Facebook zmienia nazwę na Meta i przedstawia plany na przyszłość

Facebook zmienia nazwę na Meta i przedstawia plany na przyszłość
Tak jak zapowiadano, tak się stało. Firma Marka Zuckerberga oficjalnie zmieniła swoją nazwę. Nowa ma lepiej oddawać zakres działania firmy, a także odwołuje się do Metaverse, które dopiero jest w planach firmy.
O autorze
1 min czytania 2021-10-29

28 października tego roku, podczas targów i dorocznej konferencji Connect, dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg przedstawił nową nazwę swojej firmy, którą prowadzi od 2004 roku. Nazwa „Meta” nie będzie się odnosić do konkretnej platformy społecznościowej (czyli Facebook, Messenger, Instagram czy Whatsapp), ale do całej firmy, która stoi za wszystkimi wymienionymi portalami.

Dlaczego w ogóle zdecydowaną się na tę zmianę? Dotychczasowa nazwa „Facebook” nie odpowiadała już zakresowi działań całej firmy, a także nowym projektom, którym w ostatnim czasie się podejmowała. Nowa nazwa i nowa platforma Meta mają połączyć ze sobą wszystkie portale i technologie, a także otwiera furtkę przed kolejnymi działaniami. Konkretnie chodzi o zapowiedzi utworzenia metaversum, czyli świata, który łączy w sobie sferę online i offline, a użytkownicy mogą pojawić się w nim dzięki technologii VR i AR. Co ciekawe, sam Zuckerberg przyznał, że aktualnie to nie rozwój Facebooka staje się głównym celem całego przedsiębiorstwa, ale tworzenie Metaverse.

Czym jest Metaverse? Według Zuckerberga będzie to zupełnie „nowa generacja internetu”. Podczas konferencji zaprezentowano narzędzia oraz rozwiązania, które pomogą w wykreowaniu nowej, fascynującej wirtualnej przestrzeni. Wierząc zapowiedziom twórcy Metaverse, już wkrótce w wirtualnej przestrzeni będziemy mogli spotykać się z innymi ludźmi i wykonywać czynności, które znamy niekoniecznie z gier i świata internetu, ale z rzeczywistości, czyli np. chodzić na koncerty. Można zatem uznać, że zapowiadane Metaverse będzie hybrydą internetowych i realnych doświadczeń społecznych, gdyż będziemy dzielić się z innymi wspólnym doświadczeniem w sieci, ale też będzie miało to przełożenie na świat realny.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Kiedy powstanie Metaverse od Zuckerberga? Podobno technologia cały czas jest budowana w oparciu o platformę Horizon, która umożliwia stworzenie własnego wirtualnego domu, wirtualnego świata i wirtualnego miejsca pracy i wykorzystuje możliwości gogli VR Oculus Quest. Do świata Metaverse wejdzie wkrótce również branża gier (m.in. Epic Games czy Rockstar), która również pracuje nad swoimi narzędziami umożliwiającymi naukę poprzez wirtualną rzeczywistość.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Czy nowa nazwa to sposób na wyjście z postępującego kryzysu wizerunkowego? Jakiś czas temu o Facebooku było głośno z zupełnie innych powodów. Facebook ma bowiem zapłacić karę za dyskryminowanie Amerykanów na rzecz zagranicznych pracowników. 

PS 2

Facebook ogłasza plan stworzenia 10 000 nowych miejsc pracy dla specjalistów w Unii Europejskiej. Inwestycja jest związana z planami firmy dotyczącymi budowy metaverse.