Punktem wyjścia krótkometrażowego filmu Norberta Rudasia jest odnaleziony przed kilkoma laty tzw. raport z Pyr. Dokument stanowiący podsumowanie wiedzy polskich kryptologów na temat metod dekryptażu Enigmy został przekazany służbom francuskim i brytyjskim na tajnej konferencji wywiadowczej w lipcu 1939 roku. Skróconą wersję raportu odnaleziono przypadkiem, w odtajnionych w grudniu 2015 roku aktach francuskich. Jest to przełomowy dowód potwierdzający wkład polskich kryptologów w złamanie kodu Enigmy. Twórcy filmu chcą podkreślić ich istotną rolę w sztafecie trzech państw – Francji, Polski i Wielkiej Brytanii.
– Zdecydowaliśmy się na wsparcie tego projektu, bo wpisuje się on w polsko-francuski charakter naszej marki. Przekonał nas także sam temat. Losy Enigmy elektryzują ludzi zainteresowanych historią od wielu lat, a nowe fakty w tej sprawie nie są jeszcze powszechnie znane. Jako E.Leclerc wspieramy działania edukacyjne w wielu obszarach, popularyzacja wiedzy o dokonaniach naszych naukowców jest jednym z nich – podkreśla Edyta Tkaczyk, szefowa komunikacji E.Leclerc Polska.
Zobacz również
-
Dlaczego rowery publiczne to must have reklamy outdoorowej w 2025 r. [WEBINAR]
-
#PrzeglądTygodnia [30.08-05.09.24]: najlepsze kampanie sierpnia 2024, zmiany na Allegro, reakcja x-kom na nagranie zwolnionej po urlopie macierzyńskim pracownicy
-
#PolecajkiNM cz. 22: Media Reactions 2024, „Ciemna strona influencer marketingu”, inkluzywna obsługa klienta
Premiera filmu odbędzie się 21 listopada o godz. 17.35 w TVP Historia. Na tym kanale w listopadzie będzie on emitowany jeszcze dwukrotnie. Materiał zostanie udostępniony w ramach licencji CC-BY-ND stacjom telewizyjnym, szkołom, organizacjom rządowym i pozarządowym, internautom oraz mediom w kraju i zagranicą. Producentem filmu jest Fundacja Arma Civitatis, a producentem wykonawczym Dom Produkcyjny Vena Art.