Samsung usuwa literę „Z” z nazw smartfonów. Marka nie chce być kojarzona z Rosją?

Samsung usuwa literę „Z” z nazw smartfonów. Marka nie chce być kojarzona z Rosją?
W kilku sklepach internetowych smartfony z serii Samsung Galaxy Z zyskały nowe nazwy – pozbawione litery „Z”, która od tygodni kojarzy się głównie z rosyjskimi zbrodniami.
O autorze
1 min czytania 2022-03-31

W ciągu ostatniego miesiąca symbol „Z” zaczął silnie kojarzyć się z Rosją – to właśnie ostatnia litera alfabetu pojawia się na pojazdach i mundurach wojskowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Tym symbolem w mediach społecznościowych posługują się również zwolennicy wojny Rosji z Ukrainą.

Jednoznaczne konotacje nie pozostają dziś bez znaczenia dla marek. Niedawno pisaliśmy o nowej kolekcji biżuterii Louis Vuitton, która wywołała falę oburzenia. Francuski dom mody został posądzony o popieranie wojsk rosyjskich, ponieważ na bransoletkach i pierścionkach dało się zauważyć literę „Z”. Wygląda na to, że Samsung chce uniknąć podobnego skandalu i usuwa symbol budzący złe skojarzenia z nazw swoich flagowych urządzeń.

Po dwóch latach od premiery kolekcji składanych smartfonów, Samsung postanowił zmienić nazwę Galaxy Z Fold 3 na Galaxy Fold 3. Z kolei Galaxy Z Flip 3 odtąd sprzedawany jest  jako Galaxy Flip 3. Nowe nazwy smartfonów obowiązują na razie w sklepach internetowych kilku europejskich krajów takich jak Łotwa, Litwa oraz Estonia. Litera Z zniknie także z opakowań sprzętów, gdzie jest bardzo wyraźnie zaznaczona.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Samsung nie podzielił się oficjalnym komunikatem na temat swojej decyzji. Nie wiadomo jeszcze, czy składane smartfony marki zyskają nowe nazwy również w innych krajach.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się