w nadchodzących miesiącach.

Wiadomość dociera do nas zaledwie kilka dni po tym, jak chiński gigant technologiczny zamknął swoje indyjskie biura i zwolnił stamtąd wszystkich pracowników. Chociaż zwolnienia w Indiach zostały w dużej mierze ułatwione przez walkę ByteDance z tamtejszym rządem, tak w samych Chinach zwolnienia odbędą się głównie z powodu spowolnienia gospodarczego i niewłaściwego prowadzeniu projektów.

Próba reorganizacji

Ponieważ firma nadal pracuje nad swoją strategią, która musi się zmienić z powodu dużej konkurencji na rynku, właściciel TikToka na nowo wyznacza cele i oczekiwane rezultaty. Dostosowując nowy harmonogram działań, współzałożyciel i dyrektor generalny ByteDance, Liang Rubo, stwierdził, że chiński jednorożec technologiczny musi mieć więcej czasu na „zastanowienie się nad naprawdę znaczącymi postępami” i stanie się „bardziej elastycznym”. South China Morning Post podaje dodatkowo, że firma zmieniła cykl oceniania i premiowania pracowników z dwu- na trzymiesięczny. Liang

ByteDance planuje również zamknięcie niektórych projektów, które zdaniem firmy nie będą opłacalne w realizacji. To jednocześnie oznacza zwolnienie znacznej części siły roboczej. Różne raporty, cytujące pracowników ByteDance, podają, że firma może zwolnić nawet ponad 10 tys. osób do końca drugiego kwartału tego roku. Aktualnie sam TikTok zatrudnia przeszło 100 tys. osób na całym świecie, a więc chodzi o redukcję jednej dziesiątej personelu. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Zwolnienia nie tylko w Chinach

Informacje o zwolnieniach w TikToku są jeszcze niepotwierdzone, ale ich źródłem jest Gergely Orosz – dziennikarz, który już wcześniej z wyprzedzeniem informował o masowych zwolnieniach w branży technologicznej. Podobno zwolnienia mają być zależne od tego, w jakim stopniu powiedzie się planowana reorganizacja firmy – będą dotyczyć nie tylko oddziału w Chinach, ale także w Stanach Zjednoczonych i Europie. Zmiany dotkną także biura w Warszawie, które zostało otwarte zaledwie w 2021 r.

Jednak jak informuje Piotr Żaczko, rzecznik prasowy TikToka w Polsce, zmiany w polskim oddziale dotkną tylko działu R&D. Według rzecznika sprawa dotyczy niewielkiej części personelu współpracującego z polskim oddziałem TikToka i ma charakter reorganizacji, a nie cięcia kosztów.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

 Konsolidujemy i uspójniamy operacyjnie nasze struktury R&D w UK i Irlandii, i w ramach tego procesu niewielkiej grupie polskich pracownikow, potencjalnie dotkniętych tym procesem, zaproponowaliśmy relokację do Londynu i kontynuację tam prowadzonych projektów – tłumaczy Piotr Żaczko.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS Shopee skończyło działalność w Polsce

Azjatycka platforma e-commerce nieoczekiwanie ogłosiła, że już w piątek zamyka działalność w naszym kraju. Co było powodem?