Jak twierdzi SHEIN, Temu nie działa legalnie. Zgodnie z oskarżeniami, które znalazły się w pozwie, przedstawiciele SHEIN uważają, że ich rywal handlowy narzuca niezależnym sprzedawcom dziąłającym na stronie, jakie produkty i w jakich cenach mogą sprzedawać. To jednak nie wszystkie zarzuty.
SHEIN uważa również, że Temu:
Zobacz również
- nakłania sprzedawców do naruszenia własności intelektualnej innych osób,
- nie pozwala na usunięcie poszczególnych produktów, jeśli okaże się, że doszło do naruszenia,
- zwabia amerykańskich klientów do pobierania i korzystania z aplikacji mobilnej, obiecując niskie ceny,
- ukradło tajemnice handlowe SHEIN, które dotyczą najlepiej sprzedających się produktów,
- podszywało się pod SHEIN na platformie X po to, by werbować klientów „pod przykrywką” kupna w sklepie SHEIN,
- poinstruowało swoich influencerów, by przekonywali odbiorców, że promowane przez nich produkty są tańsze i lepsze niż te sprzedawane na stronie SHEIN
– Tylko zachęcając swoich sprzedawców do naruszania praw własności intelektualnej innych i sprzedaży podrobionych lub niespełniających norm towarów, Temu może mieć nadzieję na zminimalizowanie ogromnych strat, które ponosi – napisano w pozwie.
SHEIN chce, by sąd wydał orzeczenie na korzyść marki oraz, by wydano nakaz zakazujący Temu wykorzystywania poufnych informacji SHEIN.
– Temu masowo, stale i nielegalnie narusza prawa SHEIN, bezpośrednio i za pośrednictwem swoich dostawców, których Temu kontroluje. Temu stosuje oszukańcze i niezgodne z prawem taktyki, w tym kradzież tajemnic handlowych, znaków towarowych i praw autorskich. SHEIN jest przekonany, że dowody wykażą zaangażowanie Temu w działania naruszające prawa, które niesłusznie wprowadzają w błąd konsumentów, dostawców i opinię publiczną – dodaje rzecznik SHEIN.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Temu odrzuca zarzuty SHEIN
Rzecznik Temu nie pozostaje obojętny na oskarżenia skierowane w stronę marki.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Shein, pogrzebany pod własną górą pozwów o naruszenie własności intelektualnej, ma czelność wymyślać oskarżenia przeciwko innym za to samo niewłaściwe postępowanie, za które są wielokrotnie pozywani – komentuje.
To nie pierwsze pozwy sądowe SHEIN i Temu
To nie pierwszy raz, kiedy SHEIN i Temu składają przeciwko sobie pozwy w sądach USA.
W lipcu 2023 roku Temu złożyło pozew w sądzie federalnym w Bostonie. W akcie oskarżono SHEIN o naruszenie amerykańskiego prawa antymonopolowego w kontaktach z producentami odzieży. W październiku firma złożyła jednak wniosek o wycofanie tych zarzutów bez podania przyczyny.
Swój pozew wycofała wówczas również marka SHEIN, która wcześniej zarzuciła Temu naruszenie znaku towarowego i praw autorskich, podszywanie się pod SHEIN w mediach społecznościowych oraz współpracę z influencerami, która podważała reputację biznesową SHEIN. To praktycznie identyczne zarzuty, które pojawiły się w ostatnim pozwie z sierpnia 2024 roku.
PS Ministerstwo Rozwoju i Technologii prezentuje listę nieprawidłowości związanych z platformami Temu i Shein
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że do resortu zaczęły spływać sygnały, które świadczą o nieprawidłowościach związanych ze świadczeniami usług przez firmy Temu oraz Shein.
PS2 Na czym polega sukces Temu w Polsce? [KOMENTARZ]
Marketplace Temu w ciągu niespełna 8 miesięcy funkcjonowania w Polsce zbudował bardzo silną pozycję na rynku, wyprzedzając wiele firm operujących w branży od lat. Co jest kluczem do takiego sukcesu i czy Temu uda się utrzymać obecną pozycję wśród polskich konsumentów? Komentuje Tomasz Woźniak, CEO & Partner w Future Mind.
PS3 H&M pozywa Shein za naruszenie praw autorskich
Szwedzka marka modowa planowała złożenie pozwu już od 2021 roku, kiedy Shein nie było tak popularne. H&M zdecydował się jednak wnieść pozew po tym, kiedy podobną sprawę założyli 11 lipca b.r. niezależni projektanci.