fot. Freepik
Zobacz również
Niektórzy dopiero myślą o pakowaniu walizek, a inni… właśnie wracają ze swoich urlopów. Szczęście mają ci, którzy mają w zapasie jeszcze kilka dni wolnych, ale nawet po przedłużonych wakacjach powrót do pracy może okazać się bolesny. Jednak wcale tak być nie musi – wejście w tryb pracy możemy sobie nieco ułatwić i uprzyjemnić. W jaki sposób?
Specjaliści i lekarze coraz intensywniej nam przypominają, że odpoczynek jest bardzo ważny – musimy robić sobie przerwy od pracy, nawet jeśli bardzo lubimy nasze obowiązki służbowe lub wydaje nam się, że nie potrzebujemy wolnego. Wakacje są takim momentem, w którym możemy zwolnić i dać wytchnąć naszemu organizmowi, który po długim okresie bez urlopu na pewno odczuwa skutki zmęczenia, stresu i bycia w ciągłej gotowości. Urlop pozwala w końcu też „wrócić na właściwe tory”, kiedy jesteśmy przeciążeni i mniej efektywni.
Dodatkowym stresogennym bodźcem, który może pojawiać się już pod koniec naszego urlopu, jest myśl o powrocie do pracy – boimy się, że niewystarczająco odpoczęliśmy, że nie jesteśmy jeszcze gotowi wejść w tryb codziennych służbowych obowiązków. Nic dziwnego, że wiele osób się z tym boryka – psycholog i psychoterapeuta Tomasz Poręba z Instytutu Terapii zauważa, że zupełnie inaczej działamy podczas wakacji i w pracy, a ta różnica może być właśnie dla nas czynnikiem stresującym.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
– Różnica pomiędzy tym jak funkcjonujemy podczas urlopu a tym jak funkcjonujemy w czasie pracy często wpływa na to, że powrót po wypoczynku do zawodowych obowiązków może być trudny – mówi Tomasz Poręba z Instytutu Terapii w wywiadzie dla MamStartup.pl – Inne czynności wykonujemy przecież w trakcie dnia pracy, a inne, gdy jesteśmy poza biurem na przykład w domu lub w kurorcie na drugim końcu świata. Towarzyszą nam wówczas inne myśli i odczucia, co sprawia, że gdy przychodzi nam przestawić się z trybu „wypoczywam” na tryb „pracuję”, zaczynamy się stresować i czuć przytłoczeni przez zbliżającą się zawodową codzienność.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jednak uczucie strachu przed powrotem do pracy nie musi nam towarzyszyć podczas każdego powrotu z urlopu – tak wręcz nie powinno być i powinniśmy starać się jak najbardziej minimalizować ten powakacyjny szok. Jak to zrobić?
Nie wracajcie do pracy w sposób nagły
Znacie to uczucie, kiedy na początku urlopu nie możecie wejść ten wakacyjny nastrój i czujecie się nieswojo? Tak też jest z powrotem do pracy – organizm potrzebuje czasu na zmianę sposobu funkcjonowania. Dlatego też pierwszego dnia w pracy nie powinniśmy rzucać się w wir obowiązków, ale na początek zaplanujmy sobie pewne działania i spokojnie wejdźmy w nowy tryb. Zróbcie listę zadań, uporządkujecie pilne sprawy i powoli wejdźcie we właściwy sobie rytm funkcjonowania.
Jeśli macie taką możliwość to po powrocie z wyjazdu weźcie dodatkowy jeden lub dwa dni wolnego – tak, aby prosto z lotniska nie biec do biura, ale dać sobie te kilka dni „rozbiegu” przed pracą. Unikniecie w ten sposób efektu zmęczenia i stresu związanego z powrotem do pracy.
fot. Unsplash
Pozamykajcie pilne sprawy przed wyjazdem
Postarajcie się jeszcze przed urlopem wywiązać się z wszystkich pilnych zadań. Dzięki temu nie tylko nie będziecie myśleć podczas wakacji o pozostawionym w połowie pracy projekcie, ale także po powrocie nie będziecie się od razu stresować konkretną sprawą. Po wakacjach lepiej na świeżo otworzyć rozdział z nowymi zadaniami niż wracać pamięcią do tego, co działo się jeszcze przed waszym wyjazdem.
Nie rozpraszajcie się social mediami
Jeśli podczas urlopu ustawiliście na bok telefon i social media, po powrocie do pracy może was kusić, aby szybko nadrobić wszystkie publikacje z tego okresu. W końcu w pracy spędzamy cały dzień przed ekranami – czemu by nie sprawdzić, co teraz dzieje się u naszych znajomych i u obserwowanych influencerów?
Nie pozwólcie jednak, aby social media i inne portale zaczęły nas na nowo rozpraszać – przez to nie będziecie efektywni w pracy, nie zrealizujecie wszystkich zaplanowanych działań i na koniec dnia poczujecie jedynie frustrację, która nikomu nie powinna towarzyszyć po powrocie z wypoczynku
Dajcie sobie czas na oswojenie się
Psychologowie często zaznaczają, że musimy częściej pozwalać sobie na odczuwanie emocji. Takimi emocjami mogą być również te związane z końcem urlopu – strach, niepewność, rozbicie. Psycholog Tomasz Poręba radzi, aby nie odcinać się od nich i pozwolić sobie na wspominanie urlopu, na przeżycie ponownie tych przyjemnych emocji. Warto dać sobie prawo, aby czuć się nieswojo i powoli na nowo wdrażać się do pracy.
– Pozwólmy powoli domykać tamten czas, nie narzucając sobie ograniczeń czasowych czy mentalnych – radzi ekspert.
A jeśli mimo wszystkich wyżej opisanych rad, nadal bardzo stresujesz się powrotem do pracy, to może warto pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia? Podczas poszukiwań nowego pracodawcy, sprawdź oferty dostępne na pracuj.pl. Być może tam znajdziesz pracę, w której powroty z urlopu nie będą już tak straszne?
Więcej materiałów na temat szukania nowej pracy znajdziesz w naszej sekcji tworzonej we współpracy z pracuj.pl.
Artykuł powstał we współpracy z pracuj.pl.