Odkrywając e-commerce: Czechy i Słowacja na tropie sukcesu

Odkrywając e-commerce: Czechy i Słowacja na tropie sukcesu
Jeśli rozpoczynasz działalność na rynku czeskim lub słowackim, mam nadzieję, że znajdziesz w tym tekście konkretne informacje, które pomogą Ci odnieść sukces. Jeśli już prowadzisz biznes na tych rynkach, zastanów się, czy wykorzystałeś wszystkie możliwości, by stać się zaufaną marką.
O autorze
6 min czytania 2024-05-29

Pamiętaj, że rynek e-commerce w Czechach i na Słowacji różni się od siebie, więc strategie marketingowe muszą być dostosowane do lokalnych realiów.

Słowacki rynek e-commerce

Charakterystyka Słowackiego rynku e-commerce

Warto zauważyć, że Słowacy mają zupełnie odmienną kulturę niż Czesi, bardziej zbliżoną do Polaków. Rynek e-commerce na Słowacji również jest odrębny od czeskiego. Pomimo spadku w ostatnich dwóch latach, Słowacy zanotowali wzrost o 4% w pierwszym kwartale 2024 roku. Jest to optymistyczny sygnał, sugerujący powrót słowackich klientów do częstszych i droższych zakupów online. Niebagatelny odsetek, aż 39% Słowaków, dokonuje zakupów na zagranicznych platformach, co umożliwiła im waluta euro, ułatwiająca płatności. Dla porównania tych wskaźników w Polsce zaledwie 13%, a w Niemczech 17% klientów robi zakupy na rynkach zagranicznych.

Niektórzy piszą, że Słowacja jest mocno związana kulturowo i gospodarczo z Czechami. W mojej opinii Słowacja jest mocno powiązana historycznie i gospodarczo z Czechami, ale kulturowo to są totalnie dwa różne, odrębne i niezależne kraje.

Słowacja, choć mała pod względem terytorium, jest bardzo aktywna w Internecie. Słowacy lubią kupować, ale zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo transakcji. Weryfikują sprzedawców na każdym kroku, dlatego ważne jest, aby witryna internetowa była certyfikowana i oferowała bezpieczne metody płatności.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słowacy rozumieją język czeski, ale wymagają stron w języku słowackim

Jeżeli planujesz ekspansję na rynek słowacki, pamiętaj, że obowiązkowo musimy mieć wersję strony dostosowaną językowo do kraju. Pomimo że Słowacy świetnie rozumieją język czeski, to wymagają materiałów dostosowanych do rodzimego języka. Nie zadowolisz wersją czeską klientów z obu tych krajów. Kwestie językowe są niezwykle istotne.

Dostawcy: od lokalnych do globalnych

Pamiętajmy, że Słowacy wymagają szybkich dostaw. Generalnie 72 godziny czekania na przesyłkę to maksimum, jakie możemy zaproponować klientom. Jednak im szybciej, tym lepiej. Co ciekawe, znane chińskie platformy mogą pozwolić sobie na dłuższy czas oczekiwania, i nie stanowi to problemu. Europejscy sprzedawcy niestety mają postawioną wysoko poprzeczkę i muszą spełniać wymogi niecierpliwych słowackich klientów. Warto zatem zadbać o możliwość wyboru różnych dostawców, począwszy od lokalnych takich jak Packeta, Slovenská pošta, Slovak Parcel Service, aż po międzynarodowych gigantów, takich jak GLS, DHL czy UPS.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Formy płatności: gotówka czy karta?

Ponad 30% kupujących w Internecie Słowaków wciąż wybiera formę „płatność przy odbiorze”, co nie oznacza, że płacą gotówką. Na Słowacji dominuje płatność kartą, na znaczeniu zyskuje także e-portfel, natomiast płatność przelewem jest już zbyt czasochłonna i traci znaczenie. Słowacy są niezwykle postępowi. Z wielkim zaciekawieniem obserwuję temat wprowadzenia płatności BLIK na Słowacji, a także w Rumunii, gdzie pandemia wymusiła błyskawiczny postęp cyfryzacji.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Marketingowe tematy do zaopiekowania się

Zadbaj o cenę. Słowacy są mistrzami w wyszukiwaniu najlepszej ceny. Właśnie dlatego porównywarki są w tym kraju istotną częścią marketingu. Miejsca, gdzie nie może zabraknąć Twoich produktów, to: najnakup.sk i heureka.sk.

Słowacy uwielbiają czytać opinie, zwłaszcza kupując droższe produkty. Zadbaj o sukcesywnie pojawiające się recenzje, głównie na YouTubie i Instagramie. Warto wziąć pod uwagę współpracę z testuj.to – jest to forma pozyskania opinii od testerów produktów. Wystawiają oni swoje opinie i recenzje nie tylko w Heurece, która jest twórcą tego programu, ale także na swoich blogach czy w mediach społecznościowych. Dzięki takim współpracom w szybkim czasie pojawią się ważne dla Słowaków opinie i dodatkowy content o produkcie. 

Ciekawym marketingowym zagadnieniem jest współpraca z Balik+, programem ulotkowym najlepiej działającym na Słowacji. Polega on na dodawaniu ulotek z rabatami różnych firm do paczek klientów. Testowaliśmy ten system dystrybucji kodów rabatowych zarówno w Czechach, jak i na Słowacji, i zdecydowanie warto zainwestować w ten rodzaj reklamy na Słowacji. Jest bardzo popularny i wyjątkowy dla tego kraju. Dystrybucja ulotek trwa określony czas, a ich ilość jest ustalona przed startem. Od niedawna istnieje też możliwość targetowania. Rekomenduję tę współpracę na Słowacji.

Słowacy w przeciwieństwie do Czechów chętnie korzystają z dużych e-commerce’owych platform, takich jak alza.sk, mall.sk obecnie przejęte przez grupę Allegro. Allegro.sk wystartowało na Słowacji 29 lutego 2024 roku. Warto obserwować rozwój sytuacji, aby nie przegapić momentu wejścia na platformę z produktami.

Podsumowując, Słowacja to kraj, w którym warto pokazywać i sprzedawać swoje produkty. Słowacy są otwarci na kupowanie u europejskich dostawców. Pamiętaj o spełnieniu powyższych warunków i rozwijaj swój biznes. A ja trzymam za Ciebie kciuki. 🙂

Czesi mają swój internet

Czechy to kraj ciekawy kulturowo. Odrębność jest widoczna w każdym aspekcie życia jego mieszkańców, ale także wyraźnie zauważalna w e-commerce. Zwróć uwagę na fakt, że o ile słowacki klient powinien otrzymać przesyłkę w około 72 godzin, o tyle czeski starszy klient może poczekać nawet do tygodnia. Młodszy oczekuje natomiast natychmiastowych dostaw. Czech prędzej zwróci uwagę na błędy w opisach niż na opóźnioną przesyłkę. Wszystko dlatego, że czescy konsumenci są purystami. Czesi są bardzo przywiązani do swojej kultury, którą zbudowali w oparciu o język, dlatego są wyczuleni jak żaden inny europejski naród na wszelkie błędy, które chętnie wytykają. Dostosuj zatem swój sklep do ich wymagań, współpracując z czeskim copywriterem.

W Czechach najpopularniejszą formą płatności jest płatność przy odbiorze. Podobnie jak na Słowacji, Czesi chętnie wybierają jako główną formę płatności opcję „Płatność przy odbiorze”. Wynika to często z ostrożności i braku zaufania.

Jeden mądry Czech zdradził mi, w jaki sposób wzbudzić zaufanie. Uruchomienie opieki posprzedażowej, która kontaktuje się z klientem przed wysyłką i ustala wszelkie szczegóły dostawy, nie przejdzie bez echa. Możesz się spodziewać bardzo dobrej oceny po otrzymaniu produktu. Dlaczego? Czesi jako klienci lubią czuć się ważni. Jest to ukłon w ich stronę i dodatkowe zapewnienie, że firma istnieje i jest solidna.

Dostawca, którego nie może zabraknąć w czeskim sklepie, to Zásilkovna — zdecydowanie najpopularniejszy w Czechach i posiadający własne punkty samoobsługowe. Udział tej formy dostawy jest porównywalny z Inpostem, także możesz z łatwością wyobrazić sobie skalę strat, jeśli nie masz zagwarantowanego usług tego dostawcy w swoim sklepie online. Zapewnij także dostawę za pośrednictwem czeskiej poczty oraz firm kurierskich takich jak PPL, DPD, GLS.

Czeskie platformy marketingowe

Czesi w Internecie stworzyli niejako swoją enklawę, czyli czeską wyszukiwarkę Seznam z podobnymi funkcjami, jakie mamy w Google. Czyli: 

  • Mapy.cz – profil firmy osadzony na mapie. 
  • Firmy.cz – wizytwówka firmy z podstawowymi informacjami 
  • Sklik.cz – czyli platforma PPC, w której algorytm działa tak samo, jak w Google Ads czy Bing Ads. 

Sklik.cz wyróżnia od Google to, że jeśli nie czujesz się na siłach, aby prowadzić kampanię samodzielnie, bo nie masz specjalisty PPC, albo się na tym nie znasz, możesz za niewielką opłatą pozyskać opiekuna konta, który ustawi kampanie i będzie je nadzorował w minimalnym zakresie. Klienci dużych firm mogą, za odpowiednią wyższą opłatą, liczyć na wsparcie certyfikowanych specjalistów i na tym poziomie obsługa w języku angielskim jest już możliwa. Na niższym poziomie wszystko zależy od tego, na jakiego doradcę trafimy.

Heureka to czeska porównywarka i portal opiniotwórczy, z którego Czesi korzystają przed podjęciem decyzji zakupowej. Jest to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia przed zakupem niemal każdego produktu. Czesi sprawdzają tu opinie, a ocena najlepszych produktów musi być na poziomie 96% pozytywnych opinii. Ocenić można zarówno firmę, jak i produkt.

Oceny w Heurece stanowią podstawę do podjęcia decyzji zakupowej. Jak wspominałam w części tekstu poświęconej Słowacji, Heureka uruchomiła program testuj.to, w który zaangażowanych jest tysiące testerów z Czech, poddających próbom produkty i wystawiających zweryfikowane opinie w Heurece. 

Heureka ma także istotną funkcję dla producentów tzw. Product Ads – z tych kampanii mogą skorzystać wyłącznie producenci i ma to na celu ich wsparcie w promocji produktów. To szczególnie ważne, jeśli zdasz sobie sprawę z tego, jak często producenci rywalizują z resellerami.

Kolejną aktywnością, którą możesz podjąć przy współpracy z Heureką, są mailingi, które Heureka wysyła do zarejestrowanych tam kont. Są one skuteczne, bowiem charakteryzują się dużą ilością wejść na stronę w dniu wysłania mailingu i wzrostem ilości konwersji po około 2-3 tygodniach.

Problemem w czeskim e-commerce są wszelkie feedy produktowe, które trzeba dodać do Heureki, Zbozi, Sklika, czy innych czeskich platform. W tym przypadku musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ Czesi tworzą swoje specyfikacje często wyłącznie w języku czeskim. Nie ma jednego uniwersalnego feeda, który pozwoli Ci dodać produkty do kilku kanałów. Dlatego trzeba przebrnąć przez wszystkie instrukcje, aby z sukcesem dodać produkty na poszczególne platformy.

Czeska ALZA

Dzięki temu, że Allegro przejęło popularną platformę Mall w Czechach i wprowadziło Allegro.cz, polscy sprzedawcy coraz chętniej zaczynają rozważać możliwość sprzedaży na rynku czeskim.

Sprzedaż na Alza.cz czy Alza.sk jest obecnie ograniczona tylko dla firm zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji. Chociaż prace nad otwarciem platformy dla firm zagranicznych podobno są w toku, nieznana jest konkretna data jej uruchomienia. Z tego powodu dla polskich firm dostępne są dziś dwie opcje: założenie własnej działalności gospodarczej w Czechach lub współpraca z partnerem, który posiada już reprezentację w tym kraju.

To są duże niedogodności i ogromna bariera wejścia dla wielu zagranicznych e-commerców.

Co jest ważne dla Czechów

Jeśli zadbasz o opisy zgodne z prawdą, nie musisz obawiać się o zwroty towarów. Czesi dokonują wyjątkowo przemyślanych zakupów i pomimo ich ukochanej formy płatności, jaką jest płatność przy odbiorze, jeśli dostosujesz się do wymogów czeskiego rynku, możesz spać spokojnie. Zadbaj o dużą ilość opinii, artykułów na temat swojej firmy i produktów. Czech to prawdziwy poszukiwacz informacji, nie kupuje emocjami, ale jeśli już zdecyduje się na zakup, to z dużym prawdopodobieństwem go nie zwróci.

Podsumowując, zarówno rynek słowacki, jak i czeski oferują wiele możliwości dla przedsiębiorców e-commerce. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie specyfiki każdego z tych rynków oraz dostosowanie strategii marketingowych i obsługi klienta do lokalnych preferencji i oczekiwań. Dążąc do ciągłego doskonalenia i świadczenia wysokiej jakości usług, możesz z powodzeniem rozwijać swoją działalność na tych fascynujących rynkach. A ja niezmiennie trzymam za Ciebie kciuki. 😉

Zdjęcie główne: Freepik

PS Allegro zadebiutowało w Czechach

Allegro.cz to w pełni dopasowana do czeskiego rynku odsłona najpopularniejszej polskiej platformy zakupowej. Już od pierwszego dnia, kupujący z Czech mają dostęp do blisko 100 milionów ofert, w tym produktów od tysięcy sprzedających z Polski.

PS Bezpieczny biznes to międzynarodowy biznes? Dlaczego warto dywersyfikować swój sklep internetowy

Branża handlu elektronicznego ma nieograniczone możliwości rozwoju. W e-commerce nie ma sztywnych granic pomiędzy państwami czy kontynentami, dzięki czemu może rozwijać się w każdym kierunku, w zależności od strategii biznesowej. Dlaczego warto skupić się na rozwinięciu sprzedaży zagranicznej i międzynarodowego sklepu internetowego w 2023 roku?