Francuska ulica Champs-Élysées zostanie przerobiona na miejski ogród

Zmienimy Świat

dołącz do akcji

Francuska ulica Champs-Élysées zostanie przerobiona na miejski ogród

Władze Paryża ogłosiły właśnie, że już wkrótce największa ulica miasta – czyli Champs-Élysées – zostanie przekształcona w pełen roślinności, miejski ogród.

Pierwsze plany zazielenienia Champs-Élysées pojawiły się już w 2018 roku, lecz do tej pory nic się w tym kierunku nie zadziało. Kilka dni temu jednak burmistrz Paryża Anne Hidalgo zdradziła, że jeszcze przed zaplanowanymi na 2024 rok Igrzyskami Olimpijskimi największa ulica europejskiego miasta stanie się bardziej „zielona”.

W planach jest bowiem przekształcenie mierzącego 2 km odcinka w pełen roślinności, miejski ogród. Tym samym, ruch drogowy zostanie ograniczony o połowę, natomiast sama droga zostanie przekształcona w chodnik. Ponadto, na Champs-Élysées pojawi się znacznie więcej drzew, które utworzą swego rodzaju tunel, wpływający na poprawę jakości powietrza w centrum miasta. 

Za przekształcenie największej ulicy Paryża odpowiedzialny będzie architekt Philippe Chiambaretta oraz pracownicy jego agencji PCA-STREAM. Projektanci zaprezentowali już pierwsze plany zazielenienia Champs-Élysées, które na pierwszy rzut oka wyglądają naprawdę imponująco. 

PS

W sierpniu 2020 roku w warszawskiej dzielnicy Wilanów pojawiła się nowa, proekologiczna inicjatywa – Wege Park. Jest to swego rodzaju miejski skwer, w którym będą rosły różnorodne warzywa, zioła oraz drzewa owocowe.

PS2

W dwóch lokalizacjach w Gdańsku – przy ulicy Grobla IV i Za Murami – pojawiło się kilkanaście skrzyń z wieloma kompozycjami ziół, takich jak m.in. bazylia kulinarna, lubczyk czy koper. Inicjatywa jest częścią projektu edukacyjnego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

PS3

Organizacja Porozumienie dla Pragi zainicjowała świetną, prośrodowiskową akcję pod hasłem #ZaadoptujDonicę”. W jej ramach mieszkańcy Warszawy dają drugie życie opuszczonym, miejskim donicom.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij