H&M pozywa Shein za naruszenie praw autorskich

H&M pozywa Shein za naruszenie praw autorskich
Szwedzka marka modowa planowała złożenie pozwu już od 2021 roku, kiedy Shein nie było tak popularne. H&M zdecydował się jednak wnieść pozew po tym, kiedy podobną sprawę założyli 11 lipca b.r. niezależni projektanci.
O autorze
1 min czytania 2023-07-27

Pozew trafił do sądu w Hong Kongu. Oskarżenie jest związane z naruszeniem praw autorskich. To nie pierwsza tego rodzaju sprawa. H&M regularnie zbierało dowody związane z nieetycznym funkcjonowaniem Shein od lipca 2021 roku. W pozwie marka odniosła się, np. do kopiowania projektów strojów kąpielowych oraz swetrów. H&M domaga się nieokreślonego jeszcze odszkodowania oraz wydania nakazu dla Shein, który powstrzyma giganta fast-fashion przed naruszaniem praw autorskich oraz wykorzystywaniem znaku towarowego.

Niezależni projektanci walczą z Shein

Okazuje się, że nie tylko konkurencji branży fashion mają problem z kradzieżą ich projektów. 11 lipca b.r. do sądu federalnego w Kalifornii wpłynął pozew od niezależnych projektantów, którzy wykazali, że Shein regularnie kopiowało ich ubrania.

– Marka zarobiła miliardy, tworząc tajny algorytm, który zdumiewająco determinuje rodzące się trendy w modzie i łączy go ze strukturą korporacyjną, w tym schematami produkcji i realizacji, które są perfekcyjnie wykonane – twierdzą artyści Krista Perry, Larissa Martinez i Jay Baron.

Rosnące kontrowersje wokół Shein

Shein nie ma ostatnio dobrego czasu. Regularnie pojawiają się oskarżenia skierowane w stronę lidera fast-fashion. Nie tak dawno pisaliśmy o wycieczce amerykańskich influencerów do fabryki sklepu, podczas której publikowali w sieci relację m.in. z zadowolonymi i uśmiechniętymi pracownikami fabryki. Influencerzy zebrali masę negatywnych komentarzy, w których internauci przypominali, np. o odkrytych w 2022 roku skandalicznych warunkach pracy w Shein.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

PS Shein otworzy 30 tymczasowych sklepów stacjonarnych w Europie

Gigant branży fast fashion otworzył w maju br. nowe biuro w Dublinie, które ma być strategicznym centrum administracyjnym. Następnie Shein ogłosiło, że w regionie EMEA powstanie 30 sklepów typu pop-up.

PS2 Fast fashion – jak rozwija się szkodliwa moda i skąd sukces marki Shein?

Globalna produkcja odzieży stale rośnie, powodując niebezpieczne zmiany w środowisku naturalnym. Przyczynia się do tego branża fast fashion, w której liderem jest Shein. Skąd popularność ultraszybkiej mody i jak chiński gigant odzieżowy podbił serca pokolenia Z, wyczulonego na kwestie środowiskowe?

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się