Sklepy Carrefour otwarte w niedziele? Umożliwi to założenie „klubu czytelnika”

Sklepy Carrefour otwarte w niedziele? Umożliwi to założenie „klubu czytelnika”
Jak informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl, placówki franczyzowe sieci Carrefour chcą stać się „klubami czytelnika". Dzięki temu ominą zakaz handlu w niedzielę.
O autorze
1 min czytania 2022-07-25

1 lutego tego roku został uszczelniony zakaz handlu w niedzielę – wcześniej polskie przepisy były niewystarczające z powodu omijania prawa przez sieci, które np. otwierały w swoich sklepach punkty pocztowe. To jednak nie powstrzymało firm przed szukaniem sposobów na otwieranie swoich puntów w dni wolne od handlu. 

Przykładem jest Żabka, która aktualnie umieszcza w swoich sklepach kasy samoobsługowe – te teoretycznie nie wymagają angażowania sprzedawców (w niedziele mogą pracować tylko właściciele sklepu) – ale także instaluje w swoich lokalach paczkomaty. Natomiast sieć Intermarche wpadła swego czasu na inny pomysł, który pozwoli im otwierać sklepy w niedziele – sklepach wielobranżowych chciała otwierać czytelnie.

Okazało się, że na podobny krok zdecydowała się sieć Carrefour – z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że w sklepach powstaną „kluby czytelnika”.

– Pierwszy klub czytelnika funkcjonuje już w sieci Carrefour Polska. W jednym ze sklepów tej sieci w Warszawie zobaczyliśmy wydzielone stanowisko dla czytelnika, ze stosem książek o przeróżnej tematyce – od przewodnika turystycznego po Dominikanie i Haiti, przez kurs zarządzania, aż po książkę Lecha Wałęsy. Książki można w tym sklepie wypożyczyć lub wymienić, ewentualnie usiąść przy stoliku i zanurzyć się w lekturze nawet do późnych godzin wieczornych – czytamy w serwisie wiadomoscihandlowe.pl.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

fot. materiały prasowe Carrefour

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Czy taki pomysł jest legalny? Według Państwowej Inspekcji Pracy, otwieranie sklepów w niedziele metodą „na klub czytelnika” jest złamaniem przepisów o zakazie handlu. Za złamanie tego zakazu grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Firma Carrefour twierdzi jednak, że wcale nie zachęca partnerów biznesowych do korzystania z alternatywnych rozwiązań i przekonuje, że aż 75 proc. spośród 700 sklepów franczyzowych w niedziele niehandlowe jest zamknięta.

PS

Handel detaliczny w Polsce mierzy się od marca 2018 roku z nową rzeczywistością, którą kształtują ograniczenia w handlu w niedzielę. W jaki sposób odbiło się to na wynikach sprzedaży kategorii FMCG?