#NMInsights: Wciąż biedniejsi niż przed pandemią. Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024

#NMInsights: Wciąż biedniejsi niż przed pandemią. Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024
Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, czyli indeksu, który oprócz PKB, mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są w nim pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajęły Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia. Polska znalazła się na 27. pozycji na 38 gospodarek i 18. pozycji w UE.
O autorze
2 min czytania 2024-05-08

Zazwyczaj, gdy mowa o rozwoju krajów, koncentrujemy się na Produkcie Narodowym Brutto. Ci, których to nie zadowala i uważają, że rozwój to nie tylko wzrost, wskazują na inne indeksy, jak choćby Human Development Index czy The World Happiness Report.

Wskaźnik opracowany dla Warsaw Enterprise Institute przez ekonomistę Karola Zdybla prezentuje szerokie rozumienie pojęcia rozwoju. Z jednej strony zwraca się uwagę na dynamikę wydatków prywatnych per capita, a z drugiej na jakość wydatków publicznych w 8 kategoriach (obronności, bezpieczeństwa, infrastruktury, szkolnictwa wyższego, ochrony zdrowia, środowiska). Prześwietla się także poziom wolności zgromadzeń, będący papierkiem lakmusowym demokracji. Ocena jakości wydatków publicznych jest rezultatem syntezy wyników dostępnych indeksów składowych, np. Legatum Prosperity Index czy Global Peace Index. 

Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów przedstawia sytuację kryzysu po kryzysie. Kłopoty społeczno-gospodarcze związane z epidemią koronawirusa zastąpił od 2022 roku kryzys okołowojenny.

Najważniejsze wnioski

  • Świat wciąż biedniejszy niż przed pandemią. Większość badanych krajów zanotowała wzrost wskazania WBN w porównaniu z rokiem poprzednim, w którym wychodziły one dopiero z dołka epidemii COVID-19, ale nie udało się wyraźnie przekroczyć wyników na 2019 rok.
  • Wygrywa Irlandia, a USA tracą podium na rzecz Norwegii, głównie ze względu na spadek w subkategorii dot. jakości wydatków publicznych w Ameryce (aż o 9 miejsc!).

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

  • Brak dynamizmu. Żaden z notowanych krajów nie wykonał wielkiego skoku naprzód. Niemcy stoją w miejscu (8). Największy spadek zanotowała Francja – z pozycji 16. na 19., a największy wzrost zanotował Izrael – z pozycji 23. na 20. 
  • Najgorzej z państw UE wypada Bułgaria – zajmuje 35. miejsce.
  • Polska utrzymuje 27. pozycję w porównaniu z poprzednią edycją WBN. Gdy wyłączyć nieunijne gospodarki, w ogólnym rankingu Polska znajduje się na 18. pozycji. 
  • O obronność dbamy w Polsce lepiej niż o infrastrukturę. W subkategorii dot. wydatków na obronność Polska awansowała o 9 oczek – na 16. miejsce, ale w wydatkach na infrastrukturę spadła o 4 – na 33. pozycję. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
  • Traktujemy publiczny pieniądz z umiarkowanym szacunkiem. Efektywność wykorzystania pieniądza publicznego w Polsce nie odbiega od średniej dla wszystkich badanych krajów.

Obecnie jesteśmy w kluczowym momencie dziejowym, który paradoksalnie otwiera Polsce szanse na nadrobienie zaniedbań i awans na WBN. Nawarstwiają się i przecinają ze sobą kryzysy na rozmaitych płaszczyznach – od demografii po bezpieczeństwo wymiany handlowej. Jednocześnie, doświadczenia pandemii i wojny uświadomiły społeczeństwom, że brak odważnych reform sprawił, że są kruche i pozbawione odporności.

Strona Wskaźnika Bogactwa Narodów dostępna jest TUTAJ.

Pełny raport:

źródło: mat. prasowe, opracowanie: Agata Drynko

PS #NMInsights: Mapa Trendów 2024. Jakie megatrendy kształtują świat?

Po raz siódmy infuture.institute publikuje Mapę Trendów, czyli narzędzie, które we współczesnym świecie niepewności i kryzysów wskazuje, na co zwracać uwagę obecnie i na co się przygotować w przyszłości. Na tegorocznej Mapie Trendów znalazło się siedem najważniejszych megatrendów określanych jako: Świat przeobrażeń społecznych, Świat AI, Świat lustrzany, Alternatywne światy, Zrównoważony świat, Świat kryzysów zdrowotnych, Świat wojen.

PS2 #NMInisights: Biznes w równowadze – jak przyspieszyć transformację ESG w polskich firmach? [RAPORT]

Zgodnie z raportem „Biznes w równowadze: Jak przyspieszyć transformację ESG?” przeprowadzonym przez Ayming Polska, tylko 65% polskich firm jest gotowych inwestować w działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone.