Fiński magazyn stworzył czcionkę, która „topnieje” – ma to zwrócić uwagę na zmiany klimatu

Fiński magazyn stworzył czcionkę, która „topnieje” – ma to zwrócić uwagę na zmiany klimatu

Fiński magazyn Helsingin Sanomat zainicjował niekonwencjonalną akcję, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zmiany klimatu. W ramach inicjatywy projektanci gazety stworzyli czcionkę, która „topnieje”.

Kierownictwo magazynu Helsingin Sanomat postanowiło w dobitny sposób zobrazować czytelnikom problem zmian klimatycznych. W ramach swojej nowej inicjatywy projektanci gazety stworzyli bowiem nietypową, znikającą czcionkę, która ma za zadanie odzwierciedlać topnienie pokrywy lodowej na ziemi.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Podstawą kroju czcionki są dane National Snow and Ice Data Center zebrane w latach od 1979 do 2019 roku, które ukazują topnienie lodowców w tym okresie. Natomiast na podstawie prognoz Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu magazyn Helsingin Sanomat postanowił zobrazować, jak będzie maleć powierzchnia lodu do 2050 roku. W ten sposób, czcionka wraz z kolejnym akapitem, staje się coraz cieńsza i sprawia wrażenie jakby „topniała”.

Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, czcionka ma za zadanie uzmysłowić społeczeństwu, jak poważnym problemem naszych obecnych czasów jest globalne ocieplenie. Jak bowiem pokazują dane, w 2050 roku powierzchnia lodu arktycznego będzie stanowiła zaledwie 30% powierzchni lodowców z 1979 roku.

Czcionkę można pobrać bezpłatnie na tej stronie.

PS

W kilku miastach stanu Floryda w USA pojawiła się seria wykonanych z wosku rzeźb, które pod wpływem słońca rozpuszczały się – w ten sposób proekologiczne organizacje zwracają uwagę na problem globalnego ocieplenia.

PS2

4 stopnie to z pozoru tak niewiele, a jednak tak dużo. IKEA w eksperymencie przeprowadzonym w jednym ze swoich sklepów pokazuje, jak uciążliwe mogą być zmiany klimatu, jeśli nie podejmiemy żadnych działań zapobiegawczych.

PS3

1,5 stopnia Celsjusza to z pozoru tak niewiele – lecz nowa akcja organizacji WWF i madryckiego muzeum Prado dobitnie pokazuje, jak błędne jest to stwierdzenie. W jej ramach zmodyfikowano słynne dzieła sztuki, by pokazać możliwe skutki ocieplenia klimatu.

PS4

Masowe wymieranie zwierząt to już nie jest fikcja, a przykra codzienna rzeczywistość. Aby pokazać skalę tego problemu, pewien użytkownik portalu Reddit rozpikselował zdjęcia wybranych zwierząt. Im bardziej niewyraźne zdjęcie – tym mniej żyjących osobników danego gatunku pozostało jeszcze na świecie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij