Sprawdź również: O kondycji polskiej ortografii, czyli 50 najczęstszych błędów w internecie w 2023 roku [RAPORT]
W świecie młodzieżowej komunikacji wirtualnej każdy rok przynosi nowe trendy i wyrażenia, które błyskawicznie zdobywają popularność. Język młodzieży jest barometrem zmian kulturowych, technologicznych i społecznych, a coroczne raporty stanowią świadectwo języka pokoleń Z i Alfa.
Zobacz również
Rok 2023 nie jest wyjątkiem, ponieważ przyniósł ze sobą świeży zbiór słów i fraz, które zdominowały młodzieżowe dialogi w sieci. Wiemy już, że „rel”, czyli Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane w rankingu organizowanym przez PWN, nie było najpopularniejszym słowem używanym również w komunikacji internetowej.
Gdzie w polskim internecie można odnaleźć najwięcej słów młodzieżowych?
Zgromadzony do raportu materiał liczył w sumie 2 609 458 wzmianek. Za pomocą narzędzia SentiOne, zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach faktycznie odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddano 55 jednostek o największej frekwencji.
Źródłami młodzieżowych słów w polskim internecie są przede wszystkim X, czyli dawniej Twitter (aż 41,74 proc. zgromadzonego materiału), YouTube (33,83 proc.), TikTok (23,96 proc.) oraz Instagram (1,29 proc.).
Jak social media zmieniają współczesną ścieżkę zakupową? [WEBINAR]
Młodzieżowe słowa 2023
Najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku 2023 okazał się akronim pov, podobnie jak miało to miejsce w 2022 roku. Związany jest on z życiowymi scenariuszami, które młodzi ludzie cenią w twórczości swoich ulubionych internetowych idoli. Pokazuje to ducha obecnych czasów, w których krótkie filmy na platformach takich jak TikTok i Instagram zyskały na znaczeniu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing

Warto zwrócić uwagę na 10 najpopularniejszych neologizmów 2023 roku, które pojawiły się w języku młodzieżowym i wskazały nowe trendy leksykalne. Lista ta, układająca się od najpopularniejszego wyrazu bambik przez sigma, bruh, delulu, bratku, rizz, kys, side-eye, drillowiec aż do zgerypała, prezentuje wschodzące gwiazdy słownictwa młodzieżowego.

Warto też zauważyć, że emotikony utworzone z liter, takie jak UwU, zyskują status samodzielnych leksemów z wyraźnie zdefiniowanymi znaczeniami.
Analizując najpopularniejsze młodzieżowe słowa minionego roku, nie da się nie zauważyć dominacji anglicyzmów. Co ciekawe, w roku 2021 w czołówce zestawienia znajdowało się wiele rodzimych wyrazów, w 2022 już zaledwie trzy – przegryw, jesieniara i wysryw – natomiast w 2023 w najpopularniejszej piętnastce znalazł się tylko jeden wyraz – dymy.
Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2023 roku powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl oraz narzędziem do monitoringu internetu SentiOne.
opracowanie: Agata Drynko, źródło: mat. prasowe
PS O kondycji polskiej ortografii, czyli 50 najczęstszych błędów w internecie w 2023 roku [RAPORT]
Nadwyraz.com, czyli marka promująca poprawną polszczyznę i polską literaturę, prezentuje Raport 50 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2023 roku. Raport powstał z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego.
PS2 Najczęstsze błędy językowe w internecie i najpopularniejsze młodzieżowe słowa w 2023 [RAPORT]
Sprawdź także raport z podsumowaniem 2022 roku. Jakie błędy językowe pojawiały się w internecie najczęściej? Jakie słowo było najpopularniejsze?