1. Patrycja Rogacz, PR Manager, They.pl, Monika Pigan, PR Specialist, They.pl
2. Łukasz Wysocki, Dyrektor sekcji PR, VMR
3. Magdalena Gronert, PR Manager, Deloitte Digital
4. Mariusz Pleban, CEO i prezes Multi Communications
5. Katarzyna Jędrek-Giza, Account Manager, 24/7Communication
6. Rafał Sałak, Communications Lead, Prowly.com
7. Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz Domar
Pierwszą część podsumowania w kategorii PR przeczytasz tu >
Trzecią część podsumowania w kategorii PR przeczytasz tu >
Zobacz również
Patrycja Rogacz
PR Manager, They.pl
Monika Pigan
PR Specialist, They.pl
Najważniejszy sukces 2016
Na rodzimym podwórku za spory sukces uważamy diametralną zmianę wizerunku polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Dobra gra na Euro to jedna strona medalu. Druga – doskonale przemyślane działania w mediach społecznościowych, rozwój formatów video, promocja czołowych zawodników czy piłkarska kampania Vistuli. Jak pokazują badania, dzięki komunikacji przed i w trakcie Euro polska drużyna jest obecnie postrzegana nawet dwa razy lepiej niż przed mistrzostwami. Choć komunikacyjnie mogła męczyć obecność niektórych graczy w kilku reklamach jednocześnie, zdecydowanie w tym roku drużyna zyskała nowoczesny, światowy wizerunek.
Za sukces 2016 roku uważamy również rozwój naszej agencji w obszarze PR. Liczne działania niestandardowe, dłuższa lista klientów powierzających nam PR produktowy i wizerunkowy to dla nas powód do zadowolenia w tym roku.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Największa porażka 2016
Największą PR-ową porażką, którą obserwowałyśmy w 2016 roku, była amerykańska kampania wyborcza. Oba sztaby popełniały szkolne błędy komunikacyjne i nie wprowadziły podstawowych zasad zarządzania kryzysowego. A kryzysów tym razem było sporo, m.in. nieujawnienie choroby Hillary Clinton czy wyciek nagrań ze niestosownymi uwagami Donalda Trumpa w stosunku do kobiet. PR-owcy obu kandydatów nie działali również na rzecz budowy wiarygodności swoich zleceniodawców. Żaden z kandydujących nie próbował też tworzyć wspólnoty, tak jak robił to Barack Obama w 2008 roku – oboje raczej wznosili mury. Czerwoną kartkę powinny dostać również amerykańskie media za ignorowanie głosu i potrzeb całego spektrum amerykańskiego społeczeństwa – w badaniach ponad połowa respondentów uznała działania mediów za stronnicze.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Pomimo niskiego poziomu kampanii to Donald Trump stał się emblematem emocjonalności, nie racjonalności. Był autentyczny, bliższy przeciętnemu obywatelowi USA. Jego proste przekazy, kontrowersyjne w treści i formie oraz chaos komunikacyjny uczyniły z miliardera prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Najważniejsza zmiana w 2016
Wizerunek, PR produktowy i komunikacja marki to dzisiaj nie tylko spektakularne eventy, działania niestandardowe i regularne, atrakcyjne informacje prasowe. Coraz częściej wykorzystuje się połączenie działań PR z SEO. Ten rodzaj PR-u oraz działania linkbaitingowe wpływają na lepsze pozycjonowanie strony w wyszukiwarce. PR-owiec dzisiaj musi mieć świadomość, że nie liczy się tylko publikacja, ale ważna jest także siła jej działania w sieci.
Najciekawsze trendy w 2016
Z dużym zainteresowaniem przyglądałyśmy się w mijającym roku działaniom wizerunkowym we współpracy z blogerami i vlogerami. Choć to trend, który od kilku lat ma się dobrze, ten rok był dla blogosfery wyjątkowo łaskawy – wydawano kolejne książki, na spotkaniach autorskich można było spotkać tłumy, a wizerunek blogerów pojawił się w wielu ogólnopolskich kampaniach.
Kolejnym czynnikiem, który mocno wpływał na branżę, był rozwój PR-u w obszarach do tej pory uznawanych za „techniczne”, np. SEO. Coraz częściej w ramach naszych działań zajmujemy się link baitingiem czy content outreachem, czyli pozyskiwaniem wartościowych linków.
Najtrudniejsze wyzwania w 2016
Wyzwaniem mijającego roku okazał się rozwój e-PR-u wymagający znajomości twardych, technicznych zagadnień. Ta zmiana pociąga za sobą konieczność przestawienia się na myślenie nie tylko zasięgowe, ale także efektywnościowe. Oznacza to, że za liczbą linków musi iść ich wartość, także w kontekście SEO. Dzisiaj PR-owiec powinien mieć nie tylko pomysły, fantazję i wyczucie. Wskazane jest także, by zagadnienia takie jak SEO, pozyskiwanie wartościowych linków, budowania zasięgu nie były mu obce.
Najciekawsza kampania/akcja 2016
„Legendy Allegro” z pewnością znajdą się w wielu miejscach tego zestawienia, nie sposób jednak nie wspomnieć o nich w kontekście PR. O akcji mówiono już najlepsza reklama bez reklamy – dla nas to świetny przykład działań wizerunkowych. Działań, które dzięki zaangażowaniu największych nazwisk polskiego filmu, nie tylko pozytywnie wpływają na rozwój marki Allegro, ale także tworzą nowy rozdział w mariażu sztuki i handlu. Potwierdzeniem tego są choćby 4 nagrody w tegorocznej edycji Mixx Awards.
Jaka zagraniczna kampania przykuła naszą uwagę? Duńskie biuro podróży „Spies Travel’s” zaskoczyło odważną, błyskotliwą i charakterystyczną dla skandynawskiego humoru kampanią „Do it for Mom” (w 2014 roku biuro stworzyło również kampanię „Do it for Denmark”). Biuro podróży zaproponowało babciom i dziadkom, aby sprezentowali swoim dzieciom wakacje, które wpłynęłyby na wzrost liczby narodzin w Danii. Pojawiły się tu emocje, szczytny cel, ciekawa grupa docelowa i pomysłowa realizacja.
Dla nas ciekawe wydarzenia w 2016 roku to również działania Contented by They.pl dla AccorHotels. W tym roku wspólnie z AccorHotels i Fundacją Warszawa1939.pl zorganizowaliśmy dla blogerów spacer po Warszawie szlakiem dawnych i współczesnych stołecznych hoteli, przedstawiając ich fascynującą historię i ujawniając nieznane dotąd tajemnice stołecznych ośrodków. Z kolei dzięki warsztatom fotografii produktowej uświadomiliśmy internetowym twórcom, jakie czynniki wpływają na zamianę Bałtyku w pustynię wodną. AccorHotels po raz kolejny udowodnił, że warto angażować blogosferę do działań na rzecz poznania lokalnych zjawisk czy historii. W 2017 szykujemy kolejne działania z blogerami.
Ocena obecnej kondycji branży
PR rośnie w siłę, szczególnie ten dynamicznie rozwijający się w sieci. Związek Firm Public Relations ogłosił w 2015 roku ranking 21 największych agencji PR w Polsce pod względem przychodów z honorariów. Największe agencje zarobiły łącznie 115 mln złotych, zatem – wierząc liczbom – kondycja branży nie jest zła.
Jakie zmiany czekają nas w 2017
Najpewniej nie doświadczymy spektakularnych zmian, które wstrząsną branżą. Siła komunikacji zdecydowanie przenosi się coraz bardziej na e-PR, działania linkbaitingowe, SEO PR i niestandardowe akcje angażujące użytkowników sieci.
Jakie wyzwania czekają nas w 2017
PR-owcy zalewają dziennikarzy informacjami prasowymi. Część z nich trafia do kosza, część po przeczytaniu kilku pierwszych zdań z pewnością nie zostanie opublikowana. Reszta przesłanych materiałów może zainteresować dziennikarzy. Każdy kolejny rok, również 2017, to praca nad atrakcyjnym contentem dostarczanym redakcjom. Jak oferować wciąż coś ciekawego, przydatnego, coś, co zainteresuje dziennikarza otrzymującego dziennie dziesiątki, jeśli nie setki, wiadomości z informacjami prasowymi? W 2017 z pewnością warto postawić na różnorodne formy contentu: infografiki, e-booki czy video.
Jakich trendów możemy spodziewać się w 2017
Z pewnością siłą 2017 roku będą działania SEO PR-owe oraz linkbaitingowe. Ważną częścią działań komunikacyjnych będzie również linkbaitingowa współpraca z influencerami, których działania wpłyną nie tylko na pozytywny wizerunek marki, lecz także jej pozycję w wyszukiwarce Google.
————————————————-
Łukasz Wysocki
Dyrektor sekcji PR, VMR
Najważniejszy sukces 2016
Odbudowa pozytywnego wizerunku reprezentacji Polski w piłce nożnej. Przyczynił się do tego przede wszystkim dobry występ naszych zawodników na EURO 2016. Ale należy podkreślić także szereg działań z obszaru PR, który zbudowały dobrą atmosferę wokół naszej „jedenastki”. Pomysł stworzenia na YT kanału „Łączy nas piłka” okazał się strzałem w dziesiątkę. Filmy zostały wyświetlone ponad 100 milionów razy, a kanał ma ponad 340 tysięcy subskrybentów. Z materiałów PZPN korzystały wszystkie stacje telewizyjne, a kibice zyskali unikatową szansę towarzyszenia zawodnikom w mniej lub bardziej oficjalnych momentach mistrzostw. Z powodów organizacyjnych i logistycznych, nikt inny nie byłby w stanie być tak blisko zawodników. A my bylibyśmy skazani wyłącznie na paski w kanałach informacyjnych: „Zawodnicy zjedli śniadanie”. 🙂 Ekipa Łukasza Wiśniowskiego wykonała naprawdę kawał dobrej roboty!
Największa porażka 2016
Zmiana wizerunku Polski za granicą. Nie chcę wchodzić w dyskusję polityczną i rozstrzyganie tutaj, czy ta opinia o Polsce jest zasłużona czy nie, ale w mijającym roku spotkaliśmy się z nagłówkami w mediach, które mogą niepokoić. „Zmiana ratingu Polski”, „Z giełdy wyparowało 200 mld złotych”, ‘Komisja Europejska ostrzega Polskę”. Ktoś powie: zagraniczni dziennikarze piszą tendencyjne teksty, nie znają szczegółów i bazują na ogólnikach. Być może. Ale kilkaset tysięcy Polaków co miesiąc spłaca ratę kredytu we frankach szwajcarskich i w swoim portfelu odczuwa zmianę klimatu wokół naszego kraju.
Najważniejsza zmiana w 2016
Zmiany na rynku mediów w Polsce. I tym razem nie mam na myśli wyłącznie kontekstu politycznego. Bo choć mamy do czynienia z dużą rotacją kadrową w mediach publicznych, to jednocześnie obserwujemy dynamiczny rozwój mediów i portali internetowych. Najwięksi gracze (Onet i WP) uruchamiają kanały telewizyjne, serwują nam swoje „programy śniadaniowe”, ściągają do pracy znanych dziennikarzy. Jesteśmy na etapie, gdy do oglądania telewizji nie jest już potrzebny odbiornik TV, bo wystarczy tablet czy smartfon. Technologicznie oczywiście byliśmy już na to gotowi 2-3 lata temu. Ale w tej chwili popyt wygenerował podaż takiego contentu.
Najważniejsze wydarzenie w 2016
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. I mam tutaj na myśli swoisty paradoks związany z social media. Z jednej strony doradcy kandydata blokują mu na kilka dni przed wyborami dostęp do konta na Twitterze (by nie pogrążył swoich szans jakimś niefortunnym wpisem). A z drugiej strony, kandydat wygrywa wybory dzięki dużemu zaangażowaniu swoich zwolenników w mediach społecznościowych. Tam zresztą świat prawdy mieszał się z fałszywymi informacjami. I co gorsze, jak donosi serwis BuzzFeed, informacje nieprawdziwe zdobywały dużo większą popularność w sieci, niż te oparte na faktach. Jednym z najpopularniejszych wśród Internautów newsów był ten, o rzekomym poparciu Papieża Franciszka dla kandydatury Donalda Trumpa. Co oczywiście nigdy nie miało miejsca. Niektóre szacunki mówią nawet, że co piątego tweeta dotyczącego wyborów w USA stworzyły (lub kolportowały) zaprogramowane automaty, a śledztwo portalu BuzzFeed pokazało, że ponad 100 najpopularniejszych stron wśród zwolenników Donalda Trumpa powstało w… Macedonii. Grupa młodych ludzi przeanalizowała najbardziej „klikalne treści” i postanowiła zarabiać na wyświetlanych reklamach. Według innych interpretacji, fałszywe treści mogły być owocem gry służb wywiadowczych obcych państw. Jakkolwiek było, 20. stycznia będziemy świadkami zaprzysiężenia miliardera na 45. Prezydenta USA.
Najciekawsze trendy w 2016
Rozwój komunikacji marketingowej z wykorzystaniem influencerów. Samo zjawisko obserwujemy oczywiście od kilku lat, ale ciekawa jest ewolucja w tym zakresie. Po pierwsze, zmieniają się kryteria, kto naprawdę jest influencerem? Znani sportowcy, aktorzy czy piosenkarze zaczynają przegrywać w tej „rywalizacji” z blogerami i vlogerami, a Ci ostatni promują produkty nie tylko w świecie online, ale stają się także twarzami kampanii reklamowych w kanałach ATL. Zmienia się też charakter przekazu. Kilka lat temu marki zadowalały się komunikatem, że znany skoczek narciarski wybiera jogurt marki X, a popularna aktorka jeździ samochodem marki Y. Dzisiaj współpraca marek z influencerami ma często charakter długofalowy, jest lepiej dopasowana i przez to bardziej wiarygodna dla odbiorców.
Najtrudniejsze wyzwania w 2016
Myślę, że przed takim wyzwaniem stanęli w tym roku PR-owcy marki Żywiec Zdrój wobec tak zwanej „afery poparzeniowej”. Musieli szybko zareagować na rozlewającą się po sieci informację o rzekomo zatrutej wodzie, a jednocześnie potrzebowali rzetelnych i sprawdzonych argumentów, by dementować plotki. To nie było proste zadanie. Nie wiem oczywiście, jak cała sprawa odbiła się na sprzedaży ich produktów i co z tej sprawy zapamiętali konsumenci, Ale ja oceniam wyjaśnienia producenta jako wiarygodne, czyli kryzysowe działania PR przyniosły zamierzony efekt.
Najciekawsza kampania/akcja 2016
Jeśli chodzi o zasięg, zaangażowanie ludzi, publikacje w mediach ogólnopolskich i zagranicznych i w końcu końcowy efekt działania, nasuwa mi się jedna odpowiedź: #czarnyprotest To nie była oczywiście kampania czy akcja marketingowa, ale nie można pominąć tego wydarzenia w PR-owym podsumowaniu roku. Skala zaskoczyła wszystkich, w tym same uczestniczki. Wiemy przecież, jak trudno zamienić czasami klikanie „lubię to” w realne działania.
Ocena obecnej kondycji branży
Wydaje się, że branża PR-owa ma się dobrze. Ale jednocześnie wiemy, jak wrażliwa jest na wahania koniunktury w gospodarce. A tutaj mamy wiele niewiadomych, jeśli chodzi o przyszły rok. Mam na myśli czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jakiekolwiek prognozy przyszłości obarczone są dużym ryzykiem.
Jakie zmiany czekają nas w 2017
Mam nadzieję, że to nie będzie jeszcze czas w pełni autonomicznych samochodów i robotów. Ale niewątpliwie rozwój technologii będzie miał decydujący wpływ na nasze życie codzienne i zawodowe. Dla PR-owca kluczowe są aspekty związane z szybkością rozprzestrzeniania się informacji, ze zmianą stylu konsumpcji treści przez odbiorców, a co za tym idzie zmianami w medialnym krajobrazie. Nowe narzędzia, nowe kanały komunikacji, inna specyfika młodego konsumenta, a jednocześnie ciągle to samo wyzwanie: być atrakcyjnym i wiarygodnym w swoim przekazie.
Jakie wyzwania czekają nas w 2017
Obserwując ogólnoświatowe trendy społeczne i polityczne, trzeba zauważyć rosnące znaczenie populizmu. Różne są oczywiście jego źródła i konsekwencje, ale coraz więcej osób oczekuje prostych odpowiedzi na trudne pytania i chce, by świat był czarno-biały. Znajdują się więc tacy, którzy im taki świat rysują. Obawiam się, że ten trend będzie się nasilał, bo otaczająca nas rzeczywistość raczej staje się coraz bardziej skomplikowana. Czy i jak to zjawisko będzie wpływało na działania branży public relations? Mam nadzieję, że nie będzie.
Jakich trendów możemy spodziewać się w 2017
Jeśli reklamy, to na urządzeniach mobilnych, które zawładną ruchem w sieci. Ale pamiętajmy o powiedzeniu: „content is the king”. To właśnie wartościowe merytorycznie treści, a nie slogany promocyjne są tym, czego szukają odbiorcy. Dlatego content marketing będzie się rozwijał i zyskiwał na znaczeniu. W tym kontekście także przemyślana współpraca marek z influencerami będzie wśród dominujących trendów. Profesjonalizują się również sami blogerzy i vlogerzy. To otwiera nowe możliwości współpracy z nimi.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2017
Na nasze otoczenie życiowe i biznesowe, bo to w ostatnich latach jest wyjątkowo turbulentne. Te zmiany wymuszają na nas adaptację do nowych warunków. „Obyś żył w ciekawych czasach” mówi znane powiedzenie. Nuda nam raczej w 2017 roku nie grozi!
————————————————-
Magdalena Gronert
PR Manager, Deloitte Digital
Najważniejsza zmiana w 2016
Jedna z ważniejszych zmian w 2016 roku w obszarze PR dotyczyła nowego podejścia do treści. Kluczowe okazało się nie tyle tworzenie różnorodnego contentu, dopasowywanie go do odbiorców czy mediów, ale budowanie spójnych wątków, projektowanie komunikatów bogatych w ułatwiające wyszukiwanie je zdania, słowa, hashtagi tak, żeby do tych odbiorców i mediów zwiększyć swoje dotarcie. Dlatego już nie dywersyfikowanie ani adaptowanie informacji do jego adresata, ale optymalne ujednolicenie jej we wszystkich kanałach komunikacji miało zapewnić sukces dystrybuowanym treściom. Okazało się bowiem, że takie działania pozwalają na odpowiednie dostosowanie contentu pod SEO i usprawnienie pozycjonowania, dzięki czemu wszelkiego rodzaju komunikaty (wiadomości, informacje, posty, publikacje, wypowiedzi) dostały viralowego przyspieszenia. Motorem zmiany są również biura prasowe nowej generacji, które odeszły od ograniczenia swojej roli do publikacji notek prasowych i przybrały postać brand journali, skupiających w jednym miejscu całą komunikację wokół marki, produktu czy usługi. Oferując specjalistom od PR cały wachlarz narzędzi analitycznych, a także pozycjonujących treści pod wyszukiwarki, wspierają szerokie dotarcie z informacjami do wybranych grup docelowych oraz wymiernie wpływają nie tylko na ilość, ale i na jakość publikacji.
Najciekawsze trendy w 2016
Blogosfera stała się bezsprzecznie stratosferą: w erze digitalu blogi i vlogi powstają niczym grzyby po deszczu, zapewniając informacji – ciągle nie do końca wykorzystany – potencjał marketingu szeptanego. O ile tradycyjne media oraz merytoryczne autorytety to niezmiennie priorytetowe elementy PR-owych kampanii, o tyle rok 2016 pokazał, że nie można lekceważyć dzisiejszych influencerów. Efekty licznych kampanii dowiodły, że współpraca z nimi jest skuteczniejsza finansowo, a także pozwala precyzyjnie namierzyć grupę docelową i zwiększyć zasięgi komunikacji.
Najciekawsza kampania/akcja 2016
Bardzo trudno wybrać najważniejszy sukces, najciekawsze wydarzenie czy kampanię 2016 roku, ponieważ nie jest ich mało. Z pewnością warto zwrócić uwagę na ilość projektów zaangażowanych w problematykę zrównoważonego rozwoju, mających nie tyle odzwierciedlenie we wzroście wskaźnika AVE, ale w wymiernym wpływie na ich adresatów, na ich relacje, zachowania, komunikowanie się.
Do tych, które warto zapamiętać należą na pewno:
- szwedzki projekt „The Swedish number”, w którym kluczową rolę odgrywa to, co w public relations najpiękniejsze, czyli nawiązywanie kontaktu, relacji, komunikowanie się;
- belgijski project „Stardust for Bowie”, który nie tylko potwierdza, że założenia usevertisingu sprawdzają się w odpowiednim i zasadnym kontekście, ale też, że real-time wspierany aktualnie panującymi emocjami wzmacnia zasięg komunikacji.
Ocena obecnej kondycji branży
Rozwój technologiczny i cyfryzacja zmieniają krajobraz public relations. Mijający rok pokazał jak bardzo interakcje, przepływ informacji i reagowanie – nie tylko w sytuacjach kryzysowych – nabrały tempa. Coraz bardziej dynamiczna komunikacja, jak i korzystanie z nowych technologii to jedne z trudniejszych wyzwań mijającego roku.
Działania real-time zaczęły odgrywać w PR równie istotną rolę co w marketingu, a nawet stały się słowem-kluczem… do sukcesu. Z jednej strony chodzi o szybkie błyskawiczne reagowanie na wydarzenia powszechnie dostępne, a z drugiej umiejętność korzystania z takich kanałów jak live video czy Snapchat. Dlatego wzrosły wymagania wobec współpracy wszystkich stron objętych procesem komunikacji, a przede wszystkim wobec ich zaangażowania w realizowanie założonej strategii (która, swoją drogą również wymaga przeredefiniowania i podejścia real-time w odniesieniu do długofalowych planów.) Rozwiązania na miarę chwili są oczywiście szczególnie wymagające, ale ich efekty wprost proporcjonalne do poświęconych zasobów.
Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i przeróżnych komunikatorów dystans między nadawcą a odbiorcą informacji zmniejszył się, a interakcje stały się bardziej bezpośrednie. O ile budowanie i wzmacnianie media relations to dla PR-owców oczywista część ich pracy, to nie dla wszystkich nawiązywanie relacji z konsumentami stało się naturalną koleją rzeczy. Nowinki technologiczne nie tylko nam to ułatwiły, ale i otworzyły całe uniwersum nowych możliwości, w którym należy umieć się poruszać. Dziś pełnoprawnym nośnikiem komunikatu są wszelkiego rodzaju rozwiązania z obszaru IoT czy wearables, które w myśl usevertisingu stały się naturalną częścią doświadczenia wokół produktu czy usługi, a tym samym wprowadziły nową jakość do komunikacji i działań public relations.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2017
Co przed nami?
Po pierwsze #BigData. Przyjęło się mówić, że liczby i PR nie lubią chodzić parami. Jak będzie z danymi? Mam wielką nadzieję, że w tym związku sprawy ułożą się dużo lepiej i public relations udowodni, że może być wysoce analitycznym zajęciem. Inspirowane danymi projekty będą broniły się same, jak to miało miejsce choćby w szwedzkiej kampanii „The house of clicks”. Dlatego z niecierpliwością czekam na kolejne tego typu zastosowanie informacji w odkrywaniu nowych rozwiązań komunikacyjnych. Wierzę, że PR pójdzie o krok dalej i skorzysta również z automatyzacji przypisanej dotychczas marketingowi. Bo gdzie indziej niż właśnie w komunikacji ma ona znaleźć zastosowanie? Spersonalizowany, ale jednak masowy przekaz, wydaje się być naturalnym następstwem w zmianie podejścia do budowania informacji oraz treści w działaniach public relations. Z pewnością wpłynie on na mierzalność efektów działań PR: odpowiednio strackowane linki, nawet w tradycyjnych notkach prasowych czy wykorzystanie CRM w budowaniu wielokanałowej komunikacji pozwolą wykazać się na końcu bardzo konkretnymi leadami.
Po drugie #VR – i to nie tylko dlatego, że rymuje się z PR. 2017 rok będzie sprawdzianem dla wirtualnej rzeczywistości również w obszarze komunikacji. Pierwsze projekty w tej technologii pokazują już, że zanurzenie w niej nie musi być odizolowanym doświadczeniem, a VR może znaleźć kolektywne zastosowanie, jak np. amerykański „The field trip to Mars”. Wspólne przeżycia, wspólne emocje powinny stać się nowym narzędziem w budowaniu relacji marki z jej otoczeniem.
Po trzecie #Experience. Opowiadanie, storytelling, nie wyszło z mody, a wręcz przeciwnie, apetyt na nie rośnie. Dzisiaj staje się jednak częścią czegoś bardziej uniwersalnego: doświadczenia – wielopłaszczyznowego i idealnie zaprojektowanego, skrojonego pod odbiorcę. Może się ono zaczynać odpowiednim adresem internetowym, bo rewolucja „not-com” daje tysiące możliwości już od pierwszej definicji tej przygody. Praca PR-owca staje się bardziej złożona. Planowanie komunikacji, które faktycznie stałoby się całościowym doświadczeniem – a nie tylko przekazem informacji czy budowaniem relacji z odbiorcami od kampanii do kampanii – wymaga zaangażowania zarówno strategii, jaki i technologii. Projektowanie UX nie ogranicza się jedynie do efektu przyjemnego surfowania po koncie w banku internetowym. Jest tu wiele elementów, które powinny mieć zastosowanie i inspirować innowacyjne budowanie public relations.
————————————————-
Mariusz Pleban
CEO i prezes Multi Communications
Najważniejszy sukces 2016
Blask zwycięstwa Donalda Trumpa przyćmił wszystkie inne wydarzenia na świecie. Trump udowodnił, że można zrobić dużo posługując się emocjami, a nie faktami. Odczucia zwyciężyły. Zatriumfował też personal branding lidera. Pomimo niższych budżetów od rywalki, wizerunek zapewnił Trumpowi najwyższy współczynnik pokrycia medialnego względem zainwestowanych w kampanię pieniędzy.
Największa porażka 2016
Wycofanie się Edelmana z polskiego rynku. Świadczy to o tym, że polski rynek zniechęca decydentów finansowych do inwestowania. Określają oni marże jako zbyt niskie lub ujemne. To zły znak dla branży. Praca agencji PR często przypomina filantropię na rzecz klientów, co nie jest energią dla wzrostu jej profesjonalizacji. Marża powinna bowiem służyć generowaniu wiedzy i podnoszeniu umiejętności.
Najważniejsza zmiana w 2016
Ciekawą zmianą jest… wprowadzenie w konkursie Złote Spinacze trzech kolorów statuetek. Dzięki temu więcej projektów ma szanse na bycie zauważonymi. Nie jest także do końca pewne, czy projekt nominowany dostanie w ogóle nagrodę. Wyzwaniem dla ZFPR staje się jednak nazwa konkursu. Złote Spinacze są przecież teraz także srebrne i brązowe…
Najważniejsze wydarzenie w 2016
Wybory w USA. W tym roku świat wyjątkowo był nimi zainteresowany. Cały proces stał się jednym z najważniejszych i najczęściej komentowanych w mediach i social mediach wydarzeń roku, dzięki zaskakującym zwrotom akcji i nieoczywistemu zakończeniu. Ani scenarzyści z Hollywood, ani David Copperfield nie wymyśliliby tego lepiej. 🙂
Najciekawsze trendy w 2016
PR zaczął coraz mocniej wchodzić w pole content marketingu. Naturalne zdolności PR-owców znajdują nowe zastosowanie. PR nareszcie uczy się Google’a. Zaczyna rozumieć indeksację i swoją rolę w budowaniu internetowej świadomości. Jak się okazuje, setki tworzonych publikacji online mogą mieć głębszy sens. Wiele z nich pojawia się wysoko w rankingach Google’a i może mieć wpływ na percepcję konsumenta.
Najtrudniejsze wyzwania w 2016
Na rynku zaczyna liczyć się silna specjalizacja, ale także integracja usług. Rynek chce mieć specjalistów, ale od wszystkiego. Agencje muszą radzić sobie ze specyfiką potrzeb klientów i zarządzać wiedzą wewnątrz zespołów. Niby nic nowego, bo przecież eksperci wewnętrzni zawsze byli. Teraz tempo zmian jest jednak tak duże, że eksperci Ci muszą pojawiać się w wielu nowych obszarach. Nowe zamienia się w stare szybciej. Nic nie jest stałe i pewne. Przekonali się o tym na pewno ci, którzy wyspecjalizowali się w Vine, a Twitter podjął nagle decyzję o zamknięciu tego video medium społecznościowego.
Najciekawsza kampania/akcja 2016
Mam dwie ulubione. Pierwszy to „Znani. Zaginieni.” zrealizowana przez Dentsu. Świetna akcja społeczna zrealizowana dzięki łatwemu do zrozumienia pomysłowi i zbudowaniu zaangażowania influencerów. Drugi to „Kuchnia Spotkań IKEA”. Kolejny prosty do zrozumienia projekt, oczywiście w innej skali budżetowej, budujący emocjonalną ambasadę marki w sensie fizycznym i wirtualnym. Brawo za odwagę w kreowaniu contentu niekoniecznie zgodnie z książkowymi standardami.
Ocena obecnej kondycji branży
Rynek przechodzi przez fazę silnej defragmentacji, ale też integracji. Specjalizacja rządzi. Gdy PR poradzi sobie z mierzalnością efektów, wróci na tory sukcesu. W kompletnie innej formule. Popyt na tworzenie percepcji był, jest i będzie. Sposoby dostarczenia treści będą po prostu inne.
Jakie zmiany czekają nas w 2017 i jakie wyzwania czekają nas w 2017
Czeka nas zmierzenie się z sytuacją biznesową mediów i defragmentacją także w tej branży. Technologia umożliwia każdemu bycie medium. Odpalenie strony magazynu www to w zasadzie chwila. Tu rodzi się kolejne wyzwanie. Prawda, a w zasadzie jej brak w internecie. Fake news stają się silniejsze niż informacje prawdziwe. 2017 będzie rokiem mierzenia się z siłą ludzi, którzy zarabiają pieniądze dzięki budowaniu informacji nieprawdziwych. Sytuacje kryzysowe będą miały nowy wymiar, a wiele organizacji jest do nich kompletnie mentalnie nieprzygotowanych. Będą zatem tracić mnóstwo czasu na walkę z wiatrakami i nową, nieznaną rzeczywistością.
Siła fake newsów uczy nas kolejnej znanej prawdy – dobra informacja to ta, która się klika. Jeśli będziesz mieć przekaz klikalny, będziesz mieć efekt. Bez tego w 2017 roku ani rusz.
Ogromną rolę będą mieć nadal influencerzy. Największa dynamika będzie nie wśród największych, a wśród mikroinfluencerów. Pojawi się mnóstwo nazwisk w skali konkretnych grup docelowych. Niekoniecznie będą widoczni w skali kraju, w ATL-u, ale będą znani w konkretnych widowniach.
Jakich trendów możemy spodziewać się w 2017
Zaczniemy mówić o Nextersach. Milenialsi staną się coraz bardziej tematem wyeksploatowanym.
Wzrośnie rola Thought leadership. Firmy zaczną rozumieć, że naprawdę muszę mieć misję, story i działać, aby być zauważonym. Konkurencja jest przecież wszędzie. I jest głośna.
To spowoduje szybszy wzrost siły content marketingu i kreowania zaangażowania nie wokół produktu, a dookoła historii, jaką firma ma do opowiedzenia. Sprzedaż będzie efektem zbudowanego pomostu pomiędzy historią i widownią.
PR będzie pracować z mediami, ale będzie także pomijać je docierając jeszcze częściej bezpośrednio do konsumenta. Dzięki historii i dzięki sile internetu.
Wzrośnie rola marki osobistej liderów organizacji. Autentyzm i ludzka strona będą miały większe znaczenie niż kiedykolwiek.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2017
Reakcje real time będą częstsze. Najważniejsza będzie szybkość działania. To może być ogromnym wyzwaniem dla wielu korporacji. I tu możemy być bardzo pomocni. PR-owcy potrafią reagować w sytuacjach krytycznych i redukować ryzyko kryzysu!
————————————————-
Katarzyna Jędrek-Giza
Account Manager, 24/7Communication
Najważniejszy sukces 2016
Największym sukcesem branży jest szybkie dostosowanie się do dynamicznie zmieniającego się rynku, technologii oraz oczekiwań klientów. Agencje chętnie i odważnie korzystają z możliwości, jakie dają nowe kanały komunikacji i narzędzia; są w stanie przekonać do ich wykorzystania także obecnych i potencjalnych klientów, a następnie zrealizować w nich spójne, zintegrowane kampanie. Nie tylko pomysłowe, ale i efektywne. Agencje kojarzone dotychczas stricte z PR zaczęły z sukcesami konkurować z innymi podmiotami, pozyskując briefy i środki marketerów na działania, które do tej pory zazwyczaj wchodziły w budżety digitalowe i social mediowe. To sukces przede wszystkim tych agencji, które są mocne w opowiadaniu ciekawych historii, które potrafią efektywnie dystrybuować w zróżnicowanych kanałach komunikacji.
Największa porażka 2016
Przegrana Hillary Clinton w wyborach prezydenckich. To przykład, który pokazuje, że nawet poparcie Baracka Obamy może nie wystarczyć, gdy w grę wchodzą nastroje społeczne i kontrowersyjna, ale wyrazista oraz intensywnie prowadzona kampania przeciwnika. Donald Trump miał wiele potknięć, dzięki czemu wyborcom łatwiej było utożsamiać się z nim niż ze zdystansowaną Hillary. Ponadto postawił na bezpośredni kontakt z Amerykanami (jego sympatycy chodzili od drzwi do drzwi, namawiając do głosowania), wziął udział w większej liczbie wieców i spotkań, a w czasie przemówień umiał porwać swoich słuchaczy. Trump miał też spójny i konsekwentnie komunikowany – a w efekcie skuteczniejszy – przekaz dla wyborców. Hasło „Make America great again” przemówiło do Amerykanów, ponieważ było silniejsze niż slogany Clinton („Stronger together” i „I’m with her”) oraz sprawiało wrażenie, że Trump ma wielki plan na zmianę, którą Amerykanie tak lubią – „zmianą” żonglował w swojej kampanii w 2008 r. także Obama.
Najważniejsza zmiana w 2016
Trudno wskazać jedną najważniejszą zmianę, ponieważ komunikacja, oczekiwania konsumentów czy narzędzia, którymi dysponujemy, stale i dynamicznie ewoluują. Z pewnością warto dostrzec zmianę w sposobie myślenia klientów o komunikacji i roli agencji PR. Relacje z mediami i influencerami nadal są istotne oraz stanowią solidną podstawę w działaniach PR, niemniej jednak klienci są gotowi na kolejny krok, jakim jest bezpośrednia, otwarta komunikacja z konsumentami. Wskazują na to chociażby oczekiwania wskazywane przez klientów w briefach, zmiana w podziałach budżetów na poszczególne działania czy poszerzanie kompetencji i usług agencji PR.
Najważniejsze wydarzenie w 2016
Wybory prezydenckie w USA i Brexit. Sporo też ważnych dyskusji i wydarzeń w polskiej polityce, które zdominowały inne tematy w mediach. Natomiast z punktu widzenia 24/7Communication było to z pewnością spotkanie globalnej sieci PROI w Warszawie, którego byliśmy gospodarzem. W ciągu dwóch dni gościliśmy 70 przedstawicieli wiodących agencji z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Podczas dedykowanych warsztatów i paneli tematycznych dzieliliśmy się doświadczeniami, praktyką i najciekawszymi case’ami. To świetna możliwość do czerpania z wiedzy ekspertów z różnych krajów, wymiany spostrzeżeń oraz spojrzenia na polski rynek z lotu ptaka.
Najciekawsze trendy w 2016
Większe znaczenie video w komunikacji (w tym video 360 i VR) oraz storytellingu – w tym zrozumienie roli nie tylko contentu, ale i jego dystrybucji.
Najtrudniejsze wyzwania w 2016
W mojej opinii – czas. Agencje muszą coraz szybciej reagować na zmiany w branży, trendy, ale też potencjalne problemy. Wymusza to chociażby zmianę sposobu zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Konsumenci zyskali nowe kanały komunikacji, umożliwiające błyskawiczny i bezpośredni kontakt z marką; media i influencerzy również szybko reagują na sytuacje potencjalnie kryzysowe. Wszystko to wymagało (i patrząc na niektóre case’y, nadal wymaga) zmiany w sposobie reagowania, w tym chociażby bardzo racjonalnej, ale jednak szybkiej oceny, czy dana sytuacja jest już kryzysem, czy jedynie reklamacją konsumencką lub niewielkim problemem. Czas, rozumiany zarówno jako szybkość reakcji, jak i odpowiednie wyczucie timingu w codziennej komunikacji, jest kluczem do sukcesu.
Najciekawsza kampania/akcja 2016
Dla mnie najciekawsze były wybory prezydenckie w USA i kampanie Hillary Clinton oraz Donalda Trumpa. Jeśli chodzi o polski rynek, trudno nie docenić świetnej komunikacji sieci Ikea. Przez Kuchnię Spotkań Ikea zbudowała bliskość z konsumentem; interesująca jest także nowa odsłona – jesienne zmiany. Podoba mi się również podejście McDonald’s do employer brandingu – akcja wizerunkowa „Ja? Pracuję w Maku” w ciekawy sposób odpowiada na wyzwania, jakie przed pracodawcami stawia obecna sytuacja na rynku pracy.
Ocena obecnej kondycji branży
Patrząc na coroczne rankingi fee income, polski rynek wydaje się stabilny. Znaczenie szeroko rozumianej komunikacji i PR będzie wzrastać. Biorąc pod uwagę aktualne trendy i wyzwania, to bardzo ciekawy czas dla branży. Swoją pozycję wzmocnią firmy, które są w stanie szybko dostosować się do zmieniającego się otoczenia i sytuacji, poszerzać kompetencje i ofertę oraz zatrudniać dobrych specjalistów. Na rynku jest także miejsce dla mniejszych, wąsko wyspecjalizowanych podmiotów.
Jakie zmiany czekają nas w 2017
2017 rok będzie kontynuacją dotychczasowych zmian zachodzących w branży i komunikacji. Warto zwrócić uwagę na ewolucję mediów i podążać za zmianami, które w nich zachodzą. Jeśli zaś chodzi o klientów, z pewnością będą przykładać coraz większą uwagę do mierników efektywności podejmowanych działań, szczególnie tych w nowych kanałach i przy użyciu innych niż dotychczas narzędzi.
Jakie wyzwania czekają nas w 2017
Dalsze dostosowanie się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia, technologii, trendów i oczekiwań klientów.
Jakich trendów możemy spodziewać się w 2017
Nadal będzie królował storytelling, jeszcze większy nacisk zostanie położony na doskonałą dystrybucję contentu. Stale będzie rosła rola video. Ponadto ze względu na sytuację na rynku pracy, ogromne znaczenie będą miały działania employer brandingowe, co już jest widoczne – jako agencja otrzymujemy briefy na opracowanie strategii w tym zakresie (lub ich odświeżenie). Jeśli zaś chodzi o agencje PR, to z pewnością czeka nas dalsze rozbudowywanie kompetencji i poszerzanie wachlarza usług.
————————————————-
Rafał Sałak
Communications Lead, Prowly.com
Najważniejszy sukces 2016
Pod względem komunikacji, jednym z ciekawszych momentów 2016 r. była tzw. „afera poparzeniowa”, z jaką musiał się zmierzyć producent wody Żywioł Żywiec Zdrój. Zespół komunikacji firmy Danone wzorowo poradził sobie z potencjalnym kryzysem. Błyskawiczna reakcja uspokoiła odbiorców, a informacje na temat stanu poszkodowanego konsumenta uwiarygodniły przekaz. Biorąc pod uwagę początkowe reakcje ekspertów na ten temat, Danone nie tylko wyszło obronną ręką, ale i stworzyło świetny przykład reakcji na możliwy kryzys przeprowadzonej zarówno w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych. Jestem pewien, że case wody Żywioł znajdzie się w licznych prezentacjach szkoleniowych, nie tylko w 2017 roku.
Największa porażka 2016
Tak efektywne wyjście z kryzysu wizerunkowego nie wszystkim się udaje. W pierwszym kwartale tego roku byliśmy świadkami gwałtownego upadku polskiego „giganta hostingu”, jakim określano Grupę Adweb. Przez kilkanaście dni, na łamach branżowych serwisów oraz w mediach społecznościowych śledziliśmy kolejne doniesienia dot. awarii serwerów firmy, skutkującej utratą dostępu do danych przez około dwa tysiące klientów Grupy. Gwoździem do trumny była chaotyczna, nieprzejrzysta i wroga komunikacja Bartłomieja Juszczyka – właściciela i szefa Adweb – która, zamiast mu przeciwdziałać, tylko pogłębiła kryzys. W efekcie klienci, którzy utracili zaufanie do firmy, zapowiedzieli pozew zbiorowy. Ciężko będzie odzyskać pozycję „giganta”.
Najważniejsza zmiana w 2016
W kwietniu po 11 latach działalności polski rynek opuściła agencja Edelman. Jej pracownicy i klienci zostali już dawno wchłonięci przez rynek, ale w tym podsumowaniu nie mogło zabraknąć zniknięcia jednej z bardziej rozpoznawalnych, sieciowych agencji, jakie działały w Polsce. Pozostaje poczekać i zobaczyć, czy nasz rynek zyska uwagę Carol Potter, nowej CEO odpowiedzialnej za obecność agencji w Europie.
Najciekawsze trendy w 2016
Bardzo ważną rolę na moim horyzoncie zajmuje komunikacja gier wideo. Gaming jest dziś jedną z głównych, najbardziej dochodowych gałęzi branży rozrywkowej, czego odzwierciedleniem są rosnące budżety PR-owe i reklamowe najważniejszych produkcji. Cieszę się, że dostrzega to także polski rynek: jeden z tegorocznych Złotych Spinaczy przypadł kampanii premierowej „Uncharted 4: Kres Złodzieja” realizowanej przez PlayStation Polska i MSLGROUP. To drugi rok z rzędu, gdy w tak prestiżowym konkursie docenia się właśnie PR gamingowy: rok wcześniej nagrodzona została kampania premierowa „Lords of The Fallen” CI Games i H+K Strategies.
Najciekawsza kampania/akcja 2016
Tutaj zwycięzca – zresztą wielokrotnie już nagrodzony – może być tylko jeden. To „Sztuka Składania Historii powered by Intel” w wykonaniu zespołu Intel, Monday PR i Krzysztofa Gonciarza. Czysta fantazja!
Ocena obecnej kondycji branży
Cieszę się, że w naszym podejściu coraz częściej kluczową rolę pełni tzw. insight konsumencki. Budując strategię czy rekomendacje, zaczynamy od zebrania i analizy danych, wyciągnięcia podstawowych wniosków. Odchodzimy od poświęcania czasu klientów na projekty oparte na własnym obrazie rzeczywistości (Maciej Szaroleta, z którym miałem przyjemność pracować jeszcze w H+K Strategies, zwykł nazywać takie podejście jako „amisie”, skrót od „a mi się wydaje…”). Budowane w ten sposób kampanie nie tylko są znacznie bardziej trafne, ale przede wszystkim pozwalają dotrzeć do wniosków i wiadomości, których często nawet sam klient nie jest świadomy, a które mogą mieć kluczowe znaczenie dla jego biznesu. Liczę, że stanie się to polskim standardem.
Jakie wyzwania czekają nas w 2017
Tegoroczna edycja badania European Communication Monitor jednoznacznie wykazała, że europejski PR nadal szuka swojego miejsca w świecie danych. Od prostego software’u dla PR-owców do automatyzacji i personalizacji w świecie online: podczas gdy dla wielu z nas brzmią nadal obco, marketing odnalazł się w tych pojęciach śpiewająco.
Tutaj rodzi się także pewien obowiązek wobec naszych klientów. W 2018 roku wejdą w życie nowe zapisy dotyczące ochrony danych osobowych wewnątrz UE, które dotyczą wszystkich podmiotów zbierających dane online. Jako konsultanci PR nierzadko uczestniczący w procesie budowy serwisów prasowych, stron www czy sklepów online, musimy zadbać o to, by nasi klienci byli tej zmiany świadomi i na nią przygotowani. Rok 2017 będzie pod tym względem kluczowy.
Jakich trendów możemy spodziewać się w 2017
Spodziewam się, że w 2017 r. królować będą kampanie oparte na przemyślanej współpracy z influencerami. Jesteśmy coraz bardziej świadomi roli, jaką pełni ten nowy typ liderów opinii – nowoczesny odbiorca często jest nieufny wobec tradycyjnych mediów, szuka wsparcia pośród postaci, którym ufa i z którymi chce się identyfikować. Od wspomnianego już Krzysztofa Gonciarza po Roberta Lewandowskiego – przyszłoroczne podsumowanie będzie należało do marek, stworzą oryginalną opowieść, uwiarygodnioną przez odpowiednio dobranego (i wynagrodzonego!) influencera.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2017
Obserwujmy polski rynek gier wideo. W roku 2017 odbędzie się premiera trzeciej części „Sniper: Ghost Warrior” od CI Games, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych studiów developerskich z Polski. Sporo interesujących akcji robi PlayStation Polska. Również lokalne premiery zagranicznych produkcji często przeradzają się w fantastyczne projekty PR. Z jednej strony gaming oferuje liczne konteksty komunikacyjne, co czyni go pozornie prostym w egzekucji; z drugiej jednak, komunikacja gier wideo – tak jak jej inne obszary – często wiąże się z koniecznością edukacji społeczeństwa, ukazania zagadnienia od zupełnie innej strony. Mamy przed sobą jeszcze sporo pracy, dlatego spodziewam się, że w 2017 roku usłyszymy o kolejnych projektach z tego obszaru, nagrodzonych na prestiżowych imprezach.
————————————————-
Aldona Mioduszewska
Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz Domar
Największa porażka 2016
Zdecydowanie reklama „rekrutacyjna” Warszawskiej Szkoły Reklamy – nie tylko z fatalnym przekazem – obrażającym różne zawody, pokazującym „cudowny świat reklamy” jako przeciwwagę dla „robola” fatalna graficznie , ordynarna po prostu. Dodatkowym faux pas jest wypowiedź koordynatorki kampanii, która stwierdza, że żadna praca nie hańbi poza pracą prostytutki, sugerowałabym Pani koordynator wizytę lub wolontariat w Fundacji LaStrada i być może złagodziłaby radykalizm ocen.
Największy sukces 2016
Niezmiennym szacunkiem darzę logikę kampanii Allegro „Legendy Polskie” i kontynuację tegoroczną uważam za sukces, jeśli marketerom wydaje się, że jest to przede wszystkim kampania contentowa, to myślę, że ją ograniczają. To znakomita kampania wizerunkowa o zabarwieniu CSR-owym – nie tylko dostarcza znakomity formalnie kontent, świetną rozrywkę, nie tylko buduje wizerunek polskiej, awangardowej platformy e-commercowej, ale przede wszystkim świetnie promuje wizerunek Polski – Bagiński jako oscarowa ikona , młodzi twórcy edukujący o tradycji – przepięknej zresztą – legend polskich w dobrym e-booku. Nie wiem, co jeszcze wymyślą twórcy, może pełny metraż? Czekam niecierpliwie.
Największa zmiana w 2016
Zauważam ciekawy sposób komunikacji marek, przy wykorzystaniu gorącego trendu, jakim jest video – mianowicie wzrost działań typu log out to life, czyli wykorzystania aplikacji czy narzędzi marketingu internetowego, by zachęcić do aktywności rzeczywistej i nie skupię się tu na aplikacjach, a raczej na komunikacji marketingowej – znakomity eksperyment społeczny Ikei czyli video pokazujące, jak niewiele wiemy o najbliższych sąsiadach czy #jesiennezmiany tejże marki. Jak zwykle w przypadku marki Ikea, elementy video są logicznie wpisane w całość działań marketingowych głoszących pochwałę prostego życia. Trend slow-life czy LOMO, jaki narasta od kilku lat ciekawie wykorzystał viralowy potencjał wideo, bo dotychczas dominowały one w blogosferze i wydawnictwach magazynowych.
Najlepsze kampanie 2016
Na pewno Szlachetny Projekt Filmowy, generalnie jeśli mówić o automarketingu to zdecydowanie kampanie społeczne pokazują siłę polskich agencji i jeśli opierać się na działaniach społecznie odpowiedzialnych, to polska branża reklamowa trzyma się mocno.
Myślę, że kiedyś zmorą copywriterów i strategów były proszki do prania i ketchupy , by przypomnieć znany spektakl „Ketchup Schroedera”, teraz takim wyzwaniem są piwa, tym większy uśmiech wzbudza we mnie marka Dziki Sad, nie tylko za radośnie absurdalny humor spotu, ale i konsekwentną komunikację np. na Facebooku.
„Jaga”Allegro, trochę wytraciła impet, ale nadal w ujęciu marketingowym wysoka półka.
Z zagranicznych kampanii uwiódł mnie spot Kenzo World Spike’a Jonze’a oraz kampania Always #Likea Girl
Najtrudniejsze wyzwania w 2016
Utrzymanie lojalności i interakcji! Amerykanie stworzyli pojęcie Skim, Scan and Skip zwłaszcza w odniesieniu do komunikacji marketingowej, to przed czym stoi marketer współczesny to szybka zmiana i szybki spadek zainteresowania, co jest zrozumiałe przy tej ilości informacji. Czyli stała responsywność i uważność na odbiorcę.
Najciekawsze trendy w 2016
Tu skupiłabym się przede wszystkim na branży wnętrzarskiej – bardzo mnie cieszy wzmacniający się trend edukacyjno-eventowy w naszej branży, oczywiście nadal korzystamy z wizerunkowych magazynów ogólnopolskich, ale coraz częściej skupiamy się na lokalnych inicjatywach designerskich – by wspomnieć promujący polski design Łódź Design Festival czy nasz autorski projekt Noc z Designem i jego flagowy format Marki Dolnośląskie, świetnie wpisujący się w polską rzeczywistość trend DIY i edukację dzieci. Przecież to jest wychowywanie świadomych estetycznie odbiorców. 🙂
Jakie zmiany czekają nas w 2017 roku i na co należy zwrócić uwagę
W epoce szybkich zmian, trudno mówić o przełomach, myślę, że trend personalizacji, customizacji komunikacji , growth hackingu (w sumie od lat wykorzystywanego np. przez platformy społecznościowe) będzie się umacniał. Mówi się o snapchatyzacji komunikacji, ja się jej trochę obawiam, ponieważ uważam, że aby coś pokochać i mówić o LOVE BRAND potrzebujemy zatrzymać uwagę odbiorcy, sprowokować interakcję, zwłaszcza w realu, odnoszę to szczególnie do branży wnętrzarskiej, w której efekt ROPO tłumaczymy tak: Research Online Purchase Offline, czyli online jest dla nas wehikułem wizerunkowym trendsetterskim, ale z produktem klient musi się zapoznać „organoleptycznie”. 🙂