Konferencja Środowiskowa Interzero 2024

Konferencja Środowiskowa Interzero 2024
W dniach 18-20 września 2024 r. odbędzie się XI edycja Konferencji Środowiskowej organizowanej przez Interzero. W tym roku KŚ zawita do Hotelu Sheraton w Sopocie, gdzie przez 2 dni uczestnicy wysłuchają prelekcji ekspertów środowiskowych, przedstawicieli podmiotów działających w branży ochrony środowiska oraz reprezentantów biznesu zajmujących się zrównoważonym rozwojem, cyrkularnością i ESG.
O autorze
4 min czytania 2024-04-17

Konferencja Środowiskowa 2024 – czego można się spodziewać?

Tegoroczna edycja Konferencji Środowiskowej skupi się wokół bieżących zmian prawnych oraz legislacyjnych nowinek, z którymi zmagają się nie tylko przedsiębiorcy, ale też cała branża ochrony środowiska. Będziemy więc rozmawiać o dyrektywie SUP, PPWR, systemie kaucyjnym i rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Zaproszeni goście opowiedzą o swojej perspektywie na wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju w firmach, projektowanie rozwiązań cyrkularnych oraz obowiązek raportowania ESG.

Udział w wydarzeniu potwierdziło już szerokie grono prelegentów, którzy na co dzień zajmują się doradztwem środowiskowym, tworzą usługi dla biznesu lub są podmiotami coraz to nowych obowiązków prawnych nakładanych na przedsiębiorców. 

Kogo zobaczymy na scenie podczas XI edycji Konferencji Środowiskowej Interzero? Sprawdźmy!

Spojrzenie na odzysk i recykling oczami ekspertów PIOIRO

Rok 2024 upływa pod dyktando przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na początek 2025 r. Podstawowe zasady funkcjonowania tego systemu oraz cele jego wdrożenia przybliży Konrad Nowakowski, doradca ds. ekoprojektowania, opakowań i środowiska oraz Prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO). Sama Izba jest od dawna zaangażowana w prace nad polskim systemem kaucyjnym i zamierza utworzyć podmiot reprezentujący. Uczestnicy Konferencji mogą więc mieć pewność, że otrzymają wyłącznie najświeższe informacje z pierwszej ręki. Czy osiągnięcie minimalnych poziomów zbiórki jest możliwe bez systemu kaucyjnego? Tego dowiemy się już we wrześniu.

System kaucyjny jest ogromnym, ale nie jedynym wyzwaniem branży środowiskowej – systemy zbiórki i recyklingu różnych frakcji odpadów funkcjonują w naszym kraju od wielu lat, ciągle zmieniając się oraz dostosowując się do nowego stanu faktycznego i prawnego. Z okazji 10-lecia funkcjonowania systemów recyklingu i zbiórki opakowań wielomateriałowych w Polsce, na Konferencji Środowiskowej Interzero zaplanowano kolejny wykład eksperta PIOIRO, Konrada Nowakowskiego, który przybliży ich historyczną ewolucję nakreśli obecne wyzwania stojące przed branżą recyklingu. 

Biznes w obliczu środowiskowej rewolucji

Konferencja Środowiskowa Interzero jest również okazją do spojrzenia na zagadnienia związane z ochroną środowiska oczami reprezentantów biznesu. Na scenie pojawią się m.in. przedstawiciele firm Ikea, Decathlon Polska, LPP SA, i BMW Polska, którzy odpowiedzą na pytanie, czy ograniczanie ilości odpadów i wdrażanie rozwiązań cyrkularnych może iść w parze z dynamicznym rozwojem firmy.

Z punktu widzenia przedsiębiorców, „gorącymi” tematami są również obowiązki sprawozdawcze wynikające z CSRD oraz coraz bliższe widmo raportowania ESG. Tę tematykę poruszy Marta Szymborska z GS1, organizacji non-profit, która wyznacza standardy oznakowania produktów. Na jej wystąpienie o zrównoważonym rozwoju napędzanym danymi zapraszamy w drugim dniu Konferencji, czyli 19 września.

Poznaj ofertę audytów przeprowadzanych przez ekspertów Interzero!

Dla uczestników zaangażowanych w tworzenie kampanii edukacyjnych i społecznych nie lada gratką będzie prelekcja Mateusza Jemioła z agencji Lifestyle Marketing, który opowie o możliwościach oraz zaletach wykorzystania materiałów video w kampaniach świadomościowych i w działaniach z zakresu edukacji ekologicznej.

Eksperci Interzero na Konferencji Środowiskowej

Jak co roku, na Konferencji Środowiskowej nie zabraknie również wystąpień ekspertów Interzero. Na scenie pojawi się m.in. Wiceprezes Interzero Polska, Paweł Lesiak, który opowie o ostatnich zmianach w biznesie oraz w środowisku.

– Obecna dynamiczna sytuacja prawna wymusza na przedsiębiorcach i firmach z branży ochrony środowiska wiele zmian. Wspomnę chociażby konieczność dostosowania się do wymogów dyrektywy SUP, nieustające prace przy wdrożeniu systemu kaucyjnego w Polsce czy procesowane obecnie rozporządzenie PPWR, które prawdopodobnie wywróci rynek opakowań do góry nogami. Pamiętajmy, że od zeszłego roku borykamy się też z trudną sytuacją na rynku surowców i stale rosnącymi cenami materiałów, które są problemem nie tylko dla organizacji odzysku, ale też dla przedsiębiorców. Konferencja Środowiskowa to świetna okazja, by rozmawiać na te tematy, wymieniać się doświadczeniami i poznawać inne punkty widzenia. Podczas mojej prelekcji postaram się pokrótce opisać kwestie, które zdominowały ostatni rok w branży środowiskowej i opowiedzieć, jakie zmiany wprowadziliśmy, by sprostać wszystkim tym wyzwaniom – mówi Paweł Lesiak.

Szczegółowo o nowych regulacji prawnych opowiedzą Przemysław Kuna, Dyrektor Zarządzający w Interzero i Paweł Sosnowski Pełnomocnik Zarządu ds. Regulacji Środowiskowych, przedstawiając swoje spojrzenie na przepisy nowego rozporządzenia bateryjnego oraz omawiając zagrożenia płynące z wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce bez ROP.

Poznaj usługi Interzero dla producentów, dystrybutorów i podmiotów reprezentujących w systemie kaucyjnym.

Jak na jednego z największych innowatorów w branży przystało, Interzero przedstawi również swoje autorskie rozwiązania i usługi, które pomagają przedsiębiorcom radzić sobie z dynamicznym i skomplikowanym otoczeniem prawnym. Dyrektor Operacyjny Interzero, Aleksandra Mikiel, opowie o Platformie Odpadowej Interzero, która tylko do tej pory zrewolucjonizowała i znacząco uprościła gospodarkę odpadową w ponad 900 firmach. Karolina Przewłocka, Kierownik ds. Kluczowych Klientów w Interzero, przedstawi usługę Made4Loop, czyli system depozytowy opakowań wielokrotnego użytku w wydaniu Interzero, która jest odpowiedzią firmy na obowiązki wynikające z dyrektywy SUP. Goście Konferencji Środowiskowej będą też mieli okazję poznać perspektywę Head of Interzero Circular Solutions Europe, Anny Grom, która podzieli się swoimi doświadczeniami we wdrażaniu zintegrowanych usług środowiskowych zdobytymi na arenie międzynarodowej.

Debata środowiskowa

Odskocznią od prelekcji ekspertów i reprezentantów biznesu będzie debata środowiskowa, którą poprowadzi Monika Richardson. Do udziału w dyskusji zaproszono m.in. przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Miasta Sopot, Konfederacji Lewiatan, firm GS1 oraz Unep/GRID Warszawa. Możemy więc spodziewać się ciekawej i wielowymiarowej dyskusji, w której nie zabraknie spojrzeń z różnych perspektyw: rządowej, samorządowej, biznesowej i pozarządowej.

Co jeszcze na Konferencji Środowiskowej Interzero w Sopocie?

Nowością, która prawdopodobnie na stałe zagości na wydarzeniach organizowanych przez Interzero, będzie transparentność co do śladu węglowego całego wydarzenia. Zostanie on dokładnie wyliczony z pomocą najnowszego narzędzia Interzero – Enviromental Sustainability Dashboard. To intuicyjne, cyfrowe narzędzie jest częścią usługi doradczej ESD, która pomaga zidentyfikować i wyliczyć wskaźniki ESG firmy w obszarze środowiskowym oraz zredukować wpływ działalności przedsiębiorstwa na środowisko. Wzorem roku ubiegłego, w trakcie Konferencji będzie też możliwość przetestowania jednego z butelkomatów Sielaff, które są dostępne w stałej ofercie Interzero.

Każdy z uczestników Konferencji Środowiskowej otrzyma pakiet powitalny, dostęp do wszystkich materiałów konferencyjnych oraz cyfrowy certyfikat udziału w Konferencji. Posiadacze wejściówek Silver i Gold VIP będą dodatkowo mieli okazję wziąć udziału w towarzyszących Konferencji wydarzeniach networkingowych oraz skorzystać z pełnej oferty sopockiego Sheratona. Więcej szczegółów na temat wydarzenia oraz dokładny opis pakietów konferencyjnych znajdziesz na stronie Konferencji Środowiskowej Interzero 2024.

O Konferencji Środowiskowej

Konferencja Środowiskowa to coroczne wydarzenie, które od lat gromadzi ekspertów środowiskowych oraz przedstawicieli biznesu. Podczas 2-dniowych prelekcji i wykładów uczestnicy mają okazję poszerzyć wiedzę na temat aktualnych przepisów prawa i ich interpretacji, poznać nowinki z branży środowiskowej oraz nieoczywiste kwestie związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Konferencja Środowiskowa Interzero to również szansa na nawiązanie nowych kontaktów z przedstawicielami branży oraz na wymianę doświadczeń z uczestnikami wydarzenia.

Artykuł reklamowy powstały przy współpracy z Interzero.