Europosłowie przyjęli dyrektywę stosunkiem głosów 593/21 (14 europosłów wstrzymało się od głosu). Wśród głównych przepisów znajdują się m.in. zakaz ogólnych oświadczeń i innych zwodniczych informacji o produktach, pozwolenie na etykiety środowiskowe oparte na oficjalnych systemach certyfikacji lub wprowadzone przez władze publiczne oraz lepiej widoczne informacje o gwarancji.
Zadaniem rozporządzenia ma być ochrona konsumentów przed zwodniczymi praktykami rynkowymi i zwiększenie ich świadomości na temat wybieranych produktów.
Zobacz również
Zakazane zostaną również konkretne praktyki, tj. bezzasadne oświadczenia o trwałości produktu, sugestie wymiany materiałów zużywalnych wcześniej niż jest to konieczne czy nieprawdziwe twierdzenia, że konkretne produkty nadają się do naprawy.
– Przepisy te zmienią codzienne życie wszystkich Europejczyków! Odejdziemy od kultury wyrzucania, sprawimy, że marketing będzie bardziej przejrzysty i będziemy walczyć z przedwczesnym starzeniem się produktów. Ludzie będą mogli wybierać rzeczy, które są trwalsze, łatwiejsze w naprawie i bardziej zrównoważone dzięki wiarygodnym etykietom i reklamom. Co najważniejsze, firmy nie będą już mogły oszukiwać ludzi, mówiąc, że plastikowe butelki są dobre, ponieważ firma zasadziła gdzieś drzewa – lub twierdzić, że coś jest zrównoważone, nie wyjaśniając, w jaki sposób. To wielka wygrana dla nas wszystkich! – powiedziała po zakończeniu głosowania sprawozdawczyni Biljana Borzan (Socjaliści i Demokraci).
Przyjętą dyrektywę czeka teraz zatwierdzenie przez Radę – jeżeli to nastąpi, zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wszystkie państwa członkowskie będą miały 24 miesiące, by przenieść uchwałę na grunt własnego prawa krajowego.
Meta zapłaci Donaldowi Trumpowi 25 milionów dolarów odszkodowania
PS Bliski koniec greenwashingu?
W marcu 2023 roku Komisja Europejska opublikowała projekt tzw. Green Claims Directive, czyli dyrektywy w sprawie oświadczeń i oznakowań środowiskowych, którymi przedsiębiorcy opisują „zieloność” swoich produktów. To jeden z aktów prawnych przygotowywanych w ramach legislacji Unii Europejskiej regulującej obszar ESG – środowiskowej, społecznej i korporacyjnej odpowiedzialności biznesu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS2 Giganci oskarżeni o greenwashing. Skarga w Komisji Europejskiej
Coca-Cola, Danone i Nestlé zostały oskarżone o wprowadzanie konsumentów w błąd. Wszystko przez stwierdzenie, że ich plastikowe butelki są w 100% poddawane recyklingowi. Jak donosi BBC, skargę w tej sprawie do Komisji Europejskiej wniosła organizacja konsumencka i dwie organizacje ekologiczne.