Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Jakie są najważniejsze aspekty polityki korzystania z narzędzi Gen AI przez agencje i marki? W jaki sposób agencje mogą zapewnić etyczne wykorzystanie Gen AI w swoich kampaniach?

SPRAWDZAM

Short social video: nowy standard budowania obecności marki w mediach społecznościowych

Short social video: nowy standard budowania obecności marki w mediach społecznościowych
150 miliardów dolarów rocznie – tyle w 2028 roku mają wynosić rosnące systematycznie nakłady na reklamy w formie short videos1 . Wprowadzone przez TikTok krótkie filmy kręcone w orientacji pionowej szybko awansowały z referencyjnej formy komunikacji Generacji Z na jedną z najbardziej atrakcyjnych także dla szerszej grupy użytkowników.
O autorze
2 min czytania 2024-05-17

Short social videos w postaci już nie tylko TikToków, ale także Meta Reels i YouTube Shorts, stały się jednocześnie najszybciej rozwijającym się narzędziem marketingowym na rynku, pomagającym realizować cele biznesowe marki i realnie zwiększające skuteczność komunikacji.

Format, który zdominował rynek, prowokuje jednocześnie wiele pytań o tworzenie wartościowego contentu, umiejętne wykorzystanie go w media mixie czy prawa autorskie. Kluczowe zagadnienia dotyczące wykorzystania marketingowego potencjału short social video przybliża najnowsza publikacja2 Grupy Roboczej Social Media IAB Polska, do której eksperci IAB zaprosili przedstawicieli TikToka, Meta i Google.

30 sekund do sukcesu

Od kilku sekund do minuty – tyle trwają zwykle short social videos, jednak największą popularnością cieszą się filmy zamykające się w 20-30 sekundach. Tylko tyle potrzeba, by zbudować 2,5 razy większe zaangażowanie widza niż w przypadku tradycyjnych reklam3.

„Efekt TikToka” to znany powszechnie fenomen gwałtownego wzrostu popularności produktu czy marki za sprawą platformy społecznościowej. W spieniężaniu uwagi użytkownika dotrzymuje kroku Meta – jak nie wykorzystać faktu, że dwa lata od wprowadzenia reelsów czas spędzany na Instagramie wzrósł o ponad 40%?4

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Od genezy popularności do mierzenia efektywności

Aby zrozumieć, dlaczego short social video są dziś jednym z kluczowych elementów działań płatnych w największych platformach społecznościowych, warto rzucić okiem w historię. Jak rozwijała się popularność contentu wideo od serwisu „Vine” do popularnych dziś form? Czym dokładnie są podbijające rynek short social video i co z tej definicji wynika dla marketera? Kto ogląda reelsy, shotsy i tiktoki i jak w związku z tym wykorzystywać je w strategii medialnej? Publikacja „Short Social Video” pokazuje temat od podszewki, sięgając po twarde dane i doświadczenia praktyków branży.

W przewodniku zawarto zarówno złote zasady tworzenia krótkich form wideo, opracowane przez topowych graczy branży, jak i kluczowe miary efektywności w poszczególnych fazach kompanii reklamowej. Tak, długość wideo ma bezpośredni wpływ na CPM w reklamie i naprawdę nie warto tego nie wiedzieć, przekonują autorzy.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Co z prawie autorskim piszczy?

Wbrew powszechnemu przekonaniu ochrona praw autorskich przysługuje również podmiotom publikującym wideo na TikToku, YouTube Shorts oraz w ramach platform Meta – wyjaśniają eksperci z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, którzy w klarowny sposób przeprowadzają czytelników przez aspekty prawne, które musi znać każda agencja i marketer sięgający po short video w kampanii reklamowej. Najpopularniejsze mity, działania zabronione, konsekwencje prawne – wszystko to znajdziesz w rozdziałach dotyczących prawa autorskiego.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Casebook Short social video

W wieńczącym publikację Grupy Roboczej Social Media IAB Casebooku znajdziesz inspirujące przykłady wykorzystania short viedo m.in. przez Grupę Maspex, Żywiec Zdrój, BLIK, IKEA i wiele innych. Zgodnie z prognozami udział materiałów wideo w globalnym ruchu w sieci w 2025 roku ma stanowić ponad 80% przesyłu danych5.

1Statista, Video Advertising – Poland
2IAB Polska, Short Social Video 2024: https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2024/05/Short_Social_Video_IAB_Polska_052024.pdf
3Yaguara.co, Short Form Video Statistics of 2024
4Meta Q1 2023 Earnings Call
5Rafał Kaniecki, Head of Agencies, w: Short Social Videos, IAB Polska.

Zdjęcie główne: mat. pras.