Pozostałe podsumowania roku 2019 przeczytasz tu >
Zobacz również
O roku 2019 dla marki Gazeta.pl opowiada Michał Rutkowski, dyrektor marketingu Gazeta.pl
Największy sukces marki Gazeta.pl w 2019 roku
Zasięgowo najważniejszym sukcesem dla Gazeta.pl był największy na rynku portali wzrost liczby użytkowników strony głównej, którego efektem był nasz awans na podium – we wrześniu 2019 r. Gazeta.pl była trzecią największą stroną główną pod względem liczby użytkowników.
Efektywnościowo najbardziej cieszą nas wzrosty serwisu Plotek.pl i jego zakończony sukcesem pościg za Pudelkiem. Plotek.pl kilkukrotnie w ciągu tego roku zdobywał pozycję numer jeden w kategorii Show biznes, a jego działania zostały nagrodzone srebrną statuetką Effie w kategorii Marketing & Business Solutions.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wizerunkowo zdecydowanie największym sukcesem był projekt Ostatni „Twój Weekend”. Akcja zakupu i zamknięcia „Twojego Weekendu” przeprowadzona wspólnie z BNP Paribas, Mastercard i agencją VMLY&R Poland to najczęściej nagradzana kampania w historii polskiej reklamy, pierwszy w historii polski zdobywca Grand Prix i nagrody Titanium w Cannes, laureat Grand Prix Golden Drum, Grand Prix Gerety Awards i innych.
Najtrudniejsze wyzwanie dla marki Gazeta.pl w 2019 roku
Podobnie jak dla większości biznesów internetowych, opierających swój model biznesowy na zyskach z reklamy – duopol Facebooka i Google’a, które pożerają cały wzrost wydatków na reklamę w internecie.
3 najciekawsze akcje w 2019 roku
Nie sposób nie wymienić tu oczywiście akcji Ostatni „Twój Weekend”. Wraz z partnerami kupiliśmy kultowy tytuł erotyczny po to, żeby go spektakularnie zamknąć, a wcześniej wydać jego ostatni numer poświęcony równouprawnieniu, będący totalnym zaprzeczeniem tego, czym ten magazyn był wcześniej.
Jestem też dumny ze wszystkich działań proekologicznych, które co prawda nie zdobywają nagród, ale za to uczyniły z Gazeta.pl najbardziej zielony portal w Polsce. Warto wymienić choćby cotygodniowy cykl redakcyjny „Piątki dla klimatu”, współpracę strategiczną z Greenpeace i kolejna edycję akcji „Adoptuj pszczołę”, wydzielenie tematyki ekologicznej w ramach specjalnej sekcji Środowisko na stronie głównej Gazeta.pl oraz wakacyjną społeczną akcję redakcyjno-marketingową „Plaża bez peta”.
Akcja z najmocniej zaskakującymi efektami
Na pewno nie spodziewaliśmy się, że tematyka ekologiczna może tak angażować użytkowników. Z wielu względów ten rok jest pod tym względem przełomowy, co bardzo nas cieszy.
Zaskoczeniem bez wątpienia były też pierwsze w historii polskiej reklamy nagrody Grand Prix i Titanium w Cannes dla Ostatniego „Twojego Weekendu” – wiedzieliśmy, że to wyjątkowy projekt, o takich wyróżnieniach tylko marzyliśmy.
Najbardziej obiecujące trendy marketingowe
Brand activism, czyli społeczne zaangażowanie marki. Wierzę, że Gazeta.pl już dziś jest najbardziej zaangażowanym medium w Polsce.
Ocena obecnej kondycji branży marketingowej w Polsce
Wiele w tym roku sobie i światu udowodniliśmy. Polskie kampanie są doceniane na świecie. Ostatni „Twój Weekend” i „Niezniszczalna tęcza” święciły triumfy na międzynarodowych festiwalach w Cannes i Portorož. Na tym ostatnim polski oddział VMLY&R został też agencją roku w kategorii Track Good. Bank BNP Paribas Polska jest jednym z najodważniejszych marketerów na świecie. Wymyślona w Polsce nowa kategoria nagród Effie – Marketing & Business Solutions, w której nasz Plotek.pl zdobył srebro, została włączona do Effie Europe. W jury Effie Europe jest aż czworo Polaków. Jest naprawdę dobrze.
3 najważniejsze cele i plany na 2020 rok
Przede wszystkim zależy nam na produkcie, a głównym i najważniejszym jest strona główna Gazeta.pl. Liczę na to, że w przyszłym roku uda się ustabilizować jej pozycję w badaniu Gemius/PBI i już bez wahania będziemy mogli powiedzieć, że Gazeta.pl to trzecia największa strona główna w polskim internecie.
W 2020 roku będziemy też starali się utrzymać i rozwinąć pozycję najbardziej zaangażowanego medium w Polsce, a także nauczyć się skutecznie i trwale przekładać sukcesy B2C na dotarcie do klientów B2B.