Posiadanie fanpage w serwisie Facebook to już podstawa. Koniecznie jednak należy pomyśleć o obecności w innych kanałach social media oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii czy aplikacji mobilnych, szczególnie jeśli myślimy o młodszej grupie konsumentów.
Mobilni w galeriach
Mimo iż nadal najpopularniejszym sposobem informowania potencjalnych klientów o promocjach i wydarzeniach organizowanych przez centrum handlowe jest reklama zewnętrzna, to jak pokazuje raport przygotowany dla agencji FootFall Marketing, wydarzenia komunikowane przez media społecznościowe docierają do coraz szerszej grupy osób, szczególnie młodych. Co trzecia osoba w wieku 18-24 lat wskazała, że to dzięki mediom społecznościowym dowiaduje się o ofercie galerii handlowej. Należy pamiętać, że jest to bardzo atrakcyjna grupa pod kątem sprzedażowym. Z jednej strony świadomie podejmuje decyzje zakupowe i skłonna jest do wydawania pieniędzy na ulubione produkty. Z drugiej robi to często poprzez aktywne korzystanie z urządzeń mobilnych – podkreśla Marta Hycnar z agencji marketingowej FootFall Marketing. Daje to zupełnie nowe możliwości przy planowaniu działań komunikacyjnych – dodaje. Nie tylko jednak najmłodsi konsumenci intuicyjnie sięgają po urządzenia mobilne, aby dokonać przeglądu, a często wyboru produktów w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. I to właśnie jest kluczowy moment dla dostawcy detalicznego, aby na czas dostarczyć informację o ofercie i skłonić do decyzji zakupowej poza cyfrowym światem. Dzięki rozmaitym technologiom, takim jak np. smartfony z technologią NFC, aplikacje mobilne, nadajniki iBeacon, czy inteligentne sieci WiFi, istnieje możliwość „towarzyszenia” Klientom galerii handlowych i zbierania konkretnych informacji o ich preferencjach zakupowych. Nawet podczas fizycznej wizyty w sklepie, wielu użytkowników ma stałą potrzebę sprawdzania, co dzieje się np. na Facebooku. Specjalny system WiFi, na którego zainstalowanie może zdecydować się obiekt handlowy, z powodzeniem wykorzystuje taki mechanizm. Użytkownik loguje się do sieci za pomocą social media lub e-maila, a następnie zostaje przekierowany na specjalną, zintegrowaną z profilem na Facebooku stronę. Znajduje na niej informacje odnośnie akcji promocyjnych w danym sklepie oraz zbliżających się wydarzeń, a także dane lokalizacyjne. Dzięki takiej aktywności, każdy korzystający z WiFi zasila bazę kontaktów, co umożliwia późniejszą komunikację z nim i prowadzenie akcji remarketingowych.
Zobacz również
Codzienna interakcja kluczem do zbudowania długofalowej relacji
W codziennej komunikacji z fanami galerii handlowej na Facebooku ważniejszym wyznacznikiem jest wysoki stopień zaangażowania obecnych. Wpisy dotyczące nowości i wydarzeń galerii powinny być tak konstruowane, aby zachęcić fanów do interakcji, czyli do udostępniania, komentowania, postowania czy klikania „lubię to”. Komunikacja z fanami galerii handlowej powinna być przede wszystkim bezpośrednia i oparta na mniej formalnym języku. Możemy wspomóc się popularnymi lub stworzonymi tylko na nasze potrzeby unikatowymi hashtagami. To narzędzie najbardziej właściwe dla serwisów społecznościowych posługujących się obrazem, czyli np. Instagrama i Pinteresta. O ile obiekty handlowe powoli przyswajają sobie pierwszy z nich, o tyle na obecność w drugim zdecydowały się jedynie nieliczne. Galeria jak mało która branża idealnie wkomponowują się w specyfikę serwisu i dostępne narzędzia. W bardzo łatwy i naturalny sposób może prezentować np. relacje zdjęciowe z eventów, plakaty promocyjne oraz ciekawe inicjatywy najemców, o których każdy administrator kanałów społecznościowych powinien zawsze pamiętać i brać pod uwagę w komunikacji. Opcje dla firm pozwalają na wykorzystanie pinów rozszerzonych, które umożliwiają np. dołączenie map i planów konkretnych sklepów. Swój własny nieszablonowy przepis na zaistnienie w serwisie Pinterest odnalazła sieć sklepów Nordstrom, która zaczęła testować swoje najpopularniejsze Piny w kilku sklepach, aby zobaczyć reakcje klientów. Utworzono także wewnętrzną aplikację na urządzenia mobilne, która pozwala sprzedawcom zobaczyć najpopularniejsze Piny i w oparciu o tę wiedzę zrewidować stan magazynu wg sklepu i działu. Firma Nordstorm dołączyła także oznakowanie – zawieszki, kartki i klipsy – z logo Pinterest do sukienek, torebek i butów, które cieszyły się największym zainteresowaniem w serwisie. Warte podkreślenia jest, jak wielki i realny wpływ na decyzje dotyczące towaru w fizycznym sklepie ma społeczność online.
Dla centrów handlowych komunikacja w social media to sposób na świetną promocję. Jednak należy uważać, aby nie utożsamiać jej z bezpośrednim marketingiem. W większym stopniu chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku i bliskiej relacji z klientami niż o prowadzenie działań prosprzedażowych. W celu zrealizowania tych ostatnich powodzeniem pomogą nam nowoczesne technologie i specjalne aplikacje mobilne.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Autorka:
Magdalena Ciszewska
PR Specialist, HarmoniquePR