„Przeminęło z wiatrem” usunięte z platformy HBO Max. Chodzi o rasistowskie treści

„Przeminęło z wiatrem” usunięte z platformy HBO Max. Chodzi o rasistowskie treści

Przedstawiciele HBO Max poinformowali o usunięciu z platformy kultowego już filmu „Przeminęło z wiatrem”. Tłumaczyli to faktem, że produkcja zawiera rasistowskie treści, a także uprzedzenia etniczne.

„Przeminęło z wiatrem” to film z 1939 roku, którego fabuła osadzona jest podczas wojny secesyjnej i ukazuje losy Scarlett O’Hary – bogatej córki plantatora bawełny – w czasie tego burzliwego okresu. W produkcji istotną rolę odgrywa także postać czarnoskórego niewolnika – w obrazie bowiem przedstawiony jest on jako osoba zadowolona ze swojego losu i lojalna wobec swoich właścicieli. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

To właśnie spowodowało, że kierownictwo HBO Max postanowiło tymczasowo usunąć „Przeminęło z wiatrem”. Tymczasowo, bowiem docelowo film ma ponownie pojawić się w serwisie streamingowym, lecz z dodatkowym materiałem wyjaśniającym historyczny kontekst produkcji.

Decyzja HBO Max jest odpowiedzią na list otwarty reżysera Johna Ridleya, który został opublikowany w „Los Angeles Times”. Zdobywca Oscara za scenariusz do filmu „Zniewolony. 12 Years a Slave” w piśmie zwrócił uwagę na to, że produkcja z 1939 roku „utrwala bolesne stereotypy dotyczące czarnoskórych ludzi” i przedstawia fałszywy obraz niewolnictwa. 

Cała ta sytuacja jest związana z działalnością ruchu Black Lives Matter, który od kilkunastu dni organizuje w Stanach Zjednoczonych protesty przeciwko rasizmowi – są one echem niedawnej śmierci czarnoskórego George'a Floyda, który został uduszony przez policjanta. 

PS

Marka Reebok poinformowała o zerwaniu wieloletniego kontraktu z firmą CrossFit tuż po tym, jak jej prezes – Greg Glassman – opublikował na Twitterze wpis, w którym w rasistowski sposób nawiązał do głośnej śmierci George'a Floyda.

PS2

W związku z licznymi protestami w Stanach Zjednoczonych, które wybuchły tuż po tym, gdy czarnoskóry George Floyd zmarł w trakcie policyjnej interwencji, marka Lego postanowiła wstrzymać reklamy zestawów zabawek z postaciami funkcjonariuszy policji.

PS3

Słynny brytyjski artysta znowu nie pozostał obojętny na problem, o którym mówi cały świat i postanowił skomentować go w charakterystyczny dla siebie sposób. Jednocześnie za pomocą swojej nowej pracy Banksy wyraził poparcie dla ruchu Black Lives Matter.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij