fot. kmkm.waw.pl
W Światowy Dzień Świadomości i Akceptacji Autyzmu, 2 kwietnia, w specjalnym autobusie kursującym po linii „A” będzie można spotkać osoby ze spektrum autyzmu. Akcja będzie nie tylko okazją do rozmowy, zadania pytań i poznania nowych osób – podczas podróży zostaną wyświetlone także specjalne edukacyjne filmy. W ten sposób inicjatorzy akcji chcą zwiększać świadomość na temat autyzmu, a także budować akceptację w społeczeństwie.
Zobacz również
Wydarzenie będzie dodatkową atrakcją dla miłośników komunikacji. Pojazd kursujący linią „A” to autobus miejski marki Solaris z żółtą tablicą rejestracyjną – charakterystyczną dla zbytków. Wydarzenie zostało zainicjowane przez entuzjastów komunikacji miejskiej należących do Klubu Asów przy Fundacji Aleklasa. W obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości i Akceptacji Autyzmu włączył się Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy.
– To po prostu fajna okazja, by się poznać, porozmawiać i w miłym towarzystwie, pokonując piękną trasę ulicami Warszawy, świętować razem z osobami w spektrum autyzmu – powiedziała w rozmowie z tvn24.pl Izabela Hnidziuk-Machnica, dyrektorka zarządzająca Fundacji Aleklasa i mama 12-letniego Mateusza ze spektrum autyzmu.
Akcja zorganizowana we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego zyskała wsparcie Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, która kładzie nacisk na szkolenie kierowców w zakresie obsługi pasażerów z niepełnosprawnościami. Podczas podróży na linii „A” będzie wyświetlany m.in. edukacyjny film pt. „Nie oceniaj. Każdy ma swoje K2”, który powstał przy udziale IGKM.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
– Widziałem podobne trasy między innymi w Krakowie i od dawna o czymś takim marzyłem w Warszawie. Cieszę się, że chłopcy przyszli z tym pomysłem. Razem możemy zadbać nie tylko o świadomość kierowców, ale i pasażerów – mówi Marcin Żabicki z Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Edukacyjna trasa rozpocznie się na ulicy Marszałkowskiej – autobus ze specjalnymi oznaczeniami ruszy z przystanku Centrum 02 w kierunku placu Bankowego. Każdy pasażer będzie mógł wsiąść i wysiąść na każdym przystanku, a całkowita trasa została zaplanowana na 35 minut.
PS
Świadomość na temat spektrum autyzmu rośnie, a wsparcie dla osób z ASD wyrażają różne sieci handlowe, wprowadzając tzw. Ciche Godziny. Muzyka i komunikaty głosowe są wyciszane w salonach Empik, w sklepach sieci Lidl, IKEA, Stokrotka, ALDI czy też w sklepach Galerii Plaza.
PS 2
Portal auteentyzm.pl oraz profil na Instagramie o tej samej nazwie to projekt czterech uczennic szkoły w Nowym Tomyślu, który powstał w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”.