Uber musi wypłacić 179 mln dolarów odszkodowania australijskim taksówkarzom

Uber musi wypłacić 179 mln dolarów odszkodowania australijskim taksówkarzom
Pojawienie się Ubera na rynku przewozów od początku wzbudzało kontrowersje. Taksówkarzom nie podobała się działalność firmy. Australisjkim kierowcom taksówek oraz samochodów wynajmowanych udało się wygrać z gigantem. Uber będzie musiał wypłacić 179 mln dolarów rekompensaty.
O autorze
1 min czytania 2024-03-20

Prawnicy reprezentujący kierowców taksówek i samochodów wynajmowanych w Australii podali, że Uber będzie musiał zapłacić rekompensatę za straty wynikające z wkroczenia giganta na rynek w 2012 roku. Kwotę odszkodowania ustalono na 179 milionów dolarów.

Sprawą od 2019 roku zajmowała się kancelaria Maurice Blackburn Lawyers, która złożyła wówczas pozew zbiorowy. Uberowi zarzucono w nim, że działał nielegalnie w czterech z sześciu stanów w kraju – Wiktorii, Nowej Południowej Walii, Queensland i Australii Zachodniej. Wykorzystywano do tego pojazdy oraz kierowców, którzy nie posiadali odpowiednich licencji czy akredytacji. Wysokość rekompensaty jest piątą co do wysokości w historii Australii.

– Spowodowało to utratę dochodów upoważnionych kierowców i operatorów taksówek oraz operatorów wynajmujących samochody. Spowodowało to również spadek wartości licencji na taksówkę – powiedziała Elizabeth O’Shea, główna prawniczka ds. pozwów zbiorowych w Maurice Blackburn.

Kancelaria skomentowała, że „jest dumna z tego, że tysiące ludzi im zaufało oraz, że udało im się osiągnąć taki wynik i pociągnąć Ubera do odpowiedzialności”.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Uber potwierdził, że udało mu się osiągnąć porozumienie, jednak w oświadczeniu nie skomentowano szczegółów dotyczących ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. Dodano jednak, że w chwili pojawienia się marki na rynku australijskim w żadnym miejscu na świecie nie istniały przepisy dotyczące wspólnych przejazdów.

– Dziś jest inaczej i Uber podlega teraz regulacjom we wszystkich stanach i terytoriach Australii, a rządy uznają nas za ważną część krajowego koszyka transportowego – dodała firma.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS Komisja Europejska wszczyna formalne postępowanie przeciwko AliExpress na mocy aktu o usługach cyfrowych

Komisja Europejska wszczyna oficjalne postępowanie przeciwko chińskiej platformie zakupowej AliExpress. Chodzi o możliwe naruszenie zapisów o usługach cyfrowych.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS2 Ponad 1,8 miliarda euro kary dla Apple od Komisji Europejskiej

Komisja Europejska nałożyła na Apple karę w wysokości ponad 1,8 miliarda euro za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki wśród użytkowników iPhone’a i iPada („użytkownicy iOS”) za pośrednictwem App Store.