W związku ze światowym dniem FASD, który obchodzony będzie 9 września, Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przygotowało wojewódzką kampanię społeczną pod hasłem „Zapal czerwoną lampkę” na temat FASD (ang. fetal alcohol spectrum disorder), czyli Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu. Akcja skierowana jest do mieszkańców województwa łódzkiego, w tym m.in. do kobiet planujących ciążę lub będących już w ciąży oraz rodzin wychowujących dziecko dotknięte zespołem FASD.
Zobacz również
Celem kampanii jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa na temat zespołu chorobowego FASD, czyli spektrum zaburzeń, jakie mogą powstać u dziecka, kiedy jego matka pije alkohol będąc w ciąży. Realizacja kampanii przyczyni się ponadto m.in. do: podniesienia świadomości społecznej na temat czynników mających wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w okresie prenatalnym i postnatalnym, przełamania stereotypów związanych ze spożywaniem alkoholu w ciąży, zwiększenia dostępności pomocy dla dzieci z FASD.
Akcję wspierają autorzy blogów parentingowych, takich jak Podziarany tata czy Mam Wątpliwość, którzy wystąpili w spocie przygotowanym w ramach kampanii.
Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie fasd.rcpslodz.pl.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
PS FBB Canada: Tylko nie „sorry”
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Kanadyjska agencja FBB Canada przygotowała kampanię Tylko nie „sorry”, która edukować ma ludzi w zakresie sposobów reagowania na osoby z Zespołem Downa. Z drugiej strony chodzi o to, by społeczeństwo przyjmowało każde dziecko z radością, a nie przepraszającym żalem.
PS2 The Reasons
Wartą uwagi kampanię społeczną przygotowała fundacja Tobacoo Free Florida, w której zwraca uwagę na powszechny problem nałogu tytoniowego. W krótkich filmach dokumentalnych przedstawione jest odświeżające, pełne szacunku podejście, zachęcające palaczy do rzucenia nałogu.
PS3 Jeśli to słyszysz. Jeśli to mówisz
Pod koniec zeszłego roku głośno było o pierwszej kampanii społecznej w Polsce, która dotyczyła zjawiska przemocy domowej wobec społeczności LGBT.