Piękno od backstage’u. Dobre praktyki w realizacji eventów beauty

Piękno od backstage’u. Dobre praktyki w realizacji eventów beauty
Branża kosmetyczna oferuje szeroki zakres produktów. Premierze nowych flagowców marek towarzyszyć powinna otoczka, która wyróżni dany kosmetyk i przedstawi go w unikalny dla marki sposób. Jak organizować oryginalne wydarzenia beauty o wysokiej estetyce, które przybliżą wartości produktu?
O autorze
4 min czytania 2023-10-30

Eventy beauty tworzone są pod szerokie grono odbiorców. Przede wszystkim główną grupą docelową stanowią pasjonaci i entuzjaści tematów związanych z branżą urodową. Biorąc udział w dedykowanych wydarzeniach, zyskują możliwość zagłębienia się w najnowsze trendy, rozmowy, wymianę wiedzy z ekspertami w branży, poszukiwania inspiracji czy tworzenie contentu na potrzeby swoich kanałów społecznościowych.

Kolejna grupa uczestników to szerokie grono profesjonalistów: makijażyści, eksperci, wizażyści, kosmetolodzy czy twórcy internetowi w segmencie urodowym. Launch nowych produktów realizowany jest również (jak nie w głównej mierze) dla rozgłosu medialnego, a co za nim idzie – zasięgu. Dążymy do licznych publikacji u influencerów, w magazynach online i offline czy telewizji. Eventy beauty to miejsce, gdzie mogą swobodnie dzielić się doświadczeniem, rozwijać dotychczasową wiedzę oraz działać networkingowo, zdobywając nowe kontakty względem potencjalnych współprac i kolaboracji. 

Eventy beauty wymagają dbałości o najmniejszy szczegół, bo to często właśnie detal produktu poddajemy specjalnej ekspozycji – fakturę kremu, jego poszczególne składniki lub design opakowania – wszystko z reguły nie większe od dłoni. Niezależnie, czy event tworzony jest z podziałem na strefy, czy zaaranżowanie jednej większej przestrzeni – należy pamiętać o składowych, czyli: scenografii, świetle, wyposażeniu i ekspozytorach, co w całości składa się na set design takiego wydarzenia. Często kluczową rolę odgrywa sama w sobie lokalizacja, oferując unikalną infrastrukturę, otoczenie, światło, a nawet historię spójną z marką. Tak jak w przypadku Laboratorium, zorganizowanego na 2500 metrów kwadratowych w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich, który ma korzenie we francuskiej historii – tak jak marka L’Oreal Paris. Dodatkowe wartości w postaci akcentowania obecności marki w naturalny sposób sprzyjają dalszym działaniom komunikacyjnym, będąc przemyślanym akcentem i dobrym zagraniem PR-owym.

Case study L’Oreal Paris

Laboratorium L’Oreal Paris pod hasłem „To nie magia, to nauka” odpowiadało wszystkim założeniom. Przestrzenie sprzyjały tworzeniu contentu, ścieżka uczestnika była jasno wyznaczona – prowadziła go zgodnie z mapą stref, zaplanowaną na poczet tego wydarzenia. Każda z pięciu stref osadzona była w innym kolorze i oferowała inne atrakcje, łącząc doznania digitalowe z offline’owymi:

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
  • zaczynaliśmy od strefy MegaBrand, gdzie prowadzone były warsztaty, prelekcje ekspertów,
  • strefa Pomarańczowa oddająca wszystko co związane ze skórą,
  • strefa Czerwona – włosy, ich budowa oraz pielęgnacja,
  • strefa Fioletowa i wszystkie zagadnienia związane z kwasem hialuronowym,
  • strefa Beżowa dedykowana strefie produktowej – make up,
  • uczestnik kończył swoją podróż w strefie cateringowej, gdzie mógł posmakować istnie laboratoryjnych shake’ach, kończąc na lodach azotowych.

Wszystko od początku do końca było spójne z koncepcją wydarzenia.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Mamy już lokalizację, scenografię, catering, a nawet atrakcje – pora to wszystko usystematyzować, tworząc scenariusz wydarzenia. Przy wydarzeniach promujących branżę urody scenariusz jest szczególnie ważny, biorąc pod uwagę 3 aspekty.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Pierwszy aspekt: organizacja

Przede wszystkim w pozytywny sposób wpływa na przebieg całego wydarzenia, jak i samopoczucia zespołu produkcyjnego oraz Klienta, gdy obie strony czują pełną kontrolę nad realizacją kolejnych punktów. Ułatwia to również reakcję, przewidywanie potencjalnych zagrożeń, zachowanie dynamicznego tempa i płynności, co wpływa na pozytywne doświadczenia uczestników.

Drugi aspekt: spójność przekazu

Jeden punkt scenariusza nie może być kompletnie oderwany od drugiego. Szczegółowość w konstrukcji jest szczególnie ważna, przy mnogiej liczbie aspektów, które należy uwzględnić. Komunikacja podczas eventu powinna być spójna zarówno z planowaną ścieżką doświadczeń uczestnika, ale również z koncepcją całej kampanii i wizerunkiem marki. Jeżeli podczas wydarzenia ma odbyć się prezentacja lub panel dyskusyjny, uwzględnijmy czas na pytania. Jeżeli zatrudniamy prowadzącą lub prowadzącego, zawrzyjmy odnośnik do podpowiedzi scenicznych. Im więcej informacji pojawi się we wspólnym dokumencie, tym większą pewność będziemy mieli, że wszystkie zaangażowane strony w ten sam sposób widzą wydarzenie i w ten sam sposób postrzegają produkt bądź markę.

Trzeci aspekt: utrzymanie zainteresowania gości

Kluczowym elementem każdego wydarzenia są oczywiście goście. Aby utrzymać ich zainteresowanie i ekscytację dobrze jest przedstawić im agendę tego, czego mogą się spodziewać, by również sami mogli wybrać najbardziej interesujące ich punkty. Dodawanie niespodzianek w scenariuszu, o których nie są poinformowani wpłynie pozytywnie na ich koncentrację, jednocześnie nie pozostawiając ich w zawieszeniu. Tak samo jak produkcja i Klient – wiedzą, czego się spodziewać, czują się zaopiekowani i posiadający wybór.

Spójność szczególnie widoczna była w naszej realizacji z okazji premiery maskary L’Oreal Telescopic Lift. Wydarzenie miało na celu zaprezentować produkt, który zdobył viralową popularność w mediach społecznościowych (TikTok), dlatego zaprezentowanie jej na polskim rynku stało się wymagającym wyzwaniem. Premiera kierowana była głównie do zaproszonych influencerów, a także ludzi ze świata mediów. Wiedzieliśmy, że skoro produkt jest już viralem to tworzeniu tego typu contentu sprzyjać musi także scenografia, łącząc dedykowane tworzeniu contentu przestrzenie z paryską duszą marki. Nie zabrakło paryskich crepes, francuskiej muzyki, a także interaktywnych zadań, które zachęcały gości do tworzenia materiałów w SoMe, a tym samym generowania wysokich zasięgów samej marce L’Oreal Paris.

Eventy beauty mają to do siebie, że powinny być zawsze dopracowane pod względem estetycznym. W końcu prezentujemy podczas nich wartościowe produkty, nierzadko polecane przez ekspertów. Oprócz samej estetyki ważne jest też pierwsze wrażenie oraz guest journey, o której już wspominaliśmy na przykładzie eventu L’Oreal Paris Laboratorium. Goście na takim wydarzeniu powinni czuć się swobodnie, aby mogli kreować nowy content na kanały social media. Należy zadbać o ich dobre samopoczucie i dostarczyć pozytywnej energii chociażby poprzez dodatkowe aktywności, które zachęcą ich do pozostania z nami dłużej, poznając premierowe produkty marki. 

PS Sztuka wpływu. O influencer marketingu w branży beauty

Influencer marketing wyrósł jako nowa siła napędzająca reklamę i stał się nieodłącznym elementem nowoczesnej strategii reklamowej, o czym doskonale wiedzą koncerny kosmetyczne. Jak marki beauty poradziły sobie w nowej rzeczywistości?

PS2 Koniec z malowaniem się na spotkania wideo w pracy. Wirtualny makijaż od Maybelline w Microsoft Teams

Firma Maybelline New York podjęła współpracę z Microsoft Teams i uruchomiła w aplikacji funkcję wirtualnego makijażu. Opcja jest dostępna dla osób, które korzystają z licencji korporacyjnej.