Operacja Czysta Rzeka – rusza 2. edycja akcji sprzątania rzek i okolic

Operacja Czysta Rzeka – rusza 2. edycja akcji sprzątania rzek i okolic

22 lutego br. koncertem w Lublinie zostanie zainaugurowana II edycja Operacji Czysta Rzeka. Ta największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek obejmie zasięgiem całą Polskę.

Operacja Czysta Rzeka to skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Druga edycja akcji zostanie zainaugurowana już 22 lutego br. podczas koncertu Jacka Kleyffa z Orkiestrą na Zdrowie. Będzie to zarówno wydarzenie muzyczne, jak i spotkanie przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji.

Podczas wydarzenia odbędzie się także zbiórka na rzecz Banku Kontenerów – jest to nowy element Operacji Rzeka przewidziany na wypadek trudności z odbiorem śmieci w miejscach, gdzie zostaną zorganizowane akcje sprzątania.

– Głównym założeniem akcji jest to, żeby już na etapie tworzenia własnych sztabów ich koordynatorzy prowadzili rozmowy z lokalnymi samorządami i/lub operatorami w sprawie odebrania śmieci na swoim terenie. Jeśli jednak z jakichś powodów okaże się to niemożliwe, to dzięki Bankowi Kontenerów z zebranych środków pokryjemy koszt zagospodarowania tych śmieci. To takie zabezpieczenie logistyczne sprawnego przebiegu akcji, powstałe na bazie ubiegłorocznego doświadczenia – wyjaśnia Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Krainy Bugu”, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Rejestracja sztabów i wolontariuszy rozpoczyna się 22 lutego i potrwa do 23 kwietnia. Wszystkie sztaby zostaną zaopatrzone w sprzęt niezbędny do sprzątania oraz worki do selektywnej zbiórki. Otrzymają także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania.

W terminie od 1 marca do 30 kwietnia br. będą organizowane lokalne akcje, natomiast na 18 kwietnia zaplanowano wielkie sprzątanie w całej Polsce.

Więcej informacji znajduje się na facebookowym profilu akcji lub na stronie

PS

Operacja Czysta Rzeka jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji #trashchallenge, którą w Polsce nagłośnił portal Wirtualna Polska – pod hasłem #trashchallengeMEDIA zaangażował do działania redakcje dziennikarzy w całym kraju. Wyzwania podjął się również salon WoshWosh, który to który 27 marca 2019 roku sprzątał park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim powiślu. Natomiast 5 kwietnia ubiegłego roku drużyna Grupy Me & My Friends wspólnymi siłami posprzątała okolice mostu Szczytnickiego we Wrocławiu. Tym samym firma rzuciła wyzwanie agencjom z całego kraju, dając początek inicjatywie #agencyjnytrashchallenge.

PS2

W ubiegłym roku IKEA zaprezentowała dwie repliki swoich zabawkowych łódek kąpielowych Smakryp, które zostaną wykorzystane do oczyszczania śmieci z londyńskich dróg wodnych w nadchodzących tygodniach.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij