Prawnicy reprezentujący kierowców taksówek i samochodów wynajmowanych w Australii podali, że Uber będzie musiał zapłacić rekompensatę za straty wynikające z wkroczenia giganta na rynek w 2012 roku. Kwotę odszkodowania ustalono na 179 milionów dolarów.
Sprawą od 2019 roku zajmowała się kancelaria Maurice Blackburn Lawyers, która złożyła wówczas pozew zbiorowy. Uberowi zarzucono w nim, że działał nielegalnie w czterech z sześciu stanów w kraju – Wiktorii, Nowej Południowej Walii, Queensland i Australii Zachodniej. Wykorzystywano do tego pojazdy oraz kierowców, którzy nie posiadali odpowiednich licencji czy akredytacji. Wysokość rekompensaty jest piątą co do wysokości w historii Australii.
Zobacz również
– Spowodowało to utratę dochodów upoważnionych kierowców i operatorów taksówek oraz operatorów wynajmujących samochody. Spowodowało to również spadek wartości licencji na taksówkę – powiedziała Elizabeth O’Shea, główna prawniczka ds. pozwów zbiorowych w Maurice Blackburn.
Kancelaria skomentowała, że „jest dumna z tego, że tysiące ludzi im zaufało oraz, że udało im się osiągnąć taki wynik i pociągnąć Ubera do odpowiedzialności”.
Uber potwierdził, że udało mu się osiągnąć porozumienie, jednak w oświadczeniu nie skomentowano szczegółów dotyczących ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. Dodano jednak, że w chwili pojawienia się marki na rynku australijskim w żadnym miejscu na świecie nie istniały przepisy dotyczące wspólnych przejazdów.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
– Dziś jest inaczej i Uber podlega teraz regulacjom we wszystkich stanach i terytoriach Australii, a rządy uznają nas za ważną część krajowego koszyka transportowego – dodała firma.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS Komisja Europejska wszczyna formalne postępowanie przeciwko AliExpress na mocy aktu o usługach cyfrowych
Komisja Europejska wszczyna oficjalne postępowanie przeciwko chińskiej platformie zakupowej AliExpress. Chodzi o możliwe naruszenie zapisów o usługach cyfrowych.
PS2 Ponad 1,8 miliarda euro kary dla Apple od Komisji Europejskiej
Komisja Europejska nałożyła na Apple karę w wysokości ponad 1,8 miliarda euro za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki wśród użytkowników iPhone’a i iPada („użytkownicy iOS”) za pośrednictwem App Store.