W Warszawie pojawił się przystanek z roślinnym, przyjaznym dla ptaków dachem

W Warszawie pojawił się przystanek z roślinnym, przyjaznym dla ptaków dachem
„Zielony” przystanek w Warszawie to nowa inicjatywa spółki AMS. Wiata pokryta roślinnością nie tylko przyczynia się do oczyszczania powietrza w mieście, ale również jest przyjazna dla ptaków, bowiem posiada specjalne oznaczenia, zabezpieczające je przed kolizjami z szybami wiaty.
O autorze
1 min czytania 2020-07-31

Eko wiaty to nowość w ofercie spółki AMS, udostępniona w sierpniu br. Ich powstanie ma na celu zwiększenie liczby zielonych miejsc, które są niezbędne w procesie oczyszczania powietrza w miastach. 

Dach każdej eko wiaty to 9 m2 zieleni w mieście, które pozwala na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20% w otoczeniu wiaty, absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniża temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C. Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo – dzięki długiemu okresowi kwitnienia – są przyjazne m.in. dla pszczół.

Co więcej, przystanek posiada specjalne oznaczenia, które zabezpieczają ptaki przed kolizjami z szybami wiaty.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Przystanek na warszawskim Żoliborzu powstał we współpracy z marką ŠKODA.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Podobne eko wiaty – również z inicjatywy AMS – pojawiły się niedawno w Poznaniu. W Krakowie natomiast roślinne przsytanki obecne są już od 2018 roku. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS

W ubiegłym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku pojawiły się dwa zielone przystanki autobusowe, które wprowadzają zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu.

PS2

W dwóch lokalizacjach w Gdańsku – przy ulicy Grobla IV i Za Murami – pojawiło się kilkanaście skrzyń z wieloma kompozycjami ziół, takich jak m.in. bazylia kulinarna, lubczyk czy koper. Inicjatywa jest częścią projektu edukacyjnego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.