Marcin Morawski (Dell EMC): Na współpracy ze światem gamingu i e-sportu może zyskać każdy, kto przygotuje dobrze sprofilowaną kampanię reklamową

Marcin Morawski (Dell EMC): Na współpracy ze światem gamingu i e-sportu może zyskać każdy, kto przygotuje dobrze sprofilowaną kampanię reklamową

O współpracy marek z gamerami, sponsoringu e-sportu, a także o graczach jako grupie docelowej rozmawiamy z Marcinem Morawskim, Country Marketing Managerem Dell EMC w Polsce, jednym z prelegentów Forum Innovation 2017.

Jakie korzyści daje marce współpraca z gamerami oraz sponsoring e-sportu?

Według najnowszych danych agencji badawczej Newzoo, na całym świecie jest ponad dwa miliardy graczy, którzy w ubiegłym roku na same gry wydali prawie 100 miliardów dolarów. Jeśli chodzi o samych fanów e-sportu, to na całym świecie do końca 2017 roku będzie ich prawie 400 milionów (dla porównania siatkówka ma ich 900 milionów). To ogromna grupa, świadomych konsumentów, gotowych na profesjonalne rozwiązania wydać zdecydowanie więcej niż przeciętny klient.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Już samo dotarcie ze swoim produktem do tej grupy zwiększa świadomość marki oraz pozycjonuje ją jako firmę z segmentu rozwiązań premium. Współpraca z twórcami YouTube czy Twitch, których widownia jest liczona w milionach osób, to bezpośrednie dotarcie do licznej grupy potencjalnych klientów, którzy utożsamiają się z twórcami i chcą korzystać z produktów, których używają ich idole – często profesjonalni gracze.

Marki, z jakich branż mogą zyskać na współpracy z gamerami oraz na sponsoringu e-sportu? Najwięcej zyskuje branża IT, czy pozostałe również mogą uzyskać podobne korzyści, efekty?

Na współpracy powiązanej ze światem e-sportu mogą zyskać marki z różnych branż, czego są przykładem ostatnie działania takich brandów jak: Gillette, Play, Sprite czy New Balance. Wszystkie wymienione wyżej marki były w tym roku zarówno bezpośrednimi, jak i pośrednimi uczestnikami czy nawet sponsorami tegorocznych finałów jednych z największych rozgrywek e-sportowych w Europie - Intel Extreme Masters 2017 w Katowicach. Oznacza to, że na współpracy ze światem gamingu i e-sportu może zyskać każdy, kto przygotuje dobrze sprofilowaną kampanię reklamową.

Kim obecnie jest gracz, jaki jest jego profil? Co w nim jest wyjątkowego, jako w grupie docelowej dla marek? Czym się charakteryzuje?

Gracz to jeden z najbardziej zdecydowanych i świadomych konsumentów. W przypadku gracza wydanie nawet kilku tysięcy rokrocznie na wymianę poszczególnych komponentów nie powinno już budzić większego zaskoczenia. Ma na to wpływ m.in. fakt, że jedną z największych z dwóch największych grup graczy, tworzą zarabiające powyżej średniej krajowej osoby w wieku od 26 do 34 lat.

Na jakie działania w zakresie e-sportu przeznaczane są budżety?

Gracze to jedna z najbardziej wymagających grup konsumentów. Firmy, które chcą do nich dotrzeć, muszą przede wszystkim zadbać o sam wizerunek marki, jaki brandu dostarczającego rozwiązania stworzone z myślą o profesjonalnych użytkownikach, nielubiących kompromisów. Jako firma Alienware, do konstrukcji naszych urządzeń wykorzystujemy najlepsze, dostępne na rynku komponenty. W przypadku gracza jakość każdego, nawet najdrobniejszego elementu ma znaczenie.

Samą świadomość marki i produktów budujemy za pomocą pojawiania się w charakterze sponsora lub partnera na różnych wydarzeniach, takich jak: Intel Extreme Masters czy Poznań Game Arena. Do tego dochodzą rozbudowane kampanie kontent marketingowe z influencerami, kojarzonymi z rynkiem e-sportu. Firmy o większych budżetach nie tylko wspierają także zespoły e-sportowe, ale także organizują własne rozgrywki z pulami nagród liczonymi w dziesiątkach tysięcy złotych.

 

O rozmówcy:

Marcin Morawski
Country Marketing Manager, Dell EMC w Polsce
Prelegent Forum Innovation 2017

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij