fot. news.airbnb.com
Sześć miesięcy temu świat obiegła informacja o dramatycznej sytuacji Afgańczyków, którzy masowo usiłowali wydostać się z kraju, nad którym kontrolę przejęli talibowie. Na tę sytuację odpowiedział serwis internetowy umożliwiający wynajem lokali od osób prywatnych. Airbnb zobowiązało się wówczas do zapewnienia uchodźcom bezpłatnego lub tańszego zakwaterowania.
Zobacz również
Firma poinformowała właśnie o osiągnięciu swojego celu, zapewniając jednocześnie, że praca na rzecz wspierania uchodźców i innych przesiedleńców na całym świecie będzie kontynuowana.
Kiedy rozpoczęliśmy starania o zapewnienie mieszkań afgańskim uchodźcom, poprosiliśmy naszą społeczność o otwarcie domów lub przekazanie darowizny na zaspokojenie tej krytycznej potrzeby. Dzięki hojności naszych gospodarzy i darczyńców na Airbnb.org oraz zaangażowaniu naszych partnerów non-profit pomagających w prowadzeniu tej ważnej pracy, udało nam się przekroczyć nasz pierwotny cel – mówi Brian Chesky, CEO i współzałożyciel Airbnb.
Airbnb nie kryje zaskoczenia tym, jak wiele darczyńców i gospodarzy zaoferowało swoją pomoc. Firma twierdzi, że – oprócz mieszkań dla 20 tys. osób – udało się znaleźć dodatkowo prawie 1300 nowych zakwaterowań dla afgańskich przybyszów.
#PolecajkiNM cz. 28: Kreatywność w biznesie, różne twarze polskiego gracza, historia firmy Atlas
Pomoc została sfinansowana ze składek na Airbnb.org, a także dzięki hojności Briana Chesky’ego – dyrektora generalnego i współzałożyciela serwisu oraz Joe Gebbia – współzałożyciela i prezesa Airbnb.org. Swój niemały wkład wnieśli także darczyńcy na rzecz Airbnb.org. Serwis podkreśla, że cel został osiągnięty dzięki współpracy z rządem USA i wieloma amerykańskimi agencjami przesiedleńczymi.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jedną z obietnic Airbnb było „szybkie dostosowanie się do zmieniającej się sytuacji i zapewnienie wsparcia w razie potrzeby”. Po osiągnięciu pierwotnego celu firma zapowiada, że tymczasowe zakwaterowanie znajdzie kolejne 20 tys. Afgańczyków, a także inni przybysze, w tym z Ameryki Środkowej.
Wraz z szybko eskalacją kryzysu w Afganistanie, Międzynarodowy Komitet Ratunkowy odpowiada na potrzeby Afgańczyków szukających schronienia w nowych społecznościach w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Miliony Afgańczyków nadal potrzebują naszego wsparcia i mamy nadzieję, że zaangażowanie Airbnb zainspiruje innych do pomocy – powiedział David Miliband, prezes i dyrektor generalny Międzynarodowego Komitetu Ratownictwa.
PS
O marca ruszą płatne staże dla uchodźców i uchodźczyń w jednym z warszawskich sklepów IKEA. Projekt powstał dzięki współpracy sieci z Fundacją Ocalenie.