Tokenizacja i Światowe Archiwum Arktyczne: Bank Pekao S.A. zabezpiecza swoje dzieła sztuki dzięki projektowi ARCHIV3

Tokenizacja i Światowe Archiwum Arktyczne: Bank Pekao S.A. zabezpiecza swoje dzieła sztuki dzięki projektowi ARCHIV3
Bank Pekao S.A. postanowił stokenizować kolejne spośród ponad 1200 należących do niego dzieła sztuki, a następnie zarchiwizować je w Światowym Archiwum Arktycznym. Wszystko w ramach projektu ARCHIV3.
O autorze
2 min czytania 2024-10-08

W 2022 roku bank Pekao S.A. rozpoczął proces tokenizacji obrazów wchodzących w skład należących do instytucji kolekcji. W ten sposób fragmenty wybranych dzieł sztuki pojawiły się na kartach kredytowych klientów Pekao S.A. Dziś bank stawia kolejny krok na drodze do alternatywnych sposobów archiwizacji. Tokenizacji ulegają kolejne obrazy ze zbiorów należących do Pekao S.A., a dodatkowo zostają one zarchiwizowane w Światowym Archiwum Arktycznym, znanym też jako Biblioteka Końca Świata.

Biblioteka Końca Świata dla przyszłych pokoleń

To właśnie w Światowym Archiwum Arktycznym zabezpieczany jest najcenniejszy światowy dorobek kulturowy i intelektualny. Ten ruch jest gwarancją, że zgromadzone w Archiwum dzieła sztuki i kultury przetrwają dla przyszłych pokoleń. Co ważne, gwarantowana ochrona depozytu Światowego Archiwum Arktycznego to minimum tysiąc lat.

Wśród zabezpieczonych przez bank Pekao S.A. obrazów znalazły się prace Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Zygmunta Waliszewskiego, Tadeusza Dominika oraz współczesnej artystki rozpoczynającej współpracę z bankiem – Lii Kimury.

Bank Pekao S.A. x ARCHIV3

Od wielu lat bank Pekao S.A. przywiązuje dużą wagę do promocji i ochrony dzieł sztuki. W związku z tym, w „bankowej” kolekcji znaleźć można ponad 1200 różnych obrazów. Jako mecenas sztuki, bank Pekao S.A. udostępnia ją i promuje m.in. w Wirtualnej Galerii, w muzeach, na wystawach plenerowych, a nawet na wspomnianych kartach kredytowych i w aplikacji mobilnej.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Projekt ARCHIV3 to najnowszy krok banku Pekao S.A. w kierunku zabezpieczania obrazów czołowych polskich malarzy. Najpierw wykonano profesjonalne i certyfikowane skany 10 obrazów. Dzięki wykorzystaniu ultraczułego aparatu udało się uzyskać niemal idealne, zdigitalizowane kopie oryginałów, które w przyszłości będą mogły posłużyć do celów konserwatorskich i rekonstrukcyjnych.

Następnie powstała kolekcja NFT – niewymienialnych tokenów, zapisanych w sieci blockchain. W ten sposób zagwarantowano transparentność, trwałość oraz niezmienność danych. W ostatnim etapie zapisano powstałe skany na światłoczułych rolkach, które odpowiednio zabezpieczone, zostały zdeponowane w Światowym Archiwum Arktycznym.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

– W Bankowości Prywatnej Banku Pekao S.A. stawiamy na kierunek inwestycji alternatywnych, szczególnie tych opartych o sztukę. Poprzez ARCHIV3 pokazujemy synergię tradycyjnej sztuki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych i możliwość zabezpieczenia cennych danych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Dzięki zastosowanemu przez nas zabezpieczeniu wykonane skany przez kolejne lata będą mogły służyć do celów konserwacyjnych i reprodukcyjnych oraz znajdą podwójne schronienie: w Światowym Archiwum Arktycznym i w wiecznej sieci blockchain. To unikalny mix archiwizacji offline i online, który gwarantuje, że sztuka przetrwa – mówi Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Zdjęcie główne (kolaż): www.pekao.com

PS Maja Michalak (@pozaramami): Chciałabym, aby ludzie przestali „bać się” muzeów [WYWIAD]

Co łączy historię sztuki i tuńczyka w puszce? Dlaczego wielu z nas „boi się” chodzić do muzeów? Jak patrzeć na obrazy w sposób, który pozwoli je naprawdę poczuć i zrozumieć? M.in. o tym opowiada Maja Michalak, historyczka i pasjonatka sztuki, autorka konta @pozaramami na Instagramie.