Kraków wprowadzi zakaz używania plastikowych jednorazówek

Kraków wprowadzi zakaz używania plastikowych jednorazówek
10 kwietnia Rada Miasta Krakowa przegłosowała uchwałę, której celem jest rezygnacja z plastikowych jednorazówek. Zgodnie z nią w instytucjach miejskich będzie obowiązywał zakaz plastiku, natomiast w UM pojawi się automat do zbierania plastikowych butelek.
O autorze
1 min czytania 2019-04-16

zdjęcie: facebook.com/aleksander.miszalski

Kraków jest kolejnym miastem, które postanowiło rozpocząć walkę z wszechobecnym plastikiem. 10 kwietnia br. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę „Kraków bez plastiku”, która zakłada ograniczenie w znacznym stopniu plastikowych jednorazówek.

Owa uchwała mówi nie tylko o zaprzestaniu używania jednorazowych kubków, sztućców czy butelek w instytucjach miejskich, ale również o rezygnacji z usług cateringowych, w których wykorzystywany jest plastik. Nowe postanowienie zakłada również wyeliminowanie plastikowych gadżetów promocyjnych.

W Urzędzie Miasta Krakowa stanie też specjalny automat na plastikowe butelki, który będzie skupował odpady po 10 gr za sztukę.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Pierwsze efekty mają być widoczne już w czerwcu.

PS

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. zacznie obowiązywać zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS2

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała srodowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

PS3

Zgodnie ze swoją polityką zrównoważonego rozwoju Samsung planuje ograniczenie do minimum, a docelowo całkowite zastąpienie obecnie używanych opakowań materiałami ekologicznymi.

PS4

Nestlé ogłosiło, że do 2025 r. wprowadzi opakowania w 100% nadające się do recyklingulub takie, które będzie można ponownie wykorzystać. Z kolei już w od lutego br. firma rozpocznie eliminację plastikowych słomek, wykorzystując w tym celu alternatywne materiały, takie jak papier.

PS5

mBank wycofuje z użycia plastikowe butelki i naczynia. To ważny krok, biorąc pod uwagę, że tylko w 2018 roku w grupie banku zamówiono 200 tys. półlitrowych butelek wody. To kilka ton czystego plastiku, które trzeba było dowieźć, spalając ropę naftową i emitując CO2 do atmosfery.