Pierwsze ekocentrum stomatologiczne oparte na idei „green dentistry”

Na ścianach filc z butelek PET, a w poczekalni filtrujące powietrze rośliny i meble stworzone m.in. z desek starych… stodół. W kompleksie biurowym Spark w Warszawie otwarto właśnie pierwsze w Polsce ekocentrum dentystyczne, którego koncept został oparty na idei „green dentistry”.
O autorze
2 min czytania 2022-01-10

„Green dentistry” już w Polsce

Medicover Stomatologia na rynek wprowadza także format „Rytuału Uśmiechu” w wersji EKO. Pierwsza tego typu lokalizacja, mająca 419 m kw. i 9 gabinetów, powstała właśnie w kompleksie biurowym Spark w Warszawie.

– Troska o środowisko naturalne jest dziś fundamentem wielu dynamicznie rozwijających się biznesów, także medycznych. Jest to odpowiedzią zarówno na globalne wyzwania klimatyczne, jak i oczekiwania jakie mają konsumenci, coraz bardziej ekoświadomi. Także w stomatologii dokonuje się zmiana myślenia. Naszą najnowszą inwestycją wyznaczamy kierunek tej ewolucji – mówi Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

– Otwarte na Woli centrum powstało nie tylko w pionierskim formacie „Rytuału Uśmiechu”, ale przede wszystkim w rozwinięciu tego konceptu, który za podstawę przyjął zrównoważony rozwój i „green dentistry”, czyli rozwiązania, które minimalizują negatywny wpływ działalności gabinetów na środowisko naturalne. To milowy krok nie tylko dla naszej sieci, ale także dla całego rynku stomatologicznego w Polsce – dodaje.

Reuse w poczekalni

Znaczna część mebli, która pojawiła się w centrum powstała z surowców przetworzonych np. desek ze starych stodół. Nie brakuje także mebli ze znanych sieci, ale z obiegu zamkniętego, a także mebli z odzysku wykonanych z materiałów odnawialnych i łatwych do ponownego przetworzenia.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Na ścianach, oprócz blachy, można znaleźć także dekoracyjny filc, który powstał z recyclingu butelek PET. O czyste powietrze dbają natomiast specjalnie dobrane rośliny, mające zdolność jego oczyszczania. Biblioteczkę w poczekalni wypełniły natomiast używane książki. Medicover Stomatologia zachęca także do przyjazdu na leczenie rowerem. Z myślą o ekopacjentach ustawiono specjalne stojaki rowerowe.

– Przestrzeń, którą stworzyliśmy w Sparku, powstała w sposób niezwykle świadomy. Większość z zastosowanych tu materiałów, zwłaszcza w poczekalni, pochodzi z odzysku. Wielu materiałom, które zostały przetworzone przez architektów i rzemieślników daliśmy też drugie życie, tworząc nie tylko ciepłe i przyjazne wnętrze, ale także miejsce, które uczy, pokazując, że wiele rzeczy wokół nas można raz jeszcze wykorzystać – mówi Wioletta Januszczyk.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Eko na co dzień

Ekologia przewija się nie tylko w aranżacji. Fundamentem „green dentistry” w wydaniu Medicover Stomatologia jest bowiem to, jak centrum działa na co dzień i jaki wpływ wywiera na środowisko.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

W nowej przestrzeni sieć wprowadziła cały szereg rozwiązań technologicznych zmniejszających zużycie zasobów. W centrum zainstalowano m.in. specjalne krany, które napowietrzają wodę i zmniejszają jej wykorzystanie nawet o 50 proc. Gabinety oszczędzają także energię i zmniejszają swój ślad węglowy, poprzez zainstalowane tu oświetlenie LED, które jest sterowane automatycznie. Zasoby oszczędzane są także w procesie ekologicznej dekontaminacji narzędzi. Tu sieć wykorzystuje specjalne myjki, które zmniejszają ilość użytej wody.

Pomaga także najnowsza technologia. Dzięki cyfrowej stomatologii, w tym m.in. skanom 3D, które zastąpiły tradycyjne wyciski, dentyści ograniczyli wykorzystanie plastiku i chemikaliów. Świadomie centrum podchodzi także do utylizacji odpadów, stawiając na sortowanie śmieci. Dodatkowo w gabinetach i łazienkach pojawiły się jednorazowe przedmioty z biodegradowalnych materiałów (m.in. kubeczki, szczoteczki, których używa się bez pasty). Do minimum centrum ogranicza także materiały drukowane, a jeśli już te powstają, to na papierze z recyclingu.

– „Zielona stomatologia”, a także bliska nam idea reduce, reuse, recycle przewija się w każdej z przestrzeni nowego centrum, jak i w każdym aspekcie jego działania, począwszy od obsługi pacjenta, przez proces leczenia, po sposób doboru partnerów biznesowych. Ci ostatni, podobnie jak samo centrum, muszą działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi Wioletta Januszczyk.

– To właśnie m.in. z tego powodu nowe centrum ulokowaliśmy w kompleksie Spark. Miejsce to niezwykle świadomie i odpowiedzialnie podeszło do swojego rozwoju, nawiązując dialog z lokalną społecznością i licząc się z jej opinią. W efekcie czego wpisało się w miejską tkankę. Co więcej, jest to również inwestycja ekozorientowana, czego przykładem są pszczele ule na dachu czy posiadane przez biurowiec „zielone” certyfikaty – dodaje.

Centrum w kompleksie Spark jest już 8 w Polsce, które działa w „Rytuale Uśmiechu”, z czego aż 7 otwarto tylko w 2021 roku w Warszawie, Toruniu, Łodzi, Gdyni, Gdańsku i Bielsku-Białej. Flagowe centrum tego konceptu działa natomiast od końca 2020 roku na Placu Konstytucji w Warszawie.