Chcesz wziąć kredyt w banku? Niezależnie od tego, czy planujesz przeznaczyć go na zakup mieszkania, samochodu czy na bieżące wydatki, znaczenie ma twoja zdolność kredytowa. Bank zawsze weryfikuje klienta, aby ocenić, czy będzie on w stanie spłacać swoje zobowiązanie. Dowiedz się, jak sprawdzić zdolność kredytową i co na nią wpływa.
Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to możliwość spłaty zadłużenia przez osobę wnioskującą o kredyt. Określa ona prawdopodobieństwo, z jakim klient banku będzie w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania, czyli po prostu zwróci pożyczoną kwotę w terminie, zgodnie z harmonogramem rat.
Zobacz również
Zdolność kredytowa ma wpływ na to, czy otrzymasz od banku pieniądze, o jakie wnioskujesz. W uproszczeniu, jeśli bank oceni, że nie będziesz w stanie spłacić kredytu w wysokości 100 000 zł, odmówi ci jego udzielenia. Jest jednak szansa, że zgodzi się na finansowanie w niższej kwocie, na przykład 50 000 zł. Zasada jest bardzo prosta: im wyższa zdolność kredytowa, tym więcej możesz pożyczyć.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Banki dokładnie weryfikują klientów pod względem zdolności kredytowej. Jest to konieczne, ponieważ każdy kredyt stanowi dla takich instytucji spore ryzyko. Gdyby pożyczały pieniądze każdemu i w dowolnej kwocie, szybko straciłyby płynność finansową.
Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
- Zarobki – im wyższe, tym większą masz szansę na wybrany kredyt. Liczy się także źródło dochodu. Banki cenią stabilne zatrudnienie, najlepiej w ramach umowy o pracę. Mniej przychylnie patrzą na umowy cywilnoprawne, na przykład zlecenia czy o dzieło.
- Miesięczne koszty utrzymania – bank oceni, ile wydajesz na utrzymanie gospodarstwa domowego, ile płacisz za czynsz i za media. Zrobi to na podstawie dostępu do twojego konta bankowego lub załączonej historii rachunku. Znaczenie ma także to, ile osób liczy twoja rodzina.
- Obecne zadłużenie – wpływ na zdolność kredytową mają również spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity czy poręczone kredyty. Im mniejszy masz aktualnie dług, tym większa szansa na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.
Nie bez znaczenia są także kwestie, takie jak:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
- wiek,
- stan cywilny,
- status mieszkaniowy i majątkowy,
- liczba osób na twoim utrzymaniu,
- wykształcenie,
- wykonywany zawód i zajmowane stanowisko,
- staż pracy.
Jak widać czynników, które wpływają na zdolność kredytową, jest sporo. Trzeba pamiętać, że nie są to wyłącznie zarobki, czy stan majątkowy.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Wiesz już, co to jest zdolność kredytowa i co ją kształtuje. W jaki sposób można samodzielnie ją ocenić? Zanim złożysz wniosek o kredyt, warto sprawdzić, jak twój profil kredytobiorcy będą postrzegały banki. Dzięki temu trafniej dobierzesz kwotę, o którą będziesz się ubiegać.
Jak sprawdzić zdolność kredytową na własne potrzeby? Przede wszystkim wskazane jest zweryfikowanie zdolności kredytowej w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Może się zdarzyć, że zapomniałeś o spłacie karty kredytowej, odsetkach do zapłaty czy zaktualizowaniu danych. Jeśli zamówisz raport BIK, szybko sprawdzisz, czy nie masz zaległości, które wymagają spłacenia. Dowiesz się również, jak jesteś postrzegany przez banki.
Zbadanie zdolności kredytowej w BIK to podstawa, ale można ją poznać także u doradcy kredytowego lub korzystając z kalkulatora internetowego. Trzeba jednak wiedzieć, że ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu zawsze należy do banku, który podejmie ją na podstawie własnych analiz.
Artykuł reklamowy powstały we współpracy z VeloBank.