Autobus SOS: Posiłki, odzież i nocleg dla osób bezdomnych w Gdańsku

Autobus SOS: Posiłki, odzież i nocleg dla osób bezdomnych w Gdańsku

W Gdańsku jeździ tzw. „Autobus SOS”, który pomaga osobom bezdomnym. W ramach akcji osoby potrzebujące otrzymują ciepłą odzież i posiłki, pomoc medyczną i dowóz do noclegowni przy ulicy Mostowej w Gdańsku.

Pamiętacie bezpłatny autobus dla osób bezdomnych, który wyjechał na ulice Warszawy w listopadzie 2018 roku? Podobną inicjatywę wprowadził Gdańsk.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W „Autobusie SOS” w godzinach od ok. 20:20 do 24:00 pomocy potrzebującym udzielają: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Pomoc obejmuje m.in. wydanie ciepłej, treściwej zupy, przeprowadzenie drobnych zabiegów medycznych i higienicznych, poradnictwo, wskazanie miejsc noclegowych w placówkach dla osób bezdomnych w mieście.

– W styczniu w Gdańsku wydano potrzebującym ponad sześćset sztuk odzieży, w tym kurtki, szale, czapki, swetry i spodnie. Rozdysponowano kilka tysięcy porcji treściwej zupy. Z tego mobilnego wsparcia korzysta codziennie średnio już około 70 osób. Każdego dnia autobus dowozi także trzy, cztery osoby do noclegowni przy ulicy Mostowej, gdzie mają zapewnioną kompleksową pomoc – mówi Sylwia Ressel rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Autobus zatrzymuje się w czterech miejscach w Gdańsku: na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu, w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” i obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A w Gdańsku. Postoje trwają około 30 minut. Środki na działanie „mobilnej pomocy SOS” zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie MOPR zadanie wykonuje w tym roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”.

– W placówkach dla osób w kryzysie bezdomności na terenie miasta jest jeszcze ponad 50 miejsc wolnych. Nadal prosimy gdańszczanki i gdańszczan o uważność i sygnały o ludziach potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych – dodaje Sylwia Ressel.

zdjęcia: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

PS

Fundacja Daj Herbatę i restauracja Kuchnia za Ścianą stworzyły niezwykłą akcję społeczną – za niewielką opłatę każdy z nas może podarować osobom potrzebującym kupon na ciepły posiłek w te mroźne dni.

PS2

Salon WoshWosh również stworzył akcję, której celem była pomoc bezdomnym. Zachęcał do oddawania nienoszonych już butów, które po odświeżeniu zostały przekazane osobom potrzebującym. Z kolei tutaj możecie zobaczyć, jak akcja wyglądała #OdKulis.

PS3

W Sztokholmie pojawiły się 53 billboardy, które wskazują bezdomnym drogę do najbliższych schronisk w momencie, gdy temperatura sięgnie do minus siedmiu stopni.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij