Darmowe obiady dla seniorów od Fundacji Biedronki

Wystartował pilotaż programu Fundacji Biedronki „Poczta Obiadowa”. Projekt ma na celu wsparcie żywieniowe osób starszych, które mają problem z samodzielnym przygotowaniem posiłków i w związku z tym są narażone na niedożywienie.
O autorze
2 min czytania 2023-05-23

Fundacja Biedronki wraz z pięcioma organizacjami partnerskimi (Stowarzyszeniem Sursum Corda, Fundacją Koalicja dla Młodych, Stowarzyszeniem Ku Dobrej Nadziei, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Caritas Diecezji Kieleckiej), rozpoczęła pilotażowy projekt „Poczta Obiadowa”. Program potrwa pięć miesięcy, w czasie których do uczestników projektu raz w tygodniu będzie przyjeżdżał specjalny kurier z obiadami na dwa dni. Każdy zestaw składa się z zupy oraz drugiego dania, a do wyboru są dwie wersje menu: standardowe i lekkostrawne.

– Potrawy są komponowane tak, aby jak najbardziej uwzględniać potrzeby osób starszych. Dania przygotujemy z surowców wysokiej jakości z naciskiem na produkty sezonowe, świeże, naturalne, bez zbędnych ulepszaczy i składników chemicznych – mówi dr Marta Lewandowicz, dietetyczka programu „Poczta Obiadowa”.

Uczestnik programu otrzymuje wsparcie wolontariusza, który będzie pozostawał w kontakcie z seniorem i sprawdzał czy odbiera on posiłki (obiady będą dostarczane do „rąk własnych”, nie będą zostawiane pod drzwiami). W razie gdyby uczestnik projektu nie odbierał obiadów, wolontariusz ma za zadanie zweryfikować przyczynę. Wolontariusze będą także pomagać seniorom w sprawach organizacyjnych programu, jak np. odwołanie dostawy posiłku w przypadku planowanej nieobecności (jak wyjazd seniora do sanatorium), czy zmiany rodzaju diety.

Kto otrzyma obiady?

Za kwalifikację do programu „Poczta Obiadowa” odpowiadają organizacje partnerskie, których zadaniem było dotarcie do seniorów wymagających wsparcia żywieniowego. „Poczta Obiadowa” przeznaczona jest dla osób powyżej 70 roku życia, które ze względu na ograniczenia związane z wiekiem nie są w stanie codziennie samodzielnie przygotować ciepłych posiłków, a nie mogą uzyskać pomocy w tym zakresie ze strony rodziny. Jednym z kryteriów naboru był również dochód seniora, gdyż dostarczane obiady są darmowe. Pilotaż programu realizowany jest w pięciu miastach: Łodzi, Kielcach, Radomiu, Nowym Sączu i Białymstoku.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Osoby starsze nie zawsze mają siłę i chęć do tego by samodzielnie przygotowywać posiłki. Bywa, że nie są już na tyle sprawne, aby robić zakupy i gotować. To może być powodem niedożywienia, które jest groźne dla zdrowia, zwiększa ryzyko upadków czy infekcji. To właśnie temu chcemy przeciwdziałać w programie „Poczta Obiadowa” – komentuje Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Choć niedożywienie może wystąpić w każdym wieku, jednak to przede wszystkim problem seniorów powyżej 65 roku życia. Zgodnie z wynikami badań The European Nutrition for Health Alliance ponad 20% osób starszych jest niedożywionych lub ma zwiększone ryzyko niedożywienia*, dlatego to właśnie do nich kierowany jest program.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

*Źródło: https://european-nutrition.org/good-practices/senior-malnutrition-how-nutritional-interventions-can-reduce-the-risk-of-mortality/, ostatni dostęp: 20.05.2023

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Biedronka we współpracy z marką KitKat i Lion wchodzi w świat e-sportu. W ramach akcji promocyjnej, marki organizują turniej „KitKat Cup” oparty o popularną grę sieciowa League Of Legends.