Jak social media zadbają o twoje zdrowie?

Jak social media zadbają o twoje zdrowie?
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt z nas nie pomyślałby, że social media tak zawładną naszym życiem. Wejdą w wiele jego sfer - teraz każde przedsiębiorstwo, instytucja czy też zwykły człowiek może docierać ze swoim przekazem do wielu osób w krótkim czasie.
O autorze
3 min czytania 2017-10-09

Zdobywanie informacji trwa zaledwie kilka – kilkanaście minut. W tym artykule znajdziecie wskazówki, jak social media mogą zadbać o Wasze zdrowie. Za oknem już typowo jesienna szaruga, warto więc przeczytać, by być zdrowym jak rydz, ryba, a może koń…

Według badań amerykańskiej agencji Mediakix, korzystającej z danych comScore, człowiek przeciętnie poświęca na media społecznościowe ponad pięć lat swojego życia. Co więcej, określono szczegółowo, ile czasu zajmują nam każdego dnia. Facebook – 35 minut, Instagram – 15 minut. Do tego trzeba dodać 40 minut na YouTube, 25 minut na Snapchacie oraz minutę na Twitterze. Wniosek jest jeden – social media w tym rankingu są coraz bliżej klasycznej telewizji, która do tej pory wiodła prym w zabieraniu nam jakże cennego czasu.

Napór informacji, jakie nas atakują z każdej strony, może być przytłaczający, dlatego tak ważne jest, aby wybierać tylko te, które są wartościowe. Badania pokazują, że do człowieka dociera około 100 tysięcy słów dziennie, więc wyobraźmy sobie, jakie to obciążenie dla naszego mózgu, i jak niewiele z tego pamiętamy. Co zrobić z wszechogarniającym dobrodziejstwem informacji, które może nam jednak zaszkodzić? Przede wszystkim należy uważnie dobierać treści. Umiejętnie robią to już osoby, którym nieobca jest profilaktyka, zdrowe odżywianie czy sport. Social media kształtują ich myślenie i postawy. Dzięki obserwowaniu konkretnych profili mogą lepiej dbać o siebie. W jaki sposób to czynią?

Socialowa rewolucja dotycząca zdrowego odżywiania i bycia fit dokonała się w Polsce przede wszystkim dzięki dwóm kobietom: Ewie Chodakowskiej i Annie Lewandowskiej. Pierwsza jest trenerką fitness, druga to była zawodniczka karate i trenerka fitness, prywatnie żona kapitana reprezentacji Polski – Roberta Lewandowskiego. Obie prowadzą swoje blogi, mają konta na Instagramie. Ich codzienne poczynania tylko na tym kanale śledzi odpowiednio 1,2 i 1,4 miliona osób, a na Facebooku kolejne 2 i 1,4 miliona zainteresowanych. Łącznie, jak pokazuje narzędzie Unamo, swoimi wpisami generują miesięcznie prawie 120 tysięcy wzmianek na temat naszych sił witalnych oraz formy, a w skali roku jest to aż 1,5 miliona, z czego ponad 900 tys. przypisać należy wyłącznie Chodakowskiej i jej fanom. Obie panie postawiły na prosty przepis na sukces dla siebie i swoich odbiorców: połączenie zdrowej diety oraz zaproponowanych przez nich ćwiczeń. Efekty? Zdumiewające. Zaangażowanie i prawdziwa moda na bycie fit sprawiła, że dzięki wykorzystaniu social mediów zobaczyliśmy niesamowite metamorfozy kobiet, które stosując się do porad obu Pań, stanowią najsilniejszą motywację dla kolejnych przedstawicielek swojej płci. Wpisy pokazujące ich przemianę i odrodzenie spotykają się z dziesiątkami tysięcy polubień oraz setkami komentarzy, a stwierdzenia: „ćwiczę z Chodakowską”, „ćwiczę z Lewandowską” stały się stałym punktem kobiecych spotkań.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Wiele osób narzeka jednak na brak czasu na ćwiczenia lub po prostu nie lubi tego robić. Co wtedy? Z pomocą przychodzą blogerzy kulinarni, bo przecież zdrowe jedzenie to podstawa dobrego samopoczucia i dobrych wyników badań. Wasz organizm nie toleruje glutenu lub jesteście wegetarianami? Nic trudnego, z pomocą przychodzą blogi, m.in. Zielenina i Vegan nerd, które można znaleźć także na Facebooku. Śledzi je łącznie ponad 70 tysięcy osób. Jeśli zaś tylko szukacie przepisów na zdrowe posiłki, to powinniście odwiedzić blogi Zdrowie na talerzu i Zdrowa kuchnia sowy – również na portalu założonym przez Marka Zuckerberga.

Im więcej informacji, tym większy dylemat: która dieta, które ćwiczenia, który wybór będzie najlepszy? Co wtedy? Zawsze możecie dołączyć do jednej z grup dyskusyjnych na Facebooku, gdzie swoimi spostrzeżeniami dzielą się inni użytkownicy. A tych jest sporo. Chcecie dowiedzieć się więcej o naturalnych sposobach dbania o zdrowie? Polecam Zioła i Leczenie Ziołami oraz Skuteczne terapie naturalne, prawie 250 tysięcy członków chętnie się z Wami podzieli swoimi uwagami. Potrzebujecie sprawdzonej diety, ćwiczeń, porady, dodatkowej motywacji i chcecie zobaczyć spektakularne metamorfozy? Z pomocą przychodzi grupa Bądź FIT i jej 77 tysięcy użytkowników i Motywujemy24.pl z 200 tysiącami. Jeśli zaś spędzacie większość czasu na opiece nad dzieckiem i uważacie, że ćwiczenia nie są dla Was, to dzięki FIT MAMUŚKI – SPORTSMAMA i prawie 50 tysiącom mam zrozumiecie, jak bardzo się mylicie.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

A czy social media pomogą Wam, kiedy będziecie musieli skorzystać z porady lekarza i nie będzie wiadomo, na którego się zdecydować? Oczywiście, prawie 150 tysięcy osób korzysta codziennie z porad zamieszczanych na profilu Znany lekarz na Facebooku oraz na blogu. Co więcej, wykorzystując możliwości, które daje Znany lekarz, można się bezpośrednio umówić na wizytę, a wcześniej przeczytać opinię o ponad 125 tysiącach lekarzy w Polsce. Jak myślicie, ile komentarzy znajdziecie na ich temat? Już odpowiadam – prawie 400 tysięcy. Swoje miejsce w social mediach znalazła także Grupa LUX MED, czyli największa sieć prywatnych poradni medycznych w Polsce, która oferuje konsultacje lekarzy specjalistów oraz badania diagnostyczne. Na swoim profilu na Facebooku (ponad 32 tysiące obserwujących) nie tylko przedstawia swoją ofertę, ale zwraca uwagę na dane przypadłości, sugerując ich rozwiązanie z wykorzystaniem konkretnych metod i specjalistów.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Obraz social mediów, przedstawiony powyżej, dobitnie pokazuje, że przy odpowiednim wykorzystaniu tychże, mamy szansę zadbać o zdrowie, być w dobrej formie i odpowiednio się żywić. Stąd już blisko do poprawy kondycji. Należy pamiętać jednak, że najwięcej zależy od nas samych. Spędzenie prawie dwóch godzin w ciągu dnia ze smartfonem w ręce nie sprawi, że poprawią się nasze wyniki badań, a sylwetka będzie szczuplejsza – dlatego nie zatrzymuję Was dłużej, idźcie poćwiczyć i przygotujcie coś zdrowego na ząb.