Konsumenci coraz częściej wyrażają swoje poglądy poprzez wybór konkretnych marek i ich produktów. A to wymaga od firm jasnych deklaracji w kwestiach politycznych i światopoglądowych. W rzeczywistości, w której koszyk zakupowy staje się odpowiednikiem karty do głosowania, przedsiębiorcy stoją przed koniecznością odnalezienia swojego głosu w społeczno-politycznej debacie.
Rok 2024 to rok wyborczy. Połowa światowej populacji wybierze lub już wybrała w tym czasie nowych przywódców. Badania Edelmana pokazały, jak silne budzi to emocje. Wyniki wyborów okazały są jedną z głównych przyczyn lęków społecznych, większą niż obawy związane z kryzysem klimatycznym, bezpieczeństwem osobistym czy finansami. W sytuacji, w której polityka budzi tak duże emocje, brak jasnych deklaracji ze strony biznesu może okazać się ryzykowną strategią. Zdaniem 8 na 10 respondentów badania Edelmana działania firm już teraz mają podłoże polityczne, zaś 71% badanych stwierdziło, że w niektórych sytuacjach marki muszą zająć jasne stanowisko, nawet w kontrowersyjnych politycznie czy społecznie kwestiach.
Zobacz również
-
Centralizacja i personalizacja: podwójna moc obsługi klienta w social media [WEBINAR]
-
#PrzeglądTygodnia [6-12.09.24]: NowyMarketing Podcast o strategii miast, marketerzy a współpraca Roblox i Shopify, ekologia w marketingu wg jurorów Effie Poland
-
#PolecajkiNM cz. 23: The LIONS Creativity Report 2024, „Wyprostuj spojrzenie”, NotebookLM, Open AI o1
Wybór konkretnej marki to coraz częściej nie tylko wybór samego produkt, ale również manifest światopoglądowy. Konsumenci chcą wiedzieć, jakie wartości wyznają firmy, od których kupują. A to stawia biznes na wyeksponowanej pozycji. Konieczność zajęcia stanowiska może być paraliżująca dla przedsiębiorców. Szczególnie jeśli towarzyszy temu obawa o utratę części klientów. Warto jednak uświadomić sobie, że milczenie bywa głośniejsze niż słowa. Pytanie więc nie powinno brzmieć – czy angażować się w politykę, tylko jak poruszać się w tej nowej, upolitycznionej rzeczywistości.
#PolecajkiNM cz. 23: The LIONS Creativity Report 2024, „Wyprostuj spojrzenie”, NotebookLM, Open AI o1
Marka jako element tożsamości i deklaracja polityczna w jednym
Badania Edelmana pokazały również, że około 6 na 10 przedstawicieli pokolenia Z (18-27 lat) i Millenialsów (28-43 lata) czuje więź z ludźmi, którzy używają tych samych marek co oni. Prawie połowa twierdzi, że ocenia innych na podstawie produktów, które wybierają. To pokazuje, jak bardzo ideologia i tożsamość są ze sobą splecione, zwiększając ryzyko, że marki mogą zostać wciągnięte w wojny kulturowe. Jednocześnie klienci są skłonni „chronić” marki, z którymi się identyfikują i którym ufają – wybaczając im potknięcia i błędy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Zaufanie ma dziś fundamentalne znaczenie w biznesie. Aby je zdobyć, a potem utrzymać marki muszą bronić wartości, które dzielą z klientami i pracownikami. Ich działania muszą być przy tym autentyczne i spójne z wizerunkiem. Żeby robić to dobrze, firma musi jasno określić swoją przestrzeń do działania, a następnie podejmować aktywności, które pozytywnie wpływają na otaczającą ją rzeczywistość.
Zdjęcie główne: Freepik
PS Stop dla agresji w wirtualnej przestrzeni. Petycja do Ministra Sprawiedliwości w sprawie walki z fake newsami i mową nienawiści
„Fake newsy, mowa nienawiści i związane z anonimowością poczucie bezkarności to rak niszczący relacje międzyludzkie, który działa destruktywnie na nas jako społeczeństwo” – Rafał Brzoska zachęca do podpisania petycji do Ministra Sprawiedliwości.