Sprawdź również: O kondycji polskiej ortografii, czyli 50 najczęstszych błędów w internecie w 2023 roku [RAPORT]
W świecie młodzieżowej komunikacji wirtualnej każdy rok przynosi nowe trendy i wyrażenia, które błyskawicznie zdobywają popularność. Język młodzieży jest barometrem zmian kulturowych, technologicznych i społecznych, a coroczne raporty stanowią świadectwo języka pokoleń Z i Alfa.
Zobacz również
Rok 2023 nie jest wyjątkiem, ponieważ przyniósł ze sobą świeży zbiór słów i fraz, które zdominowały młodzieżowe dialogi w sieci. Wiemy już, że „rel”, czyli Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane w rankingu organizowanym przez PWN, nie było najpopularniejszym słowem używanym również w komunikacji internetowej.
Gdzie w polskim internecie można odnaleźć najwięcej słów młodzieżowych?
Zgromadzony do raportu materiał liczył w sumie 2 609 458 wzmianek. Za pomocą narzędzia SentiOne, zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach faktycznie odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddano 55 jednostek o największej frekwencji.
Źródłami młodzieżowych słów w polskim internecie są przede wszystkim X, czyli dawniej Twitter (aż 41,74 proc. zgromadzonego materiału), YouTube (33,83 proc.), TikTok (23,96 proc.) oraz Instagram (1,29 proc.).
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Młodzieżowe słowa 2023
Najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku 2023 okazał się akronim pov, podobnie jak miało to miejsce w 2022 roku. Związany jest on z życiowymi scenariuszami, które młodzi ludzie cenią w twórczości swoich ulubionych internetowych idoli. Pokazuje to ducha obecnych czasów, w których krótkie filmy na platformach takich jak TikTok i Instagram zyskały na znaczeniu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Warto zwrócić uwagę na 10 najpopularniejszych neologizmów 2023 roku, które pojawiły się w języku młodzieżowym i wskazały nowe trendy leksykalne. Lista ta, układająca się od najpopularniejszego wyrazu bambik przez sigma, bruh, delulu, bratku, rizz, kys, side-eye, drillowiec aż do zgerypała, prezentuje wschodzące gwiazdy słownictwa młodzieżowego.
Warto też zauważyć, że emotikony utworzone z liter, takie jak UwU, zyskują status samodzielnych leksemów z wyraźnie zdefiniowanymi znaczeniami.
Analizując najpopularniejsze młodzieżowe słowa minionego roku, nie da się nie zauważyć dominacji anglicyzmów. Co ciekawe, w roku 2021 w czołówce zestawienia znajdowało się wiele rodzimych wyrazów, w 2022 już zaledwie trzy – przegryw, jesieniara i wysryw – natomiast w 2023 w najpopularniejszej piętnastce znalazł się tylko jeden wyraz – dymy.
Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2023 roku powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl oraz narzędziem do monitoringu internetu SentiOne.
opracowanie: Agata Drynko, źródło: mat. prasowe
PS O kondycji polskiej ortografii, czyli 50 najczęstszych błędów w internecie w 2023 roku [RAPORT]
Nadwyraz.com, czyli marka promująca poprawną polszczyznę i polską literaturę, prezentuje Raport 50 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2023 roku. Raport powstał z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego.
PS2 Najczęstsze błędy językowe w internecie i najpopularniejsze młodzieżowe słowa w 2023 [RAPORT]
Sprawdź także raport z podsumowaniem 2022 roku. Jakie błędy językowe pojawiały się w internecie najczęściej? Jakie słowo było najpopularniejsze?